PEDESET NIJANSI PRIJETNJI Putinove ‘crvene linije’ ne prestaju se gomilati i blijedjeti

Autor:

Russian president Vladimir Putin,Image: 738885215, License: Rights-managed, Restrictions: ***
HANDOUT image or SOCIAL MEDIA IMAGE or FILMSTILL for EDITORIAL USE ONLY! * Please note: Fees charged by Profimedia are for the Profimedia's services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of Copyright or License in the material. Profimedia does not claim any ownership including but not limited to Copyright or License in the attached material. By publishing this material you (the user) expressly agree to indemnify and to hold Profimedia and its directors, shareholders and employees harmless from any loss, claims, damages, demands, expenses (including legal fees), or any causes of action or allegation against Profimedia arising out of or connected in any way with publication of the material. Profimedia does not claim any copyright or license in the attached materials. Any downloading fees charged by Profimedia are for Profimedia's services only. * Handling Fee Only 
***, Model Release: no, Credit line: Not supplied / WillWest News / Profimedia

WillWest News/Profimedia

U međunarodnoj politici i diplomaciji jasno signaliziranje vlastitih pozicija ili takozvanih ‘crvenih linija’, ima stvarnu praktičnu vrijednost – kako bi se izbjegle pogrešne procjene ili nenamjerna eskalacija, osobito kada su napetosti već visoke.

Kremlj je itekako svjestan ove vrijednosti i sustavno je rasporedio svoj aparat za manipulaciju informacijama i dezinformiranje kako bi pojačao percipiranu težinu “crvenih linija”, koje je Moskva dočarala kao sredstvo pokušaja odvraćanja Zapada od potpore Ukrajini.

EUvsDisinfo donosi pregled “crvenih linija” koje je Moskva nastojala povući otkako je 24. veljače 2022. pokrenula opću invaziju na Ukrajinu i kako su prokremaljski glasnogovornici koristili dezinformacije koje izazivaju tjeskobu u pokušaju da ih ljudi podrže i pogledaju što se dogodilo kada su oni koji podržavaju Ukrajinu uvidjeli prijevaru ovih “crvenih linija”.

Kasna 2021.: Priprema za invaziju

Krajem 2021. Rusija je, nakon što je nagomilala 150.000 vojnika na ukrajinskoj granici i povećala razinu agresije, postavila ultimatum.

Nazivajući ga “nacrtom sporazuma s NATO-om i Sjedinjenim Državama o uzajamnim sigurnosnim jamstvima”, Rusija je u biti zahtijevala da zapadne zemlje predaju cijelu istočnu Europu ruskoj sferi utjecaja.

Između ostaloga, Kremlj je tražio da zapadne zemlje predaju Ukrajinu Rusiji na komadanje. Što je još bizarnije, Rusija je također zahtijevala da NATO “spakira kofere” i vrati se na svoje granice iz 1997.

RUSIJA OPET PRIJETI ‘Poljska bi mogla prestati postojati!’

To pokazuje potpunu nebrigu Kremlja za suverenitet Češke, Mađarske, Poljske, Estonije, Bugarske, Litve, Latvije, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, Albanije, Hrvatske i Crne Gore, kao i za pravo ovih zemalja da same stvaraju svoju sigurnost, međunarodne dogovore i vanjskopolitičke odluke.

Unatoč agresivnoj retorici Rusije s njezinim “crvenim linijama” i zahtjevima koji su osmišljeni da budu neispunjivi, tri runde pregovora između SAD-a, NATO-a, OESS-a i Rusije održane su tijekom četiri dana u siječnju 2022.

Prikrivena ucjena Kremlja, uključujući širenje dezinformacija o navodnom širenju NATO-a preko “crvene linije” za Rusiju nije uspjelo i strane nisu postigle dogovor o većini pitanja.

Tada je Rusija zaprijetila “neizbježnim pogoršanjem sigurnosne situacije svih država bez iznimke”. Kremlj je ispunio obećanje kad je rano ujutro 24. veljače 2022. napao Ukrajinu, pokrenuvši najveći rat u Europi od Drugog svjetskog rata.

NOVO UPOZORENJE IZ MOSKVE Lavrov: ‘Amerikanci se rugaju našim crvenim linijama, to ne bi smjeli’

2022: Prelazak prve ‘crvene linije’

Međutim, Ukrajina se nije predala u prvim mjesecima rata, kako se Kremlj nadao, a njezini su saveznici počeli otvoreno testirati “crvene linije” Kremlja isporučujući Ukrajini modernije i moćnije oružje.

I ako su u prvim mjesecima saveznici opskrbili Ukrajinu lakim obrambenim naoružanjem, u travnju 2022., na prvom sastanku Ukrajinske obrambene kontaktne skupine, situacija se okrenula i Ukrajina je dobila prvu seriju teškog naoružanja i protuzračnu opremu svojih partnera.

Rusija je reagirala krajnje nervozno, navodeći da ukrajinski saveznici “iskorištavaju trenutak i otvorenu kasu Sjedinjenih Država, spremni Ukrajini prodati staro oružje i staro željezo”.

U svibnju 2022. zamjenik predsjedavajućeg ruskog Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev najavio je “mogućnost da sukob s NATO-om preraste u nuklearni rat”, a u lipnju 2022. rusko Ministarstvo vanjskih poslova izravno je zaprijetilo nuklearnim napadom na Poljsku.

Kao i obično, ove glavne poruke bile su pojačane nizom prokremaljskih dezinformacija osmišljenih za stvaranje tjeskobe.

Institut za rat: Putin prijeti nuklearnim oružjem, ali zapravo želi zamrznuti rat

Međutim, ostaje činjenica: prva ruska “crvena linija” -– slanje zapadne vojne pomoći Ukrajini – bila je puka fantazma kako bi se demokratski svijet odvratio od pomoći Ukrajini.

U listopadu 2022. Rusija je počela gađati kritičnu infrastrukturu u Ukrajini, nastojeći ostaviti civile bez struje, vode i grijanja zimi.

Kao odgovor, saveznici su odlučili prebaciti suvremene sustave protuzračne obrane u Ukrajinu, uključujući američke mobilne presretačke rakete zemlja-zrak (SAM) sustave Patriot.

Kremlj je odmah reagirao, okrivivši zemlje NATO-a za “igranje vatrom” i još jednom zamahnuo nuklearnom batinom. Ali budući da je i ta “crvena linija” – Zapad koji je Ukrajini opskrbljivao smrtonosnu vojnu opremu – također prijeđena, prokremaljski mediji za širenje dezinformacija brzo su pokušali odustati tvrdeći da je to zapadno naoružanje smeće i da se ne može mjeriti s moćnom Rusijom.

2023: Od defenzive do ofenzive

Do početka 2023. Ukrajina je primala uglavnom obrambeno oružje od svojih saveznika kako bi obuzdala rusku ofenzivu. Ali kada su ukrajinske oružane snage uspjele osloboditi gradove u regijama Harkiv i Herson, saveznici su donijeli još jednu važnu odluku: stvorena je takozvana tenkovska koalicija za prebacivanje značajne količine teške ofenzivne opreme u Ukrajinu, uključujući tenkove kao što su britanski Challenger, američki Abrams i njemački Leopard.

Kremlj je odgovorio salvom kritika i opskrbu Ukrajine teškim naoružanjem označio kao dokaz da je Zapad “pokrenuo rat protiv Rusije” i da zemlje tenkovske koalicije pomažu “nacizam”.

Koalicija je donijela “iznimno opasnu odluku”, a Njemačka je “odbijala povijesnu odgovornost prema Rusiji, koja proizlazi iz zločina nacizma tijekom Velikog domovinskog rata”.

Putin upozorio da će Rusija oštro i munjevito odgovoriti na strane “provokacije”

Ali Zapad je isporučio tenkove, a treća “crvena linija” Kremlja – bez zapadnih tenkova na ukrajinskom tlu – brzo je nestala.

I odmah nakon toga, slijedeći isti obrazac kao i prije, prokremaljski dezinformacijski ekosustav okrenuo se od održavanja ove “crvene linije” do ismijavanja zapadne potpore Ukrajini i odbacivanja bilo kakvog utjecaja zapadnih tenkova na bojnom polju.

Crvena i sve crvenija

Glavna “crvena linija” Kremlja je zadiranje u suverenitet zemlje. Vjerna svojoj imperijalističkoj prirodi, Rusija u ovu definiciju uključuje i okupirana područja Ukrajine.

Prema prijašnjim izjavama Kremlja, udari ukrajinskih oružanih snaga na osvojeni Krim ili regije Donjecka u Ukrajini isprovocirali bi Ruse da poduzmu aktivne mjere odmazde, uključujući opciju korištenja nuklearnog oružja. No pokazalo se da to nije baš točno.

U listopadu 2023. godine Sjedinjene Države prebacile su Ukrajini modificirane projektile ATACMS, sposobne pogoditi ciljeve na udaljenosti od 165 kilometara.

Ukrajina je prvi put uspješno upotrijebila ATACMS u listopadu protiv ruskih ciljeva u istočnoj Ukrajini. Potom je početkom 2024. godine uslijedila isporuka inačice projektila većeg dometa ATACMS, s dometom do 300 kilometara. I opet je Ukrajina pogodila ruske vojne objekte na okupiranim područjima.

Kremlj je to, kao i obično, nazvao “eskalacijom”. Ali sam Putin, gledajući u pod i nervozno mašući rukama, iznenada je izjavio da “zapadne rakete ni na koji način nisu u stanju promijeniti situaciju na liniji kontakta”.

Izdaja sa Zapada: Rusija optužuje NATO za kršenje dogovora iz 1990. – Evo o čemu je riječ!

I niti jedan komentar o zadiranju “kolektivnog Zapada” u ruski suverenitet. Prilično smirena reakcija, s obzirom na to da Kremlj tvrdoglavo smatra ukrajinske okupirane teritorije dijelom Rusije, na koje se odnosi ruski ustav.

Na isti način, prokremaljski dezinformatori prijetili su cijelom svijetu eskalacijom i nuklearnim ratom tijekom dugotrajnih pregovora Ukrajine sa saveznicima o transferu borbenih zrakoplova F-16 ukrajinskim oružanim snagama.

Ali prijetnje Kremlja bile su prazne, a narativi Kremlja o “beskorisnoj” vojnoj pomoći njegovih saveznika nisu uspjeli: Ukrajina je dobila prve zrakoplove u ljeto 2024.

Kremaljski glasnogovornici dezinformacija promijenili su melodiju i sada tvrde da su F-16 isporučeni u Ukrajina je samo “popravili sliku” Rusije i Putina.

I još jednom, više od legendarnih ruskih “crvenih linija” – korištenje ATACMS-a za gađanje ciljeva na okupiranim teritorijima u Ukrajini ili isporuka F-16 ukrajinskim zračnim snagama – pokazalo se u najboljem slučaju nijansom izblijedjele ružičaste boje.

Suvereni teritorij Rusije

Operacija Kursk Oružanih snaga Ukrajine, koja je započela borbenu operaciju na ruskom teritoriju 6. kolovoza 2024., još jednom je dokazala fleksibilnost ruskih “crvenih linija”.

Neugoda je bila opipljiva, ali Kremlj dugo nije mogao pronaći riječi, pokušavajući zadržati pokeraško lice kada su mu podijeljene loša karte.

Prokremaljski dezinformacijski mediji aktivno su tražili prikladne termine za uokvirivanje onoga što se događa, uspoređujući proboj granice s Bitkom kod Kurska iz Drugog svjetskog rata i pozivajući se na domoljublje Rusa.

I, naravno, misleći na “NATO plaćenike” koji su probili rusku granicu.

Ukrajinska operacija u regiji Kursk dokazala je ispraznost prijetnji Kremlja. Još jedna “crvena linija” – fizički napad na ruski teritorij i zadiranje u ruski suverenitet – prijeđena je – i opet se ništa nije dogodilo.

TEŠKE IZJAVE Putin: ‘Rusija je spremna za nuklearni rat. Oružje postoji da bi se njime koristilo’

Rakete dugog dometa i nuklearna batina

Poput hvalisavog nasilnika koji sve glasnije prijeti kako bi sakrio vlastiti kukavičluk, Kremlj nastavlja povlačiti sve više i više “crvenih linija”.

Kao odgovor na zapadna razmatranja o ukidanju ograničenja za Ukrajinu na udare dugog dometa korištenjem oružja koje je isporučio Zapad, Putin je prilično predvidljivo izjavio na sastanku ruskog Vijeća sigurnosti da je to “neprihvatljivo” i da Rusija treba sniziti prag za korištenje nuklearnog oružja.

“Sada se agresija na Rusiju od strane bilo koje nenuklearne države, ali uz podršku nuklearne države, može smatrati njihovim zajedničkim napadom na Rusiju”, rekao je Putin, nedvosmisleno povukavši još jednu “crvenu liniju”.

Igranje na nuklearnu kartu najmoćnije je sredstvo odvraćanja u moskovskom arsenalu. Korištenje prokremaljskih dezinformacijskih medija za pojačavanje Putinova nuklearnog zveckanja oružjem pokušaj je odvraćanja ukrajinskih saveznika da joj daju sredstva za samoobranu.

Kao i prije, Kremlj nastoji ponovno iscrtati svoje iznenađujuće fleksibilne “crvene linije” koje Moskva povlači otkako je Rusija pokrenula potpunu invaziju na Ukrajinu 2022.

Vidimo kako su se kremaljske “crvene linije” stalno iznova pomicale i kako njegov aparat za dezinformiranje omogućuje fleksibilnost tih “crvenih linija”.

Cilj Rusije očito je zastrašiti slobodni svijet i prisiliti ukrajinske saveznike da ograniče svoju pomoć.

I tako Rusija pribjegava eskalirajućoj retorici, proglašavajući “crvene linije”, pa čak i nuklearnu ucjenu podrurtu dezinformacijama kako bi pokušala maltretirati svijet. Ne dajte se zavesti i nasjesti, piše EUvsDisinfo.

‘ŽIVI INSTRUMENT’ Što je ruska nuklearna doktrina i kako bi se mogla promijeniti?

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.