PARIŠKA KONFERENCIJA O KLIMI: 183 zemlje su dale brojčana obećanja

Autor:

epa05045807 French Foreign Minister and President of COP21 Laurent Fabius holds a press conference at the COP21 World Climate Change Conference 2015 in Le Bourget, north of Paris, France, 28 November 2015. The 21st Conference of the Parties (COP21) due to be held in Paris from 30 November to 11 December will proceed as planned, despite the terrorist attacks of 13 November. US President Barack Obama, German Chancellor Angela Merkel as well as leaders from India, South Africa and China are among the leaders planning to come. The aim is to reach an international agreement to limit greenhouse gas emissions and curtail climate change.  EPA/IAN LANGSDON

Sto osamdeset tri zemlje su dale brojčana obećanja u vezi sa smanjenjem ispuštanja stakleničkih plinova uoči početka pariške konferencije o klimi, “što je velik uspjeh”, rekao je u subotu njezin domaćin Laurent Fabius, 48 sati prije početka COP21.

Te preuzete obveze “odnose se na gotovo 95 posto svjetskih emisija. To je nečuveno, to je jedan od prvih pokazatelja uspjeha Pariza”, dodao je francuski ministar vanjskih poslova na tiskovnoj konferenciji pošto je Christiani Figueres, UN-ovoj čelnici za klimu, uručio ključeve konferencijskog centra u Bourgetu, blizu Pariza, u kojemu će se održavati COP.

Ti doprinosi “još nisu savršeni” budući da “još ne omogućuju da idemo” prema ograničavanju zatopljenja za “2 ili 1,5 stupanj”. No “udaljuju nas od opasnosti porasta od 5 do 6 stupnjeva” u slučaju “nedjelovanja”, istaknuo je Fabius.

Predstavnici 195 zemalja pokušat će se na konferenciji dogovoriti da se zagrijavanje planeta ograniči na 2 Celzijeva stupnja. Znanstvenici upozoravaju da bi se porastom temperature iznad te granice pogoršalo postojeće stanje (porast razine mora, otapanje leda, izumiranje vrsta).

Dogovor postignut na konferenciji mora omogućiti provedbu “procesa stalnih poboljšanja i jačanja napora”,  rekla je Figueres.

Izrazila je želju da se utvrdi “protokol za provjeru koji bi prihvatile sve zemlje”.

Odgovarajući na pitanje o obvezujućoj naravi dogovora koji se želi postići u Parizu, rekla je da će on obuhvatiti “različite elemente, različite obvezujuće naravi”.

Pravna narav budućeg pariškog dogovora jedna je od točaka o kojima će raspravljati.

Fabius je usto podsjetio da bi bilo “uzaludno misliti da se u dogovoru (…)  može odrediti jedinstvena cijena ugljikova dioksida”.

“Možda će se, ako strane to ocijene korisnim, spomenuti to veoma važno pitanje cijene ugljikova dioksida. No očito je da postoje razlike između regija i tehnika”, kazao je.

Nekoliko znanstvenih studija predviđa da će do sada dana obećanja o smanjenju ispuštanja stakleničkih plinova u najboljem slučaju zadržati svjetsko povećanje temperature do 2100. negdje između 2,7 do 3 ili čak 3,5 stupnja iznad predindustrijskih vremena, a to je daleko iznad dogovorene granice od 2 stupnja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)