Premijer Andrej Plenković idućeg će petka posjetiti Srbiju – zemlju s kojom Hrvatska ima najviše otvorenih pitanja i neriješenih problema, ali i jedinu susjednu državu koju nije posjetio od početka svog premijerskog mandata.
Naime, Plenković će sudjelovati na otvorenju Hrvatske kuće u Subotici, čiju je izgradnju financirala naša Vlada. Iako Plenković u Srbiju formalno dolazi na poziv predsjednice Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasne Vojnić i predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislava Žigmanova, koji je ujedno i ministar za ljudska i manjinska prava u Vladi Republike Srbije, središnji politički događaj Plenkovićeva posjeta bit će susret s premijerkom Anom Brnabić.
Što o svemu misli Miro Kovač, bivši ministar vanjskih poslova, nacional.hr doznao je u razgovoru s njim. Odmah na početku, bivši ministar ističe da svaki posjet, koji ima za cilj učvrstiti položaj hrvatske manjine u Srbiji, valja pozdraviti.
“Tako i ovaj na razini predsjednika Vlade”, dodaje.
Koliko je taj posjet važan za hrvatsku manjinu u Srbiji, zanimalo nas je.
“Za hrvatsku manjinu u Vojvodini, koja je pretrpjela značajne demografske gubitke posljednjih desetljeća, posebno 1990-ih godina za vrijeme rata Srbije protiv Hrvatske u režiji Slobodana Miloševića, taj je posjet vrlo važan. Godinama govorim sljedeće: ako je Srbija mogla promijeniti smjer i zauzeti korektan odnos prema mađarskoj manjini, onda to može učiniti i prema hrvatskoj manjini. Na kraju krajeva, neka se ugleda na Hrvatsku i njezinu regulativu i praksu prema srpskoj manjini”, odgovara Kovač.
‘Razlike kao nebo i zemlja…’
Stvari u Srbiji se jesu pomakle, smatra bivši ministar, ali još uvijek su velike razlike u tretmanu srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Srbiji.
“Razlike kao nebo i zemlja”, ističe.
A na pitanje je li premijer i ranije trebao otići u posjet toj državi s obzirom na mnogobrojne teškoće s kojima se susreću vojvođanski Hrvati, naš sugovornik odgovara: “Nikada nije kasno kad je u pitanju skrb o dijelovima hrvatskog naroda izvan Hrvatske. To je stvar emocija, ali i ustavna obveza”.
Srbija je zemlja s kojom imamo dosta neriješenih pitanja, hoće li ovakvi susreti pridonijeti da se ona riješe, zanimalo nas je.
Kovač kaže da je žalosno da Srbija ne čini skoro ništa da se konačno riješi cijeli kompleks naslijeđa rata protiv Hrvatske, pitanja nestalih, odštete logorašima… “Ako zaista hoće, Srbija može početi ispunjavati svoje obveze na tom planu. Zasad ne izgleda tako. Ali, svaki međudržavni razgovor može pomoći”, mišljenja je naš sugovornik.
Susret sa srbijanskom premijerkom
Premijer Plenković će se u Subotici susresti sa srbijanskom premijerkom Anom Brnabić. Miro Kovač otkrio je što misli o njezinoj retorici od prije šest mjeseci kada je govorila da je Hrvatska etnički očišćena u ‘Oluji’ te zašto sada tamošnja premijerka ‘spušta loptu’ kada je u pitanju odnos prema Hrvatskoj. Je li to zbog europskog puta Srbije, upitali smo bivšeg ministra.
“Nije ključ u Ani Brnabić, ključ je u njezinom mentoru, predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Arhitektura vlasti u Srbiji je takva da se od Ane Brnabić očekuje da izvršava ono što joj mentor sugerira, nalaže, zapovijeda. Ona to i čini, dosta uspješno, inače ne bi više bila predsjednica vlade. Volio bih vjerovati da je to zbog tzv. europskog puta Srbije. Ali, život me je učinio poslovično skeptičnim”, zaključio je bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač u razgovoru za nacional.hr.
Komentari