Italija je spriječila kinesku državnu tvrtku da preuzme kontrolu nad divom za proizvodnju guma Pirelli. Odluka je dio mjera koje je najavila talijanska vlada kako bi zaštitila Pirellijevu neovisnost.
Kemijski div Sinochem pod kontrolom Pekinga najveći je Pirellijev dioničar, s 37% udjela u 151-godišnjoj tvrtki sa sjedištem u Milanu. To dolazi u trenutku kada su napetosti između Pekinga i Zapada u zenitu dok traje posjet američkog državnog tajnika Kini.
U nedjelju je Pirelli u izjavi za investitore rekao da je talijanska vlada odlučila da samo Camfin, tvrtka koju kontrolira Pirellijev šef Marco Tronchetti Provera, može nominirati kandidate za svog izvršnog direktora. Pirelli je također rekao da je vlada odlučila da sve promjene u korporativnom upravljanju tvrtke trebaju biti podvrgnute službenom nadzoru.
Do odluke je došlo nakon što je Sinochem priopćio talijanskoj vladi da planira obnoviti i ažurirati postojeći dogovor dioničara. Administracija talijanske premijerke Giorgie Meloni ispitala je sporazum prema takozvanim pravilima “Golden Power Procedure”, čiji je cilj zaštita poduzeća koja se smatraju strateški važnima za naciju.
Godine 2015. Pirelli je prodan za 7,1 milijardu eura skupini investitora uključujući ChemChina i Camfin. Šest godina kasnije ChemChina se spojila s državnim Sinochemom. Investicijski fond Silk Road kineske vlade također posjeduje 9% udjela u Pirelliju.
Američki državni tajnik Antony Blinken nalazi se u Pekingu, posljednjeg dana rijetkog posjeta Kini tako visokog dužnosnika Washingtona.
Blinkenovo putovanje dolazi u trenutku kada su se odnosi između Kine i mnogih zapadnih zemalja pogoršali posljednjih godina zbog pitanja uključujući trgovinu, Tajvan i sigurnost.
Prije njegova posjeta dužnosnici su vidjeli male šanse za bilo kakav napredak u mnogim sporovima između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava, koji uključuju pokušaje Washingtona da uspori razvoj kineske industrije računalnih čipova, piše BBC.
Komentari