PENAVA “Ne postoji sustavni pristup rješavanju problema komaraca”

Autor:

Osijek, 14.08.2016 - Kod spomen obilježja na izlazu iz osjeèkog prigradskog naselja Nemetin, u nedjelju je obilježena 24. obljetnica najveæe razmjene zatoèenika u Domovinskom ratu.Iz srbijanskih logora, meðu kojima su, Stajiæevo, Begejci i Niš, 14. kolovoza 1992. godine razmijenjeno je ukupno 714 zatoèenih hrvatskih branitelja i civila. Na slici Ivan Penava.
foto HINA/ ik

hina

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava rekao je u četvrtak na konferenciji za novinare Gradskoj upravi kako u Hrvatskoj ne postoji sustavni pristup rješevanju problema uništavanja komaraca koji su ovoga ljeta okupirali istok Slavonije i građanima stvorili velike probleme.

Penava je rekao kako u Hrvatskoj ne postoji nikakav sustav bavljenja tom problematikom – ni zdravstveni kao briga za suzbijanje prijetnje širenja zaraznih bolesti i njihovih prijenosnika, ni znanstveni koji bi se bavio tom problematikom.

“Na području Vukovarsko-srijemske županije jedino je Grad Vukovar jedinica lokalne samouprave koja iz godine u godinu provodi postupke javne nabave, koja se ponaša u skladu sa svojim programom i koja svake godine ulaže znatna financijska sredstva od milijun kuna za taj problem, što znači da činimo što možemo kako bismo građanima osigurali uvjete dostojnog življenja”, rekao je Penava.

Ocijenio je kako svjedočimo nedostatku vizije, ozbiljnosti i svijesti da “na istoku države postoje ljudi koji žive u selima i gradovima i koji žele imati jednako pravo na kvalitetan život kao i svi u državi”.

Rekao je i kako razmišlja o kupnji zrakoplova za zaprašivanje komaraca, o čemu je već razgovarao s osječko–baranjskim županom Ivanom Anušićem.

Direktor Veterinarske stanice u Vukovaru Tomislav Šota je rekao da se grad našao “u situaciji preklapanja tri klimatološka pojma” – visokog vodostaja, temperature zraka od 32 do 35 stupnjeva te dugog kišnog razdoblja.

“Bilo je čak 47 kišnih dana, što je onemogućilo tretiranje, a pogodovalo je razvoju komaraca. Početkom ožujka provedena su larvicidna tretiranja i time smo pravodobno počeli rješavati taj problem”, objasnio je Šota i dodao kako je prije prvog tretiranja izmjereno više od 80 uboda komaraca, a nakon četiri tretmana sa zemlje i dva iz zraka izbrojeno je samo šest uboda komaraca u 15 minuta.

Veterinarska stanica dosad je provela osam larvicidnih tretmana. Dezinskecija se obavljala četiri puta sa zemlje te dva puta iz zraka, a tretiranje se nastavlja i danas, rekao je, dodajući kako je svaka jedinica lokalne samouprave po zakonu dužna osigurati novac za suzbijanje komaraca i dezinsekciju.

To u Vukovarsko-srijemskoj županiji radi samo Grad Vukovar, a i Općina Borovo ove je godine osigurala financijska sredstva, rekao je.

“U suradnji s Veterinarskom stanicom Vukovar i Gradom Vukovarom iznajmili smo avion od Mađarske i njihove pilote”, rekao je direktor osječke tvrtke “Air Traktor” Miroslav Vlašić, dodajući kako hrvatski zakoni ne dopuštaju da se “jednomotornim avionima tretiraju komarci i leti u visini ispod 300 metara te bi trebalo nabaviti dvomotorne avione kako bi se izbjegla zakonska ograničenja”.

Gradonačelnik Ivan Penava uručio je zahvalnice vukovarskoj Javnoj vatrogasnoj postrojbi, Miroslavu Vlašiću, vlasniku tvrtke “Air Tractor”, čiji je zrakoplov korišten u zaprašivanju komaraca, te članovima Aerokluba “Borovo” Mladenu Krkljušu i Stjepanu Vidiću, koji su kao kopiloti dobrovoljno pomagali pilotima u zaprašivanju komaraca na vukovarskom području.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.