NAČELNIK OPĆINE PRIMOŠTEN STIPE PETRINA otkriva zašto se protivi prodaji agrobiznisa Fortenove mađarskim tvrtkama i objašnjava optužbe protiv grupacije Euro Bridge iz Budimpešte, za koju tvrdi da je iz primoštenskih hotela izvukla pola milijarde eura
Financijski najizdašniju ponudu mađarske Mészáros Grupe od blizu pola milijarde eura za agrobiznis Fortenove koja raspolaže s 25 tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta u Slavoniji i Baranji, načelnik Općine Primošten Stipe Petrina prvo je komentirao na svom profilu na Facebooku: „Lako im je davati pola milijarde kad su toliko izvukli iz Primoštena i još izvlače.“
Kako je Petrina još davnih dana iz saborskih klupa, dok je 2016. godine bio zastupnik Mosta, tvrdio da „Mađari u Baranji kupuju zemljište po enormnim cijenama s ciljem da Baranju pripoje Mađarskoj“, zanimalo nas je o čemu to govori načelnik Primoštena i predsjednik Skupštine Šibensko-kninske županije čija je Nezavisna lista godinama utjecajni politički subjekt u tome dijelu Hrvatske. Što to povezuje teško stanje u primoštenskom turizmu, Primoštenu i hotelskoj kući Primošten d.d. s vrlo izglednom mogućnosti da se ogromni zemljišni kompleksi i PIK-ovi u sastavu poljoprivrednog dijela Fortenove prodaju grupaciji Lőrinca Mészárosa, bliskog prijatelja mađarskog premijera Viktora Orbána?
Nacional je u prošlom broju pisao o organiziranom lobiranju u koje je, navodno, uključen i saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics te prilično izglednoj prodaji ogromnih poljoprivrednih i zemljišnih kompleksa u sastavu Fortenove u Slavoniji i Baranji, za koje su zainteresirani Podravka i slavonski konzorcij Žito grupe iz Osijeka i Osatine iz Đakova, mađarskoj Mészáros Grupi. „Ovo o čemu ću vam govoriti nije samo puko mišljenje nekog općinskog načelnika, već proizlazi iz egzaktnih podataka dokumentacije Hrvatskog fonda za privatizaciju koju posjedujemo. Radi se o osvajanju primoštenskih hotela od mađarske grupacije Euro Bridge iz Budimpešte, u čijem je potpunom vlasništvu društvo Diamant Marina d.o.o“, naglasio je Stipe Petrina, koji je svoja stajališta pojasnio u razgovoru za Nacional.
NACIONAL: Što mislite o ponudi Podravke i slavonskog konzorcija Žito grupe i Osatine iz Đakova Mirka Ervačića, koji za slavonsko-baranjski biznis Fortenove nude oko 300 milijuna eura?
Poznajem Marka Pipunića, vlasnika Žito grupe iz Osijeka, kao vrsnog poduzetnika i čovjeka kojemu su javni i nacionalni interesi na prvome mjestu. Pipunić ima kuću u Primoštenu gdje ljetuje s obitelji. On je 2016. godine proglašen najuspješnijim europskim poduzetnikom, a u Monte Carlu je konkurirao u izboru na najuspješnijeg svjetskog poduzetnika. Odmah ću reći, kad je u pitanju situacija u kojoj može doći do otuđenja i podjele teritorija Republike Hrvatske, u prodaji agrobiznisa Fortenove cijena ne bi trebala biti odlučujući kriterij. Na temelju našeg iskustva s mađarskim kapitalom i pogubne hrvatske prakse ustupanja zemljišta i nekretnina u Primoštenu, mislim da je nužno sklopiti ugovor s obveznom klauzulom prava prvokupa RH, kako bi se Hrvatska osigurala da njezin teritorij ne dođe u ruke stranaca. Laički rečeno, bolje je dati našima i za 300 milijuna eura nego Mađarima za 500 milijuna, posebno ako taj kapital nije detaljno istražen i nedvojben i posebno ako već unaprijed znamo za mađarske pretenzije prema teritoriju RH, poučeni povijesnim iskustvima, ali i iskustvima tvrtke Primošten d.d. Na primjeru Primoštena vrlo lako se dade iščitati kako su mađarski poduzetnici i vlasnik grupacije, koji je u bliskom srodstvu s mađarskim premijerom Viktorom Orbánom, izvlačili ogroman novac. Stoga nije čudo da ponuda Mészáros Grupe, bliske Viktoru Orbánu, iznosi pola milijarde eura, eura koje su „zaradili“ na našem teritoriju…
Komentari