Plenković iz Mostara: “Želimo dijalog i da se riješi anomalija koja postoji od 2006. godine i muči Hrvate u BiH”

Autor:

Denis Kapetanovic/PIXSELL

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u službenom je posjetu Bosni i Hercegovini.

U Mostaru se Plenković susreo s predstavnicima Hrvatskog narodnog sabora, krovne političke organizacija Hrvata Bosne i Hercegovine, koja okuplja stranke s hrvatskim predznakom, s kojima je razgovarao o položaju Hrvata u BiH, o pitanju reforme Izbornog zakona BiH te o drugim pitanjima važnima za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini.

Izjave su u Mostaru dali Plenković i Dragan Čović, predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

“On je došao kao veliki prijatelj da nas ohrabri, da olakšamo put kad je u pitanju zakonodavstvo i da nam snažno kaže – dogovorite se i recite što Hrvatska može napraviti”, rekao je Čović i zahvalio se Plenkoviću na posjetu.

Plenković je istaknuo da je ”bilo važno čuti od predstavnika različitih političkih stranaka snažnu poruku konsenzusa”.

“Zalaganje za konsenzus unutar cijele BiH, a to prije svega mislim na političke stranke da se postigne dogovor u kojem bi i Hrvati imali istinske, legitimne zastupnike je vrlo važan”, kazao je Plenković i dodao da će se poticati na postizanje konsenzusa.

“Želimo nastaviti aktivan dijalog s BiH, održati tijekom proljeća sjednicu Vlade RH i Vijeća ministara u RH”, najavio je, prenosi N1.

“Svojim pismo je Čović do kraja pojasnio svoje pozicije i smatram da je tako otklonio i najmanju sumnju da kod njega postoji bilo kakva dvojba oko karaktera zločina u Srebrenici, a to je genocid. Ta dvojba ne postoji niti u Vladi RH niti kod političkih predstavnuika Hrvata u BiH”, kazao je premijer.

Ustavna arhitektura BiH

“Mislim da trebamo tražiti rješenje koje je uključivo, a koje neće eliminirati postavke ustavne arhitekture kakvu BiH ima već 26 godina”, rekao je Plenković.

“Kad se razgovara o BiH, naši europski partneri gledaju u nas i čekaju što ćemo mi reći”, dodao je, navodeći da je hrvatska uloga ponekad i “uloga dodatnog pojašnjenja”.

“Mi smo došli s najboljim namjerama i želimo da se riješi jedna anomalija koja postoji od 2006. godine i muči Hrvate u BiH. Kad bi se malo gentlemanski pristupilo, mislim da imamo sve mogućnosti da BiH dobro funkcionira, a da RH bude akter koji će podržavati BiH”, poručio je Plenković.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.