Premijer Andrej Plenković dao je izjavu za medije nakon zajedničke sjednice Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a.
Plenković je na početku izvijestio o temama o kojima su razgovarali na sjednici. Između ostalog, kazao je da ih je obavijestio o razgovoru s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim te o posjetu Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a BiH, s kojim je razgovarao o pitanjima važnim za Hrvate u BiH.
Dodao je i da su govorili o kandidatu HDZ-a za gradonačelnika Splita.
“Vjerujem da je on sjajno rješenje za Split, za razliku od onih koji grad bespotrebno vode na izbore. Uvjeren sam da je Zoran Đogaš budućnost Splita”, rekao je Plenković.
Rekonstrukcija Vlade nije bila tema sjednice
Rekao je da se nije razgovaralo o rekonstrukciji Vlade. Na pitanje zašto su je najavili, a sada se toliko čeka s provođenjem, odgovorio je:
“Nismo dali nikakav rok. Mi imamo “carte blanche” i stranačkih tijela i koalicije. Kada procijenimo da je trenutak, reći ćemo vam. Što je žurno? Najavili smo jer smo imali politički razlog da učinimo.”
Upitan o pomilovanju Perkovića i Mustača, odgovorio je kako su se o toj temi danas već očitovali zamjenik predsjednika HDZ-a i potpredsjednik Vlade Tomo Medved, kao i ranije ministar uprave i pravosuđa Ivan Malenica, te da bi se o tome trebao očitovati predsjednik Republike kojemu je taj zahtjev i upućen.
“Bitno je da imamo formalnopravni zahtjev koji je pravni zastupnik uputio ministru Malenici, slijedi procedura i neka se očituje predsjednik Republike o toj temi, jer je uostalom zahtjev i upućen njemu”, rekao je Plenković u izjavi novinarima nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a.
Upitan kakav je njegov osobni stav o tome odgovorio je: “Neka se predsjednik RH prvo očituje”. Kazao je i kako nema potrebe komentirati je li ga iznenadila potpora generala Ante Gotovine tome zahtjevu te da nije vidio njegovo priopćenje. Naglasio je kako je bitno samo ono što piše u pravnom zahtjevu.
Odgovarajući na novinarski upit s obzirom na povijesni kontekst, Plenković je podsjetio kako je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman vodio politiku pomirbe u trenucima stvaranja hrvatske države na jedinstvu domovinske i iseljene Hrvatske i različitih ideoloških strana u hrvatskom društvu te uspio ostvariti višestoljetni san hrvatskog naroda. No, tema o kojoj se ovdje radi ima sasvim drugu pozadinu, to su bili zločini počinjeni nad Hrvatima u emigraciji tijekom komunističkog sustava, rekao je, prenosi N1.
Odnosi s Ukrajinom
Vezano uz stav Hrvatske prema pristupanju Ukrajine Europskoj uniji, kazao je:
“Ideja je da Europska komisija pripremi mišljenje. Hrvatska je, kao što znate, potpisala Deklaraciju o podršci europskom putu Ukrajine. Ukrajina zavrijeđuje neku vrstu posebnog statusa, ali ne treba očekivati da će netko preko noći postati članica.”
S ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim razgovarao je jučer i o daljnoj hrvatskoj potpori Ukrajini.
“Ta potpora je, kao što znate, cjelovita. Ona je politička, diplomatska, humanitarna, tehnička i vojna. Ukrajina to cijeni i nastavit ćemo to činiti.”
Komentari