Periska izumire, javite ako ih pronađete

Autor:

31.05.2020., Pula - 
Periske izvadjene iz mora kod Vinkurana i Rovinja u Pulskom aquarijumu su u posebnim spremnicima kako bi ih se pokusalo razmnoziti i vratiti u njihovo prirodno staniste. Vladimir Srem Akvarista.
Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Srecko Niketic/PIXSELL

Periska, najveća školjka u Mediteranu, masovno izumire, pa je Zavod za zaštitu okoliša i prirode pokrenuo akciju “Jeste li ih vidjeli'”, na koju se u nekoliko dana odazvalo više od dvjesto dvjesto građana, što u Zavodu ocjenjuju “izuzetnim odazivom”.

“Populacija plemenite periske trenutno je pod visokim rizikom od izumiranja u cijelom Sredozemnom moru. S obzirom na to da je taj endem Sredozemlja od neprocjenjive važnosti za život u moru, znanstvenice i znanstvenici su iznimno zabrinuti jer se ne zna primarni uzrok njezina ugibanja”, objavio je rtl.hr.

Prvi masovni pomor periski zabilježen je 2016. na obalama Španjolske. Do svibnja prošle godine, zaraza se proširila do Jadrana, a nakon što je pomor zabilježen i u Istri, bilo je jasno da je periska ugrožena u cijelom Jadranu. Također, Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) izvijestila je 2019. da su masovni pomori periski zabilježeni i u Francuskoj, Italiji, Turskoj, Grčkoj i Albaniji.

“Stopa mortaliteta na većini lokacija prelazi 99 posto”, a uzrok i obujam pomora u Mediteranu još nisu poznati. Tomislav Šarić s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru Tomislav Šarić izjavio je kako je riječ o “masovnom pomoru” – “mass mortality event” – dodajući kako izumiranje uzrokuju “najmanje dva patogena”, ali to još nije potvrđeno.

Zbog toga je Zavod za zaštitu okoliša i prirode pokrenuo akciju potrage za mjestima koje zaraza još nije zahvatila i primjercima koji bi mogli biti osnova za obnovu periski u Jadranu. U ekološku akciju “Jeste li ih vidjeli?”, koju provodi od ranije, sada su uključili i perisku, pozivajuć građane da jave mjesta na kojima su opažene periske, kao i fotografije i informacije o prisutnosti uginulih i živih jedinki, a s ciljem praćenja stanja. Fotografije i informacije mogu se poslati e-mail na adresu [email protected] ili putem online obrasca na internetskim stranicama Zavoda za zaštitu okoliša i prirode.

“Ako naiđete na plemenite periske, pogotovo žive – zatvaraju se na podražaj, a ljuštura je ispunjena tkivom – osim Ministarstvu možete dojaviti i Društvu istraživača mora – 20.000 milja koje je prošle godine pratilo stanje populacije u akvatoriju Parka prirode Telašćica”, poručuju ekolozi.

OZNAKE: ekologija, periske

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.