Premijer Andrej Plenković izjavio je u utorak na 14. sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Pitomači da je dosad za Slavoniju, Baranju i Srijem provedeno 34.000 projekata. Najavio je i da će se danas uručiti 36 novih projekata iz programa ruralnog razvoja u iznosu od 13,8 milijuna kuna.
Premijer proteklu godinu smatra izuzetno uspješnom, kada se, kako kaže, gleda kroz optiku postavljenih ciljeva i zadataka. Istaknuo je da će Hrvatska za desetak dana postati članica schengenskog prostora i euro područja i time zaokružiti proces dublje integracije u Europsku uniju. Istaknuo je među ostalim da ovo što se sada ostvaruje, vrlo je bitno i referentno za Hrvatsku te da ne zna što bi 2023. moglo biti toliko značajno, kao sva postignuća dovršena u 2022. godini, piše HRT.
Govoreći o tome da je Hrvatska krenula u provođenje Nacionalnog plana oporavka i otpornosti rekao je da je RH prije godinu i pol dana dobila pozitivan stav Europske komisije i odluku Vijeća o 5,5 mlrd. eura bespovratnih sredstava, a da smo dosad primili 2,2 mlrd. eura ili 40% ukupnih sredstava koja su namijenjena RH do 2026. godine.
“Idemo s ubrzanim ritmom ispunjavanja svih kriterija kako bismo i ta sredstva apsorbirali u razdoblju koje je pred nama, da dodatno potaknemo razvoj, uložimo i u gospodarstvo, poduzetništvo, obrazovanje, promet, zdravstvo, energetsku učinkovitost, obnovu”, rekao je Plenković i dodao da su sve to sredstva osigurana još 2020. godine.
Osvrnuvši se opet na 2022. godinu premijer Plenković rekao je da smo živjeli u isprepletenim posljedicama COVID krize, u novim okolnostima krize izazvane ruskom agresijom na Ukrajinu, a koja je izazvala prehrambenu i energetsku krizu te inflatorni pritisak. “Spriječili smo poskupljenje struje, plina, smanjili troškove za građane i gospodarstvo kada je riječ o cijenama naftnih derivata”, poručio je.
Sve se to radi, dodao je, da bi ekonomski i socijalni standard naših građana ostao takav da mogu proći kroz vrlo zahtjevan i kompleksan period. “Vanjska kriza uzrokovana je razlozima koji nisu naši. Nema nikog tko može ostati netaknut energetskom krizom. Nitko trenutačno ne može procijeniti koliko će ona trajati. Kada se suočavamo s takvom krizom, onda to zahtijeva od nas prilagodljivost, agilnost, adekvanost u pronalaženju pravih rješenja za građane i gospodarstvo”, istaknuo je Plenković.
Komentari