Pet divljih životinja koje možete pronaći u Hrvatskoj

Autor:

Foto: Unsplash

Iako se možda na prvu ne čini tako Hrvatska je dom velikog broja divljih životinja, a gotovo polovica teritorija naše države se nalazi pod šumama što znači da raspolažemo velikim šumskim bogatstvom, što je jedan od glavnih razloga zbog čega se možemo pohvaliti ovakvom raznolikošću.

Euroazijski ris

Euroazijski ris (Lynx lynx) strogo je zaštićena vrsta u Hrvatskoj, a u Hrvatskoj živi na području Gorskog kotara.

Foto: Unsplash

Ris je sisavac iz porodice mačaka koji se dijeli na četiri vrste. Kanadski i crveni ris su vrste koje se mogu pronaći na području Sjeverne Amerike dok na europskom području žive druge dvije vrste, a to su iberijski ris i euroazijski ris. Euroazijski ris koji obitava u Hrvatskoj može se naći na prostoru čitave Europe pa sve do Sibira.  Najveći je od svih vrsta risova te može doseći težinu od gotovo 30 kilograma. Dužina tijela je obično oko 1 metra, a rep je dugačak petinu tog iznosa.

Divlji medvjed

Medvjed je najveća kopnena životinja u Hrvatskoj, a najveći broj jedinki nalazi se u gustim šumama Gorskog kotara i iznosi gotovo polovicu ukupnog broja svih medvjeda u Hrvatskoj.

Foto: Unsplash

Medvjedi su divlje životinje koje žive u šumama u kojima nema nikakve aktivnosti (sječe ili krčenja), u kojima ima mnogo hrane koja će im omogućiti skupljanje dovoljno zaliha za njihov zimski san.  Medvjedi koji obitavaju u Hrvatskoj su smeđi ili mrki medvjedi, a nadmorske visine na kojima žive ove divlje životinje su u rasponu od 500 do 1100 metara.

Bjeloglavi sup

Bjeloglavi sup je najveća i najugroženija ptica u Hrvatskoj koja je svoj dom pronašla na području Kvarnera, poglavito otoka Cresa.

Foto: Unsplash

Ovo je ptica koja ne lovi svoj plijen već se hrani isključivo mrtvim plijenom, iako izgleda dovoljno moćno da ubije bilo koji plijen. Raspon krila ove divlje životinje je iznimno fascinantan i može iznositi do 3 metra! Za razliku od gore navedenih šumskih životinja bjeloglavi supovi su odlični životni partneri što se najbolje vidi po tome što na jajetu ne sjedi samo ženka (koja snese samo jedno jaje godišnje) već joj u tome pomaže i njen mužjak.

Sivi vuk

Vukova ima jako mnogo vrsta, ali najčešća vrsta koja živi u Hrvatskoj je sivi vuk, ova vrsta divlje životinje ima tamna leđa i rep, a svjetlije noge i trbuh. Nastanjuje područje Dinarida, a strogo je zaštićen jer mu je izrazito smanjena populacija, osobito radi ugrožavanja i nestajanja staništa.

Foto: Unsplash

Vukovi u Hrvatskoj žive na širokom području, od od Sisačko – Moslavačke do Dubrovačko – Neretvanske županije.  Ove divlje životinje su odlični trkači, osobito na duge staze, sa šapama koje su prilagođene postizanju veće brzine i boljem trčanju. Oni također imaju odličan sluh i njuh što im omogućava brzo pronalaženje i uočavanje plijena.

Šišmiš

Šišmiš je uistinu zanimljiva životinja jer je jedini sisavac koji leti. Ima ih 1300 vrsta i vrlo su važni za ekosustav jer oprašuju čitav niz biljaka, uništavaju velik broj štetočine te ujedno i kontroliraju brojnost mnogih vrsta kukaca. Zanimljivo  je da su ove životinje koje su vrlo korisne jedne od najproganjanijih vrsta na svijetu.

Foto: Unsplash

Šišmiši u Hrvatskoj broje 43 vrste, a hrane se isključivo paucima i kukcima. Njih se smatra indikatorima zdravlja okoliša pa se smatra da je ekosustav u kojem ima više šišmiša zdraviji sustav.  Šišmiši vole razna staništa pa ih se može pronaći u šumama, špiljama, ali i kućama, dvorcima i crkvama. Neke vrste imaju sklonost i mijenjanju svojih skloništa, ovisno o godišnjem dobu, piše Zaštita prirode.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.