Hrvatska ima najvišu stopu PDV-a na sir, čak 25%. Proizvođači paškog sira i mali mljekari Vladi su uputili zahtjev u kojem traže smanjenje previsoke stope poreza na dodanu vrijednost.
Uzmimo za primjer da u Italiji je ta stopa 4%, Francuskoj 5,5%, u Njemačkoj 7%. Upravo zato sirari traže smanjenje stope PDV-a, jer kako kažu bez poreznog rasterećenja, poslovna perspektiva sirarima ne miriše na dobro.
Predsjednica Udruge proizvođača paškog sira Otoka Pag Martina Pernar Škunca za HRT je izjavila: “Da je Udruga proizvođača paškog sira zajedno s Udrugom hrvatske male mljekare odlučila pokrenuti zahtjev za smanjenje PDV-a na sir i na mliječne proizvode. Naime, imamo najveću stopu PDV-a na sir i mliječne proizvode od svih zemalja članica Europske unije. Samo za usporedbu, u Sloveniji je ta stopa PDV-a 9,5%, u Italiji i Španjolskoj je 4%, u Irskoj je 0% stopa PDV-a”.
Sirari predlažu stopu PDV-a od 0-5%. Spremni su prihvatiti i 5% kao nekakvu normalnu stopu za PDV za mliječne proizvode
Pernar Škunca komentirala je i nelogičnost PDV-a na mlijeko. “Nelogično je da je PDV na mlijeko 5 % i država subvencionira proizvodnju mlijeka i potiče ga, a s druge strane je tako visok PDV na sir i mliječne proizvode. Državni nameti ugrožavaju konkurentnost hrvatskih sireva”, pojasnila je.
Birokracija koči proizvodnju
“Umorio sam se od puste birokracije, hrpetine papira. Većina njih bi se mogla smanjiti, pojednostaviti, urediti da bude jednostavnije, da bude lakše. Velik problem stvara PDV koji uzima većinu prihoda sebi. Svima nama je jasno da i država mora od nečega živjeti i te institucije koje su i nama u službi, da se razumijemo, ali smatram da bi se ovu branšu ne samo na otoku Pagu, nego u cijeloj Hrvatskoj trebalo zaštititi jer je pred izumiranjem”, izjavio je Šime Pernjak, suvlasnik sirane.
Suša je ove godine ostavila traga na okoliš. Ovce nisu našle dovoljno hrane pa su stoku morali prihranjivati što je udvostručilo troškove.
Problem je poskupljenje stočne hrane i umjetnog gnojiva. Cijene umjetnog gnojiva su narasle zbog troškova energije pa je samim time narasla i cijena mlijeka. Cijena mlijeka je 50% veća u otkupu nego je bila prošle godine. Energenti su išli gore, struja je trostruko skuplja, plin dvostruko i troškovi ambalaže, kartona, folija.
Sirari su svjesni da povećanjem ulaznih troškova ne mogu nadomjestiti skupljom cijenom sira.
Manji PDV, bolja konkurencija domaćih proizvoda
“Smanjenjem stope PDV-a na sir i mliječne proizvode naši proizvodi bi bili konkurentniji, povećala bi se njihova potrošnja, a to bi donijelo dobro svima jer bi došlo do većeg priljeva u državnu blagajnu. Tako da smatramo da u ovim teškim uvjetima na tržištu i u ovoj situaciji kada je sve poskupilo i sirovina i energenti, smatramo da je stvarno potrebno da se smanji PDV jer je najveći u Europi. Što se tiče paškog sira, to je premium proizvod, a poanta je u tome da mljekari na otoku Pagu ne žive samo od Paškog sira. Mi proizvodimo i kozje, otkupljujemo značajne količine kravljeg mlijeka iz Hrvatske i kozjeg mlijeka iz Hrvatske. Cijena tvrdih sireva je porasla. Mi smo minimalno povećali cijene. Svi tvrdi sirevi su skuplji proizvodi i jednostavno ideš na neki kompromis da ne izgubiš potrošače. Do neke granice možeš trpjeti na uštrb vlastite marže, ali do neke ne možeš. Ako mljekare ne rade dobro, tko će platiti seljacima mlijeko nego mljekare!” komentirala je Pernar Škunca.
Naglasila je i to da su upravo oni najveći otkupljivači kravljeg, kozjeg i ovčjeg mlijeka i da za razliku od drugih mljekara oni proizvode najviše proizvoda koji imaju ovaj visoki PDV.
Jedini način da se spase iz ovog teškog vremena koje je pogodilo sirare je niža stopa PDV-a jer kako kažu zabrinuti su za svoja radna mjesta ali i očuvanje stoljetne tradicije sirarstva na otoku.
Komentari