Petorica muškaraca proglašena su krivima za drsku pljačku dragulja u njemačkom gradu Dresdenu. Lopovi su 2019. godine ukrali dragocjenosti vrijedne 113 milijuna eura iz državnog muzeja.
Policija je pronašla brojne dragulje, uključujući mač optočen dijamantima, ali se strahuje da ostatak opljačkanog blaga možda nikada neće biti pronađen. Muškarci, svi članovi ozloglašene kriminalne obiteljske mreže, suočavaju se s kaznama od četiri do šest godina.
Ovo je bila pomno planirana pljačka. Banda, koja je živjela u Berlinu, posjetila je mjesto nekoliko puta i unaprijed pripremila svoju ulaznu točku, koristeći hidraulički stroj za rezanje kako bi prerezala šipke zaštitnog pokrova prozora prije nego što su ih vratili natrag. Zatim su, u ranim jutarnjim satima 25. studenog 2019., zapalili ploču s prekidačem u blizini muzeja, zbog čega su okolne ulice ostale bez struje, a dvojica muškaraca ušla unutra.
Snimka s nadzornih kamera uhvatila je lopove s maskama i sjekirama dok su ulazili u raskošno uređen Gruenes Gewoelbe – ili Zeleni trezor – i razbijali staklene vitrine kako bi došli do plijena. Pjenom iz aparata za gašenje požara potom su pokušali sakriti tragove, a onda su pobjegli u Audiju koji su nakon toga zapalili.
“Nisu imali pojma što su uzeli”
Nakon jednogodišnje istrage, policija je izvršila prva uhićenja. Svi danas osuđeni pripadnici su takozvanog “klana Remmo”. U Njemačkoj postoji nekoliko “klanova”; obiteljske mreže s arapskim korijenima odgovorne za veliki organizirani kriminal.
Jedan od lopova iz Dresdena prethodno je osuđen za krađu golemog zlatnika, koji je težio 100 kilograma, iz berlinskog muzeja Bode 2017. Novčić nikada nije pronađen i vjeruje se da je otopljen.
“Postoje ljudi koji kradu umjetnine iz strasti prema umjetnosti, ali ovo je bilo suprotno”, rekla je Marion Ackermann, generalna direktorica Dresdenske državne umjetničke zbirke. “Nisu imali pojma što su uzeli”, dodala je, prenosi BBC.
Mnogi od ukradenih predmeta vraćeni su u muzej nakon što su trojica muškaraca priznala krađu i pristala otkriti lokaciju plijena u zamjenu za blaže kazne kao dio dogovora s tužiteljima. No, nekoliko komada još uvijek nedostaje, uključujući vrlo rijedak dijamant nazvan Bijeli kamen Saske.
Predmeti su bili dio riznice koju je u 18. stoljeću prikupio August Snažni, izborni knez Saske. Ne samo da je skupio komade prekrivene dijamantima i dragim kamenjem, već je dizajnirao Zeleni trezor u kojem će ih izložiti.
Profesorica Ackermann kaže da je gubitak dijela zbirke bio posebno bolan jer je Augustov koncept tada, kao i danas, bio da posjetitelj treba vidjeti cijeli postav zajedno i biti preplavljen raznolikošću boja i kamenja.
Pokrenuta pitanja o sigurnosnim mjerama
Drskost pljačke šokirala je svijet umjetnosti. Ali provala je također pokrenula pitanja o primjerenosti sigurnosnih mjera muzeja. Čak je i jedan od lopova izrazio iznenađenje tijekom suđenja da su uspjeli prorezati prozorske rešetke očito neopaženo, unatoč buci koju je stvarala njihova oprema za rezanje.
Marion Ackermannnaglasila je da je odgovornost za koncept sigurnosti u muzeju podijeljena između Dresdenske državne umjetničke zbirke i drugog regionalnog tijela.
Inzistira na tome da je sigurnosni sustav jedan od najboljih u Njemačkoj. No, dodala je, “mnogi aspekti se spajaju u sigurnosnom sustavu. Zgrada, organizacija, a također i tehnički aspekti. I, kao u lancu, svaki aspekt mora funkcionirati, a u ovom slučaju mnoge stvari nisu funkcionirale. “
Komentari