Papa Franjo: “Ni u jednom ratu nema pravih pobjednika”

Autor:

epaselect epa10954074 Pope Francis brings white roses at the Rome War Cemetery, the military cemetery of Rome in Via Nicola Zabaglia, to celebrate mass on the occasion of the 'commemoration of all the faithful departed' in Rome, Italy, 02 November 2023, on the occasion of All Souls' Day. The Rome War Cemetery, established in 1947 in the Testaccio district, close to the Aurelian Walls, is a war memorial which houses the remains of soldiers belonging to the Commonwealth who died in Italy during the Second World War (WWII).  EPA/ALESSANDRO DI MEO

EPA/ALESSANDRO DI MEO

Ni u jednom ratu nema pravih pobjednika, rekao je papa Franjo u četvrtak tijekom posjeta Rimskom ratnom groblju, misleći na sukobe na Bliskom istoku i u Ukrajini.

Franjo je koristio invalidska kolica na groblju na kojem se nalaze posmrtni ostaci vojnika iz zemalja Commonwealtha koji su poginuli u Italiji tijekom Drugog svjetskog rata, kako bi prošao pored nadgrobnih spomenika i položio cvijeće.

Papa je ove godine izabrao to rimsko groblje za slavljenje mise u spomen na vjerne mrtve na Dušni dan.

“Ratovi su uvijek poraz, uvijek. Nikada nema potpune pobjede. Jedna strana pobjeđuje drugu, ali iza toga uvijek stoji poraz u cijeni koja se mora platiti”, rekao je u improviziranoj homiliji tijekom mise na groblju kojoj je nazočilo nekoliko veleposlanika zemalja Commonwealtha.

Sveti Otac je pozvao na prekid vatre u Gazi i stvaranje humanitarnih koridora kako bi se olakšale patnje njezinih opkoljenih stanovnika.

Također je pozvao na dvodržavno rješenje za bliskoistočni sukob, rekao je da Izrael ima pravo braniti se od napada i osudio porast antisemitizma u cijelom svijetu.

Na povremenoj kiši Papa (86) je stajao dulje tijekom mise nego u više od godinu dana, što pokazuje da mu koljeno sada možda zadaje manje problema, piše Reuters.

Groblje u području Rima koje je bilo poprište uličnih borbi tijekom Drugog svjetskog rata, posljednje je počivalište oko 425 vojnika iz Britanije i njezinih bivših kolonija koji su poginuli boreći se u Italiji.

Franjo je govorio o tragediji rata.

“Na ulazu sam gledao dob poginulih, uglavnom između 20 i 30 godina. Prekinuti životi, životi bez budućnosti”, rekao je.

“Pomislio sam na roditelje, na majke koje su primile to pismo: ‘Gospođo, čast mi je reći vam da imate sina heroja. Da, heroja, ali oduzeli su mi ga’. Mnogo je suza u tim prekinutim životima”, rekao je.

“Ista stvar se događa i danas. Toliko ljudi, mladih i ne tako mladih, u ratovima u svijetu, čak i onima nama bliže, u Europi i šire… toliko mrtvih”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.