Petrović: ‘Za Cibonu je, nažalost, sada važnija financijska od sportske budućnosti’

Autor:

privatna arhiva

Aleksandar Aco Petrović, bivši igrač i trener Cibone i izbornik Hrvatske, BiH i Brazila, govori o lošoj financijskoj situaciji u najboljem zagrebačkom klubu

 

Košarkaški klub Cibona ima novu upravu na čelu s novim predsjednikom Marijem Petrovićem i direktorom Maurom Lukićem. Prema zatečenom stanju, čeka ih ozbiljan posao kako bi izbjegli stečaj i konsolidirali financije kluba. Iako novi predsjednik nosi slavno košarkaško prezime Petrović, nema veze s obitelji Dražena i Aleksandra Petrovića. Naprotiv, Aleksandar Petrović spada u suprotnu grupaciju koja je predlagala reorganizaciju Cibone, ali njihov prijedlog nije usvojen.

Aleksandar Petrović je čovjek s autoritetom u svijetu košarke i odlično poznaje situaciju u Ciboni, a čitateljima Zagreb Newsa govorio je o aktualnom stanju u klubu, dugovima i mogućem najcrnjem scenariju za Cibonu.

“Budući da sam bio unutar struktura Cibone prije pet, šest godina, mogu reći da imam određenu sliku stanja s obzirom na prijašnje razdoblje i na temelju svojih predviđanja i analiza pretpostavljam da je trenutni dug 30 milijuna kuna”, rekao je Petrović o mogućem trenutnom dugovanju.

Svoja predviđanja je i potkrijepio i usporedio s brojkama iz predstečajne nagodbe, s obzirom na to da je u to vrijeme bio u Ciboni.

“Znao sam kakvo je stanje od prije pet godina jer sam bio upoznat s brojkama iz predstečajne nagodbe. Tada se, 2017. točno znalo da je dug iznosio 16 milijuna kuna, a činjenica je da obveze svakodnevno pristižu, ovrhe sjedaju na dnevnoj bazi, blokiran si na BAT-u i vrlo je teško funkcionirati i fokusirati se na igru kad znaš da te svaki dan može zadesiti potpuna blokada i onemogućiti daljnji rad”, objasnio je.

“Tek ćemo vidjeti kolika je stvarna snaga nove uprave u osiguravanju kapitala i stabilizaciji financija, koji su ključni za normalno funkcioniranje kluba. Daj Bože da sam se prevario u svojim procjenama. Sada se čeka da revizija završi svoj dio posla kako bismo znali pravo stanje stvari, ali je vrlo upitno koliku je dubinsku analizu revizija i mogla napraviti’’, dodao je Petrović.

Prema njegovu mišljenju, u ovom trenutku je sportski uspjeh i napredak potrebno staviti na stranu i puno je manje bitan od financija i financijske stabilnosti kako bi se osigurali mir, kontinuitet, a samim time i fokusiranost igrača na igru.

“Klub je potrebno voditi u tri smjera. Jedan smjer je politika kluba prema raznim subjektima kao što su FIBA, ABA i HKS, drugo je struka i treće su financije”, naglasio je Petrović i još jednom dodao da su financije u ovom trenutku prioritet.

Aleksandar Petrović je imao drugačiju koncepciju, kao predstavnik grupacije koja je imala ambicija preuzeti Cibonu. Doduše, svoju ulogu je predstavljao kao savjetničku, a njegov tim su predstavljali uglavnom odvjetnici i poduzetnici. Među njima su bili odvjetnik Saša Pavličić Bekić, dosadašnji disciplinski sudac ABA lige, poduzetnik Renato Radačić, poduzetnik i karikaturist Nikola Plečko, odvjetnik Marko Žunić, specijaliziran za sportsko pravo, odvjetnik Damir Delišimunović, Burim Muhaxheri, anesteziolog u Klinici za tumore, i ekonomist Marko Turković. Za upravu kluba predlagali su Borana Glavaša i trenera Ivana Rudeža.

Za čelne ljude nove uprave Aleksandar Petrović je ustvrdio da ih osobno ne poznaje.

“Ne poznajem ni predsjednika ni direktora, ali znam da dolaze iz sasvim drugačijeg sektora. Nemaju veze sa sportom i ekonomijom, već dolaze iz sektora odnosa s javnošću i komunikologije. Ne mogu procijeniti njihovu jačinu i kompetencije za turbulentna vremena koja sigurno očekuju Cibonu. Potrebna je uprava koja će popriličan kapital kontinuirano vezati uz klub, a koliko je to u stanju direktor s 28 godina života, teško mi je reći”, zaključio je Petrović.

Turbulentno razdoblje Aleksandar Petrović ne očekuje samo zbog nagomilanih dugovanja i novih ljudi u upravi Cibone, već i zbog novih smjernica i rezanja proračuna na razini Grada Zagreba otkad je na čelo došao Tomislav Tomašević. Petrović je naglasio kako njegove procjene govore da Cibona neće dobiti ni trećinu prijašnjeg proračuna.

“Situacija u Gradu Zagrebu je takva da neće biti nimalo lako. Financijski je puno teže nego u prijašnjim vremenima, ako u obzir uzmemo činjenicu da je proračun za zagrebački sport ukupno srezan na 110 milijuna kuna, a uz to je ukinut zaštićeni status klubovima koji su to ostvarili na temelju svojih europskih rezultata i trofeja, među kojima je bila i Cibona. Time je Cibona ostala bez dodatnog prihoda”, naglasio je Petrović.

“Grad Zagreb je prije dvije, tri godine kroz Zagrebački holding i zaštićeni status na temelju europskih trofeja izdvajao od 14 do 15 milijuna kuna godišnje samo za Košarkaški klub Cibonu.’’

Unatoč naglasku na financije, Petrović primiruje situaciju oko sportske i igračke budućnosti Cibone.

“U ovoj situaciji nije bitna sportska budućnost Cibone. U sportskom kontekstu Cibona ima jedini zadatak da učini svoje mlade igrače boljima, a ima ih popriličan broj. ABA liga se neće osvojiti, ali neće se ni ispasti, a fokus u natjecateljskim smislu treba biti na što bolji završetak preostalih dvaju natjecanja”, zaključio je Petrović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.