Predsjednik Vlade Andrej Plenković sazvao je u četvrtak konferenciju za medije nakon sjednice Vlade.
Na samom početku rekao je kako obećavaju manje a izvršavaju više pri tome je mislio na MMF-ove procjene gospodarskog rasta, za koju kaže da će biti oko šest posto.
Spomenuo je da će u javno savjetovanje pustiti Strategiju digitalizacije te je rekao kako se nastavlja i s reformom pravosuđa, a u javno savjetovanje idu i dva zakona povezana s reformom zdravstva.
“Predstoji nam učiniti napore oko zajedničke cijene plina u Europskoj uniji. Moramo stati na kraj špekulacijama”, izjavio je.
Osvrnuo se i na ulazak Hrvatske. “Ulazimo u najuži krug 15-ak zemalja i očekujem da agilnim pristupom dođemo do rezultata”, rekao je te je naglasio da krajem mjeseca očekuje da će se izglasati to da Hrvatska postaje članica Schengena, prenosi N1.
Nije moglo proći a da ne komentira i predsjednika Milanovića
“Milanović od početka mandata, naročito zadnje dvije godine, otkad mu je uhićen prijatelj Kovačević, se počeo nenormalno ponašati. Oni su bliski prijatelji. On je na poziv prijatelja Kovačevića, glavnog čovjeka za antikorupciju u Ini, kojeg Grmoja i Most, Milanovićevi mališani, zovu na Antikorupcijsko vijeće. To je kao da obiteljskog nasilnika, koji mlati ženu i djecu, zovete na simpozij o borbi protiv nasilja Milanovićev prijatelj Kovačević ga zove, u vremenu lockdowna, na hranu, da se ne baci. A pazite sad ovo, to sam doznao nedavno, tamo vuče sa sobom Hranja. I to je ekipa koja će nama tumačiti da smo mi izdajnička vlada koja bi trebala biti uokvirena u dva podnaslova: “Korumpirani lopovi, HDZ” i drugi, “Izdajnici”. Taj isti Milanović, u svim izjavama ima razumijevanja za Putina”, oštro je opleo Plenković.
Zanimljivo je to da je upravo njegova Vlada imenovala Kovačevića na čelno mjesto Janafa, a on ga optužio da je upravo premijer dao zeleno svjetlo za memorandum koji je doveo do zatvaranja sisačke rafinerije, piše N1.
Premijer je samo rekao kak ne vidi vezu između aktualne afere u Ini koju je otkrio odjel Ministarstva financija u njegovoj vladi te je ponovio kako je njegova vlada privržena borbi protiv korupcije i da je ona ključno obilježje njihoovg mandata. “Postoje samostalna, neovisna tijela. Ovaj konkretan slučaj otkrilo je Ministarstvo financija. Banke su javile, ali nisu provele analizu, mi smo donijeli i zakonski okvir za AML (anti money laundring)”, istaknuo je.
ZTC
“Nikakvu informaciju o tome nismo imali. Što vi mislite? Da Vlada ima ekran na kojemu blinkaju točkice tko dolazi na sastanak? Mislite da SOA nadzire sve ljude, telefone i zna tko dolazi, što je vama”, ljutito je izjavio.
Reako je kako će Klanac biti smijenjen. “Naložio sam to ministru, čisto zbog apsolutno nesuvisle procjene da u ovim okolnostima prima nekog takvog na sastanak”, rekao je.
Izjavio je i da je pitao ministra Marija Banožića no da mu je ovaj rekao da nije znao za sastanak. “Hrvatska nije big brother da zna tko se s kim sastaje i tko koga zove”, zaključio je.
Rast plaća dužnosnika
Za rast plaća je samo rekao kako oni mijenjaju stvari na način da ne raste plaća dužnosnicima jer napominje kako je sad situacija apsurdna i da ima službenika koji imaju veću plaću nego dužnosnici. Napomenuo je kako se oni nisu trudili povećati si plaće jer su svjesni okolnosti.
“Ako Vlada poveća neoporezive primitke daje mogućnost poslodavcu da radniku da veća primanja a da to nije oporezivo. Nitko ne spominje, ali ne zaboravimo da smo mi smanjili cijenu struje. Toliko smo pomogli gospodarstvu da oni jednostavno tu situaciju, ako su fer, a neki očito jesu, žele podijeliti sa svojim zaposlenicima”, izjavio je te je nadodao da je uloga države da održi gospodarstvo agilnim.
Poziv na antikorupcijsko vijeće
Zašto se ne odaziva na pozive Antikorupcijskog cijeća samo je odgovorio: “Kome da se odazivam? Imate ekipu koja dovodi kao glavnog aktera čovjeka koji je okrivljenik ili otpuženik za korupciju megarazmjera. I sad bi taj netko, s takvim kredibilitetom, trebao biti prava osoba da nam priča o svojim vještinama. O čemu govorimo? S druge strane je Most koji, otkad sam ih izbacio iz Vlade, ima samo fiks ideju da ruši Vladu. Samo zbog toga postoje. Kome da idem tamo? To je zlorabljenje tog tijela. Svejedno mi je koga će zvati i tko će im se odazivati. Ja neću”, izjavio je premijer.
Situacija u Ini
Za INU je rekao kako ono što je u okviru sudbenog pitanja ne može biti predmet istražnog povjerenstva.
“Naš je cilj vratiti Inu u hrvatske ruke i promijeniti način upravljanja. Ovako dalje nema smisla” rekao je te je dodao kako je tu poruku prenio i mađarskom premijeru. “Važno je imati instrumente poput HEP-a i Ine te da se vidi koliko je Hrvaska ograničena u odnosu na to kako bi bilo kad bi te instrumente imala u potpunosti u svojim rukama”, izjavio je.
Vanjski neprijatelj
Je li premijer možda pretjerao s izjavamo o vanjskim neprijateljima?
“Imate despota Grbina koji meni govori da sam mali tiranin. Čovjek koji je izbacio ne znam koliko organizacija SDP-a i šutnuo dvojicu zastupnika u zagrebačkoj organizaciji, jedan meni jako simpa, Maras, s kojima sam imao sportski odnos, a jedan sveučilišni profesor. On se usudi o meni govoriti kao o tiraninu. Otišlo mu je 17, 18 zastupnika u saborskom Klubu, to je kao da meni ode 32, 33. Vrlo je ozbiljna situacija u kojoj predsjednik države za Vladu govori da je izdajnička. Predlažem Hajdašu Dončiću da hitno pita SOA-u otkud to. Meni ne treba SOA da vidim tko se za što zalaže. Dovoljno je da izvrtim film do ruske agresije i vidim što je tko govorio”, izjavio je premijer ali je i nadodao da su oni možda samo “korisni idioti”.
Grbina je nazvao i tiraninom, despotom iz Kragujevca.
Komentirao je i stanje u BiH
“Komisija je kao ključnu stvar stavila nastavak izborne reforme i to nakon što je Schmidt unatoč najvećim Milnovićevim uvredama, pomogao Hrvatima”, objasnio je.
Komentari