PLENKOVIĆ: “Ipak se polako krećemo prema dogovoru, nikada više novaca nije bilo na stolu”

Autor:

epa08555852 Croatia's Prime Minister Andrej Plenkovic leaves in the early morning after the third day of the European Council in Brussels, Belgium, 20 July 2020. European Union nations leaders meet face-to-face for a third day to discuss plans responding to coronavirus crisis and new long-term EU budget.  EPA/JOHANNA GERON / POOL

EPA/JOHANNA GERON / POOL

 

Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak se iz Bruxellesa, gdje se već četvrti dan raspravlja o novom europskom proračunu i Planu oporavka, vratio u Zagreb kako bi sudjeovao na sastanku Predsjedništva HDZ-a i predstavio nove ministre u Vladi.

Plenković je u izjavi ispred Banskih dvora kazao kako su pregovori u Bruxellesu trajali protekla tri dana. “Opći dojam je da se nakon teških pregovora ipak polako krećemo prema dogovoru. To je jako dobro. Dogovor podrazumijeva kompromise, ali važno je da se pošalje poruka građanima, poruka poduzetnicima, koji očekuju signale, i treće je poruka prema financijskim tržištima. Svi očekuju signal. Nikada više novaca nije bilo na stolu. Moj stav je da mi kao državnici pokažemo izniman stupanj zrelosti i odgovornosti. Drugo je da trebamo izbjeći sukobe između zemalja”, kazao je Plenković.

Dodao je da će se tijekom dana vidjeti i novi prijedlog, a vezano za Hrvatsku. “Cilj je da ta sredstva budu na razini od 20 milijardi eura i plus. Naša želja je da Hrvatska ima taj iznos na raspolaganju”, rekao je Plenković, prenosi Dnevnik.hr.

Nakon iscrpnih pregovora, kaže, nije umoran. “Ne mogu biti umoran, ovo je prevažno. Nemam važnijeg posla od ovoga”, dodao je i komentirao najnoviji Milanovićev potez i najavu nedolaska na konstituirajuću sjednicu Sabora. “To je neuobičajeno. Zašto on ne želi doći, to morate pitati njega. Kada je bila njegova inauguracija, mi smo došli, pitajte njega. Mislim da je to vrlo neuobičajeno”, kazao je Plenković.

Pregovori čelnika EU-a zapeli su oko iznosa bespovratnih sredstava za gospodarski oporavak. Četiri štedljive zemlje – Nizozemska, Danska, Švedska i Austrija – traže, prema diplomatskim izvorima, da se instrument EU sljedeće generacije sreže na 700 milijardi eura, s predloženih 750, pri čemu bi se 350 milijardi dodijeljevalo kao bespovratna sredstva, a jednaki iznos kao zajmovi. Plenković smatra da će se te zemlje “smekšati”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.