Ugovor je ispred države potpisao ravnatelj Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP) Milan Plećaš, a ispred strateških partnera i većinskih vlasnika Erman Akman u ime tvrtke Terra Mineralna gnojiva te Faruk Ozkisa ispred turske grupacije Yildirim.

Potpisivanju je nazočio i ministar gospodarstva Ante Šušnjar, koji je rekao da se ovim ugovorom uređuju međuvlasnički odnosi u Petrokemiji, a da je, unatoč ranijim raznim spekulacijama, Vlada pokazala da je odgovoran partner svim ulagačima u Hrvatsku, ali i odlučna u zaštiti nacionalnih interesa.

Završetkom dokapitalizacije, istaknuo je, Hrvatska ostaje vlasnik 25 posto plus jedne dionice Petrokemije te će sudjelovati u donošenju svih strateških odluka vezanih za njezino poslovanje. Kontrolni paket je u kutinskoj kompaniji zadržan jer je riječ o strateškom poduzeću, dodao je ministar.

NIJE BIO DEFINIRAN… Vlada odbila istražno povjerenstvo za Petrokemiju, ali i priznala…

Kazao je i da je ovo važan trenutak za Petrokemiju, kao i hrvatsku kemijsku industriju te poljoprivredu, pri čemu je osiguran nastavak proizvodnje te su očuvana radna mjesta. “Ovaj trenutak je pokazatelj da se s manje može imati više“, izjavio je Šušnjar. Naime, kako je pojasnio, država je ranije imala 45 posto udjela u Petrokemiji, no nije imala člana uprave, a upravo današnje potpisivanje dodatka ugovoru to podrazumijeva.

Sredstva od dokapitalizacije će se ulagati u modernizaciju proizvodnje, uz naglasak na “ozelenjivanje” tehnologije, pri čemu je u te procese sa svojom ekspertizom uključen i Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, naveo je ministar.

Odgovarajući na pitanja novinara, Ozkisa je rekao da Petrokemija trenutno nema dodatne potrebe za radnim kapitalom. Također, odgovorio je da se trenutno ne planiraju otpuštanja radnika.

NAKON SKANDALA Država pokušava vratiti kontrolni paket dionica u Petrokemiji. Evo što nudi Yildirimu

Upitan je i o planovima za Luku Šibenik, koja je u vlasništvu Petrokemije, dakle Yildrim grupe, a kojoj je zbog neispunjavanja ugovornih obveza Lučka uprava Šibenik u rujnu ove godine odlučila oduzeti koncesiju. Rekao je da rade na svemu i da će ponovno zatražiti koncesiju.

Kronologija dokapitalizacije

Današnji dodatak ugovoru je potpisan sukladno odluci Vlade od 14. studenoga ove godine, a između ostalog, država će njime imati pravo i u budućnosti sudjelovati u dokapitalizaciji kutinske tvrtke.

ŽELJKO KLAUS: ‘Čekamo s kaznenom prijavom ako novi ministar gospodarstva Šušnjar ne vrati Petrokemiju Hrvatskoj’

Podsjetimo, glavna skupština dioničara Petrokemije 6. ožujka ove godine donijela je odluku o povećanju temeljnog kapitala s 55 milijuna eura, za iznos od najmanje 70 do najviše 140 milijuna eura, pri čemu je utvrđena cijena novih dionica od 1,0272 eura za dionicu.

Država je prije dokapitalizacije, zajedno s drugim državnim imateljima dionica Petrokemije (Fond za financiranje razgradnje NEK-a, Janaf i Plinacro), upravljala s ukupno 45,17 posto temeljnog kapitala te kompanije. Najveći pojedinačni vlasnik bila je turska grupa Yildirim s 45,52 posto udjela.

Namjera je bila da država uplatom nešto više od 12 milijuna eura zadrži svoj udjel, ali nakon dokapitalizacije, zbog veće uplate Yildirima, njezin je udjel pao na oko 20 posto. Naime, u dokapitalizaciji Petrokemije Yildirim je sudjelovao sa 128,9 milijuna eura, umjesto kako je bilo dogovoreno s državom sa 75 milijuna eura.

Yildirim i država postigli su u međuvremenu dogovor da Yildirim svoj iznos u dokapitalizaciji smanji na dogovorenih 75 milijuna eura. Tako je i na skupštini dioničara Petrokemije sredinom listopada donesena odluka o povlačenju dijela uplaćenog iznosa tvrtke Terra Mineralna gnojiva, koja je dio turskog Yildirima, kako bi, sukladno ranijem dogovoru, država zadržala kontrolni paket u Petrokemiji.

IMAMO DOKUMENT CERP je znao da se ne poštuje dogovor o dokapitalizaciji Petrokemije, a sad pokušavaju za sve okriviti Habijana