‘PAO’ PORTUGAL Modrić srušio još jedan rekord, Kovačić susret završio na impresivnih 100 posto

08.06.2024., Lisabon, Portugal - Prijateljska nogometna utakmica izmedju Portugala i Hrvatske uoci odlaska na EURO 2024.  Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska nogometna reprezentacija u subotu je u Lisabonu slavila protiv Portugala 2:1 u posljednjoj provjeri uoči Europskog prvenstva. Bio je ovo osmi susret Hrvatske i Portugala, a ‘Vatreni’ su ostvarili prvu pobjedu. Luka Modrić zabio je iz kaznenog udarca u osmoj minuti, Diogo Jota je izjednačio u 48., a Ante Budimir je u 56. minuti donio pobjedu Hrvatskoj.

Luka Modrić upisao je svoj 175. nastup za Hrvatsku te postigao 25. pogodak, otkako je debitirao 2006. godine. Modrić je već bio najstariji strijelac u povijesti hrvatske reprezentacije, a svoj je rekord protiv Portugala još poboljšao – zabio je s 38 godina i 273 dana. Drugi najstariji strijelac Hrvatske je bivši kapetan Niko Kovač, koji je zabio Kazahstanu u rujnu 2008. godine. Imao je tada 36 godina i 327 dana.

Modrić je sinoć postao i najstariji Hrvat koji je zabio gol za bilo koju reprezentaciju u povijesti. S prvog je mjesta ‘skinuo’ Ivicu Vastića koji je posljednji pogodak za reprezentaciju postigao s 38 godina i 257 dana, i to na Europskom prvenstvu 2008. godine protiv Poljske. Bilo je to ujedno i prvo Europsko prvenstvo za Luku Modrića, a protiv Austrije je zabio svoj prvi gol na velikim natjecanjima za Hrvatsku.

I hrvatskom veznjaku Mateu Kovačiću je protiv Portugala uspjelo nešto što se ne viđa često. Naime, on je na cijeloj utakmici, odnosno u 75 minuta koliko je igrao, nije imao nijedno pogrešno dodavanje. Završio je susret s 39 uspješnih dodavanja iz isto toliko pokušaja.

Takav učinak prava je rijetkost za jednog veznog igrača. No, i Kovačićevi suigrači iz sredine terena također bili vrlo uspješni u dodavanjima. Luka Modrić imao je 89% točnih dodavanja (33/37), a Marcelo Brozović 93% (43/46).

SJAJNO IZDANJE Hrvatska prvi put u povijesti pobijedila Portugal, Livaković briljirao u drugom poluvremenu