Minimalne plaće u državama Europske unije uvelike variraju, a mjesečne minimalne brutoplaće trenutno se kreću od 477 eura u Bugarskoj pa do 2571 eura mjesečno u Luksemburgu, prema podacima Europske konfederacije sindikata.
Minimalna plaća veća je od 2000 eura još u Nizozemskoj, Njemačkoj, Irskoj i Belgiji, dok je u Francuskoj 1767 eura, a u Španjolskoj iznosi 1323 eura, piše dnevnik.hr.
Minimalac u Hrvatskoj i dalje manji od tisuću eura
Minimalna plaća od 1000 eura je u Poljskoj. Ispod te granice su Grčka, Portugal, Malta i Litva, ali i Hrvatska, koja će ondje ostati čak i nakon što od 1. siječnja minimalac poraste za 130 eura – s 840 na 970 eura.
Iza Hrvatske su još Estonija, Češka, Slovačka, Rumunjska, Latvija, Mađarska i Bugarska.
Danska, Italija, Austrija, Finska i Švedska nemaju nacionalnu minimalnu plaću.
Ni povećanje minimalca od sljedeće godine neće biti dovoljno za normalan život
No, u svjetlu rastućih troškova života i inflacije koji sve više opterećuju kućne budžete ne samo da iznos minimalca ima drugačije obrise, nego i ljestvica koja uračunava te elemente pokazuje drugačiji poredak.
Naime, čak i s porastom minimalne plaće u Hrvatskoj, kao što su već upozorili mnogi, ona neće biti dovoljna za iole normalan život, a kad se pogledaju troškovi života u pojedinim zemljama, Luksemburg više nije na vrhu ljestvice.
Primjerice, potražnja za nekretninama i stanovima za najam u toj je zemlji izuzetno velika, a u prosjeku su cijene najma oko 80 posto više nego u Njemačkoj. Trosoban stan izvan centra grada obično stoji između 1625 i 3500 eura mjesečno, a i ostali troškovi života također su viši nego u Njemačkoj, iako razlika nije ni približno tako velika kao kod najamnina.
Za pristojan život u Irskoj potrebne dvije minimalne plaće
Prema nedavno objavljenom pregledu Euronews Businessa o tome što se u kojoj europskoj zemlji smatra dobrom plaćom, za ugodan život u Irskoj potrebna je mjesečna plaća između 4100 i 6000 eura, što je barem dvostruko više od minimalne plaće, koja trenutno iznosi 2146 eura.
U Njemačkoj će od prvog siječnja iduće godine minimalna cijena sata rada iznositi 12,82 eura, što je 41 cent više nego dosad. Prema Talentupu, smatra se da dobra plaća u Njemačkoj iznosi između 3300 i 3600 eura mjesečno za samce.
Hrvatska između Litve i Rumunjske
Varijacije u minimalnim plaćama znatno su manje u standardu kupovne moći (PPS), što daje pravedniju usporedbu, a tada je na prvom mjestu Njemačka, koju slijedi Luksemburg.
PPS je Eurostatova “umjetna novčana jedinica” temeljena na razlikama u razini cijena između zemalja. Jedna jedinica PPS-a može teoretski kupiti istu količinu dobara i usluga u svakoj zemlji.
Minimalna plaća, prilagođena PPS-u, trenutačno se kreće od 542 eura u Albaniji do 1883 eura u Njemačkoj.
Osim u Njemačkoj, ta je brojka bila iznad 1250 eura u Luksemburgu, Nizozemskoj, Belgiji, Francuskoj, Irskoj, Poljskoj, Sloveniji i Španjolskoj, a Hrvatska je pozicionirana između Litve (1172) i Rumunjske (1129) s 1143 eura.
Kakve nam promjene nosi direktiva EU o minimalnim plaćama?
S obzirom na to da minimalne plaće znatno variraju diljem EU i da su mnogi radnici nezaštićeni, Bruxelles je donio direktivu kojom se određuje zakonski okvir za minimalnu plaću, koju članice moraju usvojiti do 15. studenog 2024. Kao adekvatan okvir za minimalnu plaću određen je iznos od barem 60 posto medijalne plaće ili barem 50 posto prosječne plaće u zemlji.
Kada direktiva stupi na snagu, sve članice morat će određivati iznos minimalne plaće uzimajući u obzir kupovnu moć i troškove života, uključivati sindikate u određivanje iznosa zakonom propisane minimalne plaće, a države u kojima je pokrivenost kolektivnim ugovorima niža od 80 posto morat će napraviti akcijski plan za kolektivno pregovaranje.
SEVER Minimalna plaća nije dovoljna za život, nitko više ne želi biti poštar
Također, privatne kompanije, koje žele ostvarivati korist od javne nabave i drugih oblika financiranja, morat će poštovati pravo radnika na organiziranje i kolektivno pregovaranje, piše dnevnik.hr.
Komentari