Stručnjak za zaštitu osobnih podataka, poduzetnik i aktivist Stjepan Perko u četvrtak je DORH-u podnio kaznenu prijavu nerazjašnjenih okolnosti vezanih uz smrt zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.
Prijavu je Perko podnio protiv Bandićeve bliske suradnice Natalije Price i njegovih prijatelja Gzima Redžepija i Sergija Ivanovića, kao i protiv jednog nepoznatog počinitelja.
Nakon što je predao kaznenu prijavu DORH-u, obratio se novinarima.
“Da moja žena tako umre, ja bih htio znati istinu. Ja postavljam pitanje hrvatskoj javnosti u kakvom to društvu živimo. Ako si ne možemo gledati u oči, ajmo onda barem provjeriti”, rekao je Stjepan Perko i dodao da DORH-u ostavlja da utvrdi tko je ‘nepoznati počinitelj’ iz prijave.
“Službeno tijelo mora utvrdi kako je umro gradonačelnik Bandić. Službena verzija nije istinita. Kao što je rekao Milan, neka institucije rade svoj posao. Mislim da je to u Bandićevom interesu, njegove časti. ‘Umro sam u ljubavi, umro u ljubavi.’ Pa nije to problem”, rekao je Perko.
Istaknuo je da Zakon jasno propuje da je kazneno djelo ako netko ne pruži pomoć, a ističe i da je to moralno problem. “Želim da se ovo izgura. Ja čuvam Milanovu čast, to je najmanje što mogu napraviti za njega”, poručio je.
‘Kao što su i mediji zaključili, tako i podnositelj ove kaznene prijave napominje kako je neuobičajeno da se u trenutku kad nekom pozli ne zove 112 ili 194, nego se gubi vrijeme na pozive drugim osobama, koje tek onda pozivaju pomoć unesrećenome, koji je očito po dolasku pomoći bio živ, ali u iznimno teškom stanju. S obzirom na nevjerojatne nepodudaranosti navodnih svjedoka i aktera u cijelom ovom nesretnom događaju, postavljaju se vrlo logična pitanja:
Koliko je poziva bilo prije nego što je zaista poslana stručna pomoć unesrećenome?
Koliko je vremena prošlo od trenutka srčanog udara do dolaska prijeko potrebne stručne medicinske pomoći?
Gdje je bio g. Bandić kad mu je pozlilo, tko je bio s njim i tko je prvi obaviješten o njegovu stanju i najvažnije od svega tko mu je i kada točno zapravo pružio prvu pomoć?” stoji u prijavi koju je podnio Perko.
Također, prenosi Dnevnik.hr, u prijavi je istaknuo da se iz ”nedosljednih i kontradiktornih izjava ne može razabrati kad i gdje je pokojnom gradonačelniku pozlilo te gdje umro, je li mu pružena neodgodiva pomoć – kao građanin Grada Zagreba imam moralnu obvezu podnijeti ovu kaznenu prijavu protiv navedenih osoba, ali i nepoznatog počinitelja s obzirom na to da nikako nije jasno tko su akteri događaja te u kojoj mjeri i u kojem su trenutku svi navedeni (poznati, ali i nepoznati) akteri bili uključeni.” Perko navodi i da je važan detalj da je gospođa Prica doktorica dentalne medicine.
Kao ključno pitanje Perko postavlja ”je li g. Bandiću zapravo pružena pravodobna i adekvatna pomoć, pri čemu element hitnosti ima značajnu ulogu?”
Danima se već, podsjetimo, iznose kontradiktorne informacije o tome gdje je gradonačelnik Bandić bio u vrijeme kad mu je pozlilo, a početkom tjedna objavljeno je da osobe koje su bile s Bandićem uopće prvo nisu zvali Hitnu, već ravnatelja Hitne pomoći, koji je potom zvao dispečerski centar.
Nije jasno ni tko je sve bio s gradonačelnikom u trenutku smrti jer je službena verzija koju je iznio dr. Gzim Redžepi da su uz Bandića bili samo on i Ivanović. Pitanje je je li u tim trenucima u istom društvu bila i Prica te jesu li Redžepi i Ivanović bili uz Bandića cijelo vrijeme ili su stigli naknadno.
Komentari