Petrinjski arhitekt Davor Salopek izjavio je za N1 kako je obnovu na Banovini usporila birokratizacija.
“Činjenica je da je obnova krenula u sferi tih nekonsturkcijskih obnova gdje su u pitanju uglavnom dimnjaci, krovovi zabati… Ali ova konstrukcijska, po meni meni je mogla brže. Imali smo iskustvo nakon rata, u to vrijeme je, godinu dana nakon dobar dio objekata bio zalaufan”, rekao je Salopek.
Ističe na obnovu Banije koči “određeni birokratski pristup problemima”. “Ne može se previše toga prepustiti papiru, treba dati nešto i pravilima struke. Ne trebaju kojekakvi propisići, regulice… Manje paragrafa, više stručnog znanja iskusnih ljudi, to je potrebno”, kazao je Salopek.
Napokon je napravljeno nekoliko projekata za kuće sa žutim naljepnicama. Salopek sam sudjeluje u obnovi, no kaže da mu je teško dati prognoze.
“Mi smo tek sada dobili prve zadatke, sudjelujem na nekonstrukcijskoj obnovi, sad smo dobili prve konstrukcijske objekte i to žute. Iz prethodnog iskustva, obnove nakon Domovinskog rata, za projekt treba 10, 15 dana, ovisi od slučaja do slučaja, a ovisi i ekpi. Pojedini biro ima više ljudi pa će raditi više. Vidjet ćemo kako će se ići, ja se nadam da ne bude predugo. Uključujući i javnu nabavu, sve to… Mislim da smo si previše stvari zakomplicirali, kratko rečeno, paragrafima. Treba manje paragarafa”, rekao je.
Neki upozoravaju da bi proglem mogao biti i manjak građevinskih radnika.
“Trenutno je dosta ograničavajuća situacija što se tiče toga. Mislim da se dosta velik broj firmi javio za obnovu iz cijele Hrvatske i vjerujem da je napravljeno dosta ugovora i da to neće biti problem kad stvari krenu. Ali konkretnoj obnovi prehode papiri, projekti, ja vjerujem da će se to zalaufati”, rekao je Salopek.
Komentirao je i rješenja za tipske zamjenske kuće.
“Ono što sam nešto vidio, dva primjera, to nije zadovoljavajuće. Imamo vrlo kvalitetna rješenja na Arhitektonskom arhitektu, napravio se dobar odabir stručnjaka koji su radili 20-ak tipova, vrlo kvalitetnih. Obnova je prilika da se kvalitetno arhitektonski rjieši stambeni prostor, ne da se to štanca, nego da se prilagodi pojedinoj situaciji. Modeli su šablonski napravljeni. Treba kreativno pristupiti, svaki slučaj se slučaj za sebe. Jedan tip je za jednu parcelu, ovisi je li ona sa sjeverne, južne strane, na ravnom, na kosom, u gradu, na selu… Potreban je veći broj tipova, više od 20. Treba, naravno, voditi računa o ambijentu, nismo u zrakopraznom prostoru. Kad dođete u Austriju i vidite kako izgleda selo, vi znate da ste u Austriji”, kaže Salopek. Za kraj je poručio: “Struka treba biti partner politici, a ne sluškinja”.
Komentari