fbpx

Plenković pikira na mjesto povjerenika za vanjske poslove, osim ako šefica Komisije ode u NATO’

Autor:

Emica Elvedji/PIXSELL

EKSKLUZIVNO: U vrhu HDZ-a već se razrađuju vrlo konkretni tehnički planovi oko toga kako će se izvesti rotacija u Vladi i HDZ-u nakon potencijalnog odlaska njihova šefa u sam vrh Europske komisije, kako će im u tome pomoći Milanović te kako će izgledati budućnost HDZ-a

Izvori bliski Vladi i vrhu HDZ-a otkrivaju da je već spreman plan prema kojem će premijer Andrej Plenković predvoditi listu HDZ-a i na europskim i na parlamentarnim izborima, a potom instalirati svog nasljednika na čelu vlade i HDZ-a kako bi on napokon mogao otići na dugo željenu poziciju u vrhu europske strukture, gdje ga praktički već vide na mjestu povjerenika, ali mu se potencijalno otvaraju i vrata za šefa Komisije

Ministar vanjskih poslova Europske unije, to jest povjerenik Europske komisije za vanjske poslove. To je pozicija na koju, koliko znam, a znam prilično provjereno, odlazi premijer Andrej Plenković nakon idućih parlamentarnih i europskih izbora. To je dogovoreno i usuglašeno, tamo bi Plenković trebao otići i tako završiti svoju priču u Hrvatskoj. To je kako ja vidim rasplet cijele ove situacije”, rekao je to za Nacional u povjerenju visoki izvor blizak Plenkovićevoj vladi i vrhu HDZ-a.

Taj visoki izvor, sa značajnim utjecajem u HDZ-u i s pristupom brojnim važnim informacijama iz diplomatskih i političkih krugova, za Nacional je time još jednom potvrdio ono o čemu se već dugo nagađa, a to je da premijer Andrej Plenković svoju budućnost vidi u srcu Europske unije, na jednoj od najviših funkcija u Europskoj komisiji.

Drugi visoki izvor blizak Vladi i vrhu HDZ-a još je ranije Nacionalu potvrdio da nema dvojbe da premijer Plenković odlazi u Europsku komisiju, samo je tvrdio da još nije do kraja definirano na koju bi visoku poziciju Plenković “pucao”.

HDZ će pobijediti na sljedećim parlamentarnim izborima, a Plenković će time biti jedan od rijetkih državnika u Europskoj uniji koji je osvojio tri mandata zaredom. Nema sumnje da će on time postati jedan od najozbiljnijih kandidata za neku od najviših funkcija u Bruxellesu”, tvrdi drugi izvor blizak Vladi.

HDZ će pobijediti na sljedećim parlamentarnim izborima, a Plenković će time biti jedan od rijetkih državnika u Europskoj uniji koji je osvojio tri mandata zaredom. I biti ozbiljan kandidat za funkciju u Komisiji’

Poznato je da je Plenković cijenjen u vrhu Europske unije i da ima izvrsne odnose s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen. Sve ovisi o tome hoće li se ona kandidirati na još jedan mandat na čelu Komisije ili otići za šeficu NATO-a. Ako Ursula von der Leyen ode na čelo NATO-a, Plenkoviću se otvara i mogućnost da upravo on postane prvi čovjek Europske komisije.

Nije prvi put da se takvo što spominje, o Plenkovićevim europskim ambicijama napisani su brojni tekstovi, mnogo puta njega su u hrvatskim medijima isticali upravo kao potencijalnog kandidata za predsjednika Europske komisije, ali sada se već, kako doznaje Nacional, razrađuju i vrlo konkretni tehnički planovi oko toga kako će se izvesti rotacija u Vladi i HDZ-u nakon Plenkovićeva odlaska te kako će sve to utjecati na parlamentarne izbore i na budućnost HDZ-a.

Prvi izvor blizak Vladi i vrhu HDZ-a tvrdi da će, zapravo, iduća hrvatska vlada biti tehnička i da će ključnu ulogu u tom procesu imati predsjednik Zoran Milanović.

“Plenković će svakako voditi HDZ na idućim europskim, kao i na idućim parlamentarnim izborima. Međutim, iduća hrvatska vlada bit će tehnička vlada, a ključnu ulogu u slaganju te vlade imat će upravo predsjednik Milanović. Pretpostavljam da on neće dozvoliti nikakvu stranačku vladu jer se takva neće moći ni složiti pa će zato podržati tehničku vladu. A ta tehnička vlada trebala bi biti potpora odlasku Plenkovića u Europsku komisiju. Taj je plan trenutno na snazi.”

Izvori bliski Vladi i vrhu HDZ-a smatraju da nema pravog sukoba između premijera Andreja Plenkovića i predsjednika Zorana Milanovića jer predsjednik ne progovara ni o Ini, ni o MOL-u, ni o HEP-u. FOTO: Ivica Galovic/PIXSELL

Tehničke nijanse, naravno, ovise o tome koji će izbori biti prvi, europski ili parlamentarni, hoće li se Plenković odlučiti na prijevremene parlamentarne izbore već ove jeseni, o čemu se već mjesecima špekulira i u samom vrhu HDZ-a, a Nacional je nedavno objavio da je u jednom neformalnom društvu potpredsjednik Vlade i ministar graditeljska Branko Bačić neslužbeno rekao da će parlamentarni izbori biti već u listopadu. To je jedan od scenarija koji se spominje i u širim HDZ-ovim krugovima, a taj plan kao glavne Plenkovićeve adute spominje dobre rezultate turističke sezone i nespremnost razjedinjene i posvađane oporbe. Pod uvjetom, naravno, da nijedna od velikih HDZ-ovih afera, uključujući ovu najnoviju plinsku, dodatno ne “eksplodira” u javnosti i ne rezultira nekim konkretnim uhićenjima, već da se umjesto toga zatomi i zaboravi.

U tom scenariju, ako bi parlamentarni izbori bili prvi, neovisno o tome hoće li se oni odigrati u jesen ili na proljeće, a Plenković s HDZ-om uspije još jednom osvojiti većinu i formirati vladu, sve ostalo bit će tehnička stvar. Plenković će biti nositelj HDZ-ove liste za Europski parlament i čekati rasplet europskih izbora, spreman potom uskočiti na poziciju u Europskoj komisiji.

U međuvremenu, u Vladi bi mogao instalirati svog nasljednika kojeg bi, naravno, potvrdila HDZ-ova većina u Saboru, slično kao što je to bilo kad je Vladu napustio nekadašnji premijer Ivo Sanader, proglasivši Jadranku Kosor svojom nasljednicom.

‘Plenković ništa neće moći napraviti bez Milanovića. I uvjeren sam u jedno: njihovo savezništvo već je nekoliko puta dokazano jer jedan drugog ne diraju u ključnim aferama, već samo na osobnoj razini’

Ako se pita neke ljude bliske Vladi i vrhu HDZ-a, nema zapravo puno razlike između načina na koji je otišao Sanader, koji je zapravo pobjegao iz Vlade, rekavši da je on svoju dionicu završio, i onoga kako će to izvesti Plenković. Mnogi zapravo i misle da će on pobjeći od brojnih afera koje mu se valjaju pod nogama.

Naime, kako je još u ožujku za Nacional objasnio jedan od najbližih Plenkovićevih suradnika u Vladi, Plenković će odstupiti s vrha stranke i odustati od trećeg premijerskog mandata bez obzira na rezultat sljedećih izbora. Taj je izvor otišao toliko daleko da je iznio kompletan scenarij po kojem misli da će se to odvijati:

„Plenković vrlo vjerojatno planira kako otići a da ne ispadne da je pobjegao. Realnim mi se čini da će se prvo staviti za nositelja HDZ-ove liste na izborima za Europski parlament, koji dogodine prethode parlamentarnim izborima. To bi za početak bila logična rezervna opcija, jer ako ne bismo dobro prošli na parlamentarnim izborima, mogao bi, ako ništa drugo, otići za zastupnika u Europskom parlamentu. Ne pomuti li u međuvremenu taj plan neka istraga koja bi ga obuhvatila, čini se i prilično izvjesnim da će Plenković povesti HDZ u kampanju za parlamentarne izbore.”

Plenković bi nakon odlaska u Vladi mogao instalirati svog nasljednika kojeg bi potvrdila HDZ-ova većina u Saboru, isto kao što je većina u Saboru nakon Sanadera potvrdila premijerku Jadranku Kosor. FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

No, sve to, smatra visoki izvor blizak Vladi i vrhu HDZ-a, Plenković neće moći izvesti bez podrške predsjednika Milanovića. I u tome taj izvor vidi zametak onoga što on vidi kao njihovo potajno savezništvo.

“Plenković ništa neće moći napraviti bez Milanovića. I uvjeren sam u jedno: njihovo savezništvo već je nekoliko puta dokazano jer jedan drugog ne diraju u ključnim aferama, ne diraju jedan drugog oko gorućih tema, nego se samo vrijeđaju na osobnoj razini. To je sve kost za sitnu raju koja to sluša i gleda, a za to vrijeme Milanović ne spominje najveće afere kao što su Ina i HEP. Osim što je na zahtjev oporbe sazvao razvodnjenu izvanrednu vikend-sjednicu, što je točno Milanović rekao o velikoj plinskoj aferi? Ili recimo o Ini? O Plenkovićevu odnosu prema MOL-u? To od Milanovića nismo čuli, a to je ključno gospodarsko pitanje u Hrvatskoj”, tvrdi ovaj visoki izvor blizak Vladi i vrhu HDZ-a.

No situacija bi se u pozitivnom smjeru za Plenkovića mogla razviti možda još i prije europskih izbora. Naime, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen već sada ima problema s funkcioniranjem Komisije jer su je napustili neki od najbližih suradnika, a neki su najavili da će to uskoro učiniti. Najprije je još u svibnju iz Komisije otišla povjerenica EU-a za inovacije Mariya Gabriel jer je dobila poziv za sudjelovanje u formiranju bugarske vlade.

Pojedinci bliski Vladi i vrhu HDZ-a misle da nema puno razlike između načina na koji je otišao Sanader, koji je pobjegao iz vlade, rekavši da je on svoju dionicu završio, i onoga kako će to izvesti Plenković

Zatim je prije desetak dana objavljeno da iz Komisije odlazi i prvi potpredsjednik Frans Timmermans, izvršni potpredsjednik zadužen za europski zeleni plan te da će službeno ostavku dati 22. kolovoza, kad bude imenovan nositeljem liste na parlamentarnim izborima u Nizozemskoj. No kako je objavio Jutarnji list, napuštanjem Komisije prijeti i povjerenica za tržišno natjecanje Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica za Europu spremnu za digitalno doba, koja pretendira na čelno mjesto Europske investicijske banke pa se tako godinu dana prije isteka mandata tim najmoćnije žene u Europi počeo polako osipati. Formalno mandat ovom sazivu Komisije istječe 31. listopada 2024. pa je neobično da su povjerenici tako rano počeli odlaziti.

Međutim, kako je objavio i Jutarnji list, jedna od onih koja bi mogla otići je i Ursula von der Leyen, i to ako se umjesto za novu utrku za prvu ženu Europske komisije odluči ući u trku za prvu ženu NATO-a, što je pozicija za koju sa svojim backgroundom bivše njemačke ministrice obrane ima sve predispozicije.

A u tom slučaju Plenkoviću, kojeg je i ugledni list Politico hvalio i proglasio miljenikom Europske pučke stranke, otvara se i perspektiva da sjedne na najviše mjesto u europskoj piramidi i tako ostvari svoje najskrivenije ambicije. Ako ga u tome ne zaustave “prizemni” plinski ratovi i druge afere koje se kotrljaju za njim.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.