Petir: Nisu točne ocjene oporbe da su svi OPG-ovi propali

Autor:

Zagreb, 27.01.2023. -  Nastavak 15. sjednice Hrvatskoga sabora koja je započela obraćanjem predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića u povodu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. Na fotogrtafiji Marijana Petir.
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ

Saborska zastupnica Marijaa Petir rekla je u srijedu da hrvatska poljoprivreda počiva na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima (OPG) istaknuvši kako nisu točne ocjene oporbe kako su svi OPG-ovi propali.

Petir je tijekom rasprave o konačnom prijedlogu Zakona o hrani te izmjenama i dopunama Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu  (OPG) navela da u Hrvatskoj imamo 166.430 poljoprivrednika.

Najzastupljenija su obiteljska poljoprivredna gospodarstva kojih ima 128.290 i čine čak 77,1 posto, a mladi poljoprivrednici u ukupnom broju poljoprivrednika čine 14,4 posto.

Istaknula je da se Zakonom o OPG-u, među inim, jasnije propisuju kriteriji odabira novog nositelja OPG-a, preciznije reguliraju uvjeti za osnivanje dva ili više OPG-ova na istoj adresi sjedišta jer smo bili svjedoci zlouporaba.

Na istoj adresi sjedišta mogu biti registrirana dva ili  više OPG-ova samo ako se radi o zasebnim obiteljskim kućanstvima, pri čemu je korištenje proizvodnih resursa OPG-ova međusobno odvojeno i nepovezano.

“Vjerujemo da ćemo time spriječiti zlouporabe koje su se događale”, poručila je Petir.

Pojasnila je i da se zakonom propisuju uvjeti pod kojim OPG može pružati usluge informacijskog društva i zakonito obavljati prodaju svojih proizvoda putem web shopa.

Tijekom rasprave oporbeni zastupnici ponavljali su da u poljoprivredi sve manje i manje proizvodimo a sve više i više uvozimo.

Nikša Vukas  (Klub Socijaldemokrati) smatra kako je krajnji čas da vidimo kuda naša poljoprivreda ide, da vidimo što će biti s tvornicom mineralnih gnojiva, hoćemo li imati opet problema s nestašicom plavog dizela te da pomognemo malim OPG-ovcima da dođu do poljoprivrednog zemljišta.

Upitao se kako prosječna obitelj može preživjeti uz sadašnje cijene mesa, kruha ili mlijeka iako se u poljoprivredu uložilo stotine milijuna eura, a nismo samodostatni ni u čemu.

“Cijene su nam otišle u nebo i ne bi me začudilo da za tri, četiri godine uvozimo mlijeko iz susjednih zemalja”, rekao je Vukas.

Nova poljoprivredna politika

Ružica Vukovac (Klub Za pravednu Hrvatsku) upozorila je da je od trenutka usvajanja Zakona o OPG-u nestalo ih nekoliko desetaka tisuća, a najviše onih koji su ostvarivali dodatnu vrijednost poput proizvođača mlijeka i stočara.

Smatra da će se i dalje pogodovati velikim sustavima koji stoje nasuprot malim OPG-ovima, a sve ostalo je predstava za javnost.

I Vukovac se založila za promišljanje nove poljoprivredne politike i oživljavanja sela kao dugoročnog izvora zdrave hrane.

Upozorivši kako nam je selo sve starije, a mladi odlaze u inozemstvo jer u poljoprivrednoj proizvodnji ne vide perspektivu, Davor Dretar  (klub Domovinskog pokreta) duboko zabrinjavajućim ocijenio je brojke o padu proizvodnje šljiva, jabuka, višanja i trešanja.

Istaknuo je kako njegova  stranka predlaže uz ostalo da se poticajima ili kaznama strane trgovačke lance usmjeri prema nabavci hrvatskih poljoprivrednih proizvoda.

OZNAKE: OPG-ovi, oporba, petir

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.