Servis za popravak tv i radio aparata obrtnika Željka Vrzana nalazio se u samom centru Petrinje i u potresu je potpuno uništen. Spašeno je tek nešto sitnog alata i materijala, uglavnom nedostatnih za ponovno pokretanje poslovne aktivnosti, no Vrzan se nije predao. Podrumski prostor zgrade u kojoj živi, a kojeg su mu ustupili ostali stanari, preuredio je u obrtničku radionicu u kojoj danas za kolekcionare i Radiomuseum Croatia popravlja i restaurira stare radio i tv aparate.
“Od 29. 12. prošle godine do sada dobio sam potporu Crvenog križa u iznosu od tri tisuće kuna, dobio sam jednokratnu pomoć od Centra za socijalni rad u iznosu od tisuću i pol kuna i prije mjesec i pol Grad Petrinja mi je u sklopu potpore malim poduzetnicima isplatio 20 tisuća kuna. U ponovno pokretanje posla uložio sam oko 70 tisuća kuna, što znači da sam najveći dio potrebnog novca morao sam nabaviti. Posudio sam novac od prijatelja i rodbine da bih mogao nastaviti raditi i živjeti, a koji jednog dana moram vratiti”, rekao je za nacional.hr Željko Vrzan.
Dijelim sudbinu većine petrinjskih obrtnika, nakon potresa moramo se snalaziti sami
Čuo sam da su nakon potresa došle donacije materijala i alata, ali ja od toga nisam dobio ništa. Nitko me nije kontaktirao, niti mi išta od toga ponudio, a meni je bila potrebna svaka pomoć da bi nastavio dalje raditi. Stanari zgrade u kojoj živim odrekli su se zajedničke prostorije i omogućili mi prostor za ponovno otvaranje radionice. Bez sredstava i prihoda morao sam se zadužiti, bilo je potrebno puno novca, ali nekako sam uspio. Također, uspio sam se dogovoriti s društvom Hrvatski kolekcionar i osnivačem Radiomuseum Croatia Zlatanom Mumlekom da za njih popravljam i restauriram stare radio i tv aparate i na taj način preživljavam.
Ovdje te nitko ne pita od čega živiš, milostinju ne tražim već pravo na rad i normalan život
Iako imam malodobno dijete prepononosan sam da idem na zajednički ‘kopanj’ po hranu, imam dvije zdrave ruke i nastojim to privrijediti svojim radom. Zahvaljujući nacional.hr-u koji je drugi dan nakon potresa objavio potresne slike moje djece, mene i našeg malog psa Zeusa kako pokušavamo spasiti iz ruševina što se spasiti može, uslijedile su donacije dobrih ljudi koje su omogućile da namjestimo i opremimo stan, koji smo dobili od države netom prije potresa, a koji je bio potpuno prazan. Sve naše stvari koje smo trebali prenijeti u stan su uništene u potresu. Isto tako, zahvaljujem i svim nesebičnim ljudima koji su pomoć poslali. I danas, šest mjeseci nakon potresa još uvijek servis nije potpuno u funkciji, prihoda nema puno, ali ne predajem se i borim se za svoju djecu i sebe. U svakom trenutku spremam sam predočiti sve račune za utrošena sredstva, kako bih opravdao povjerenje dobrih ljudi. Milostinju ne tražim, tražim samo pravo na rad i normalni život.
Najam kontejnera za obrtnike sklapa se na pet godina, prve godine najamnina je besplatna, a iduće četiri godine najamnina se plaća šest eura po kvadratu mjesečno
U siječnju mi je od Udruženja obrtnika Grada Petrinje bio ponuđen kontejner, tada sam najavio da mi za potrebe servisa treba najmanje 40 kvadrata, to su dva kontejnera. U travnju su me zvali iz Udruženja i pitali da li i dalje želim kontejnere. Rekao sam da sam u međuvremenu osposobio mjesto gdje mogu raditi i da ću uzeti samo jedan najmanji kontejner, u kojem ću preuzimati i isporučivati ono što ću popravljati. Tada se ispostavilo da će taj kontejner od četrnaest kvadrata prve godine korištenja biti oslobođen od plaćanja najamnine, ali da će za četiri sljedeće godine najamnina biti šest eura po kvadratu mjesečno. Ugovor se mora sklopiti na pet godina.
Komentari