PANIKA NA X-U Krši li NATO ugovor o ujedinjenju Njemačke?

Autor:

Der Bundekanzler der Bunderepublik Deutschland Olaf Scholz besucht am Montag 05.06.2023 die Deutsche Marine in Rostock u. Warnemünde. Dabei führt er zunächst ein Gespräch mit dem Inspekteur der Marine, Vizeadmiral Jan Christian Kaack. Anschließend fliegt er per Helikopter auf die Fregatte Mecklenburg-Vorpommern , ein Schiff der Klasse 123 u. derzeit Flaggschiff der Standing NATO Maritime Group 1 SNMG 1. Dort führt zuerst Gespräche mit der Besatzung u. überzeugt sich dann persönlich von der Leistungsfähigkeit der verschieden Einheiten. So u.a. von dem deutschen Unterseeboot U33 U-Boot, der Korvette Oldenburg , dem Minenjagdboot Bad Bevensen u. Luftfahrzeugen der Marineflieger. Zum Abschluss gibt er dann ein Pressestatement auf der,Image: 781568188, License: Rights-managed, Restrictions: imago is entitled to issue a simple usage license at the time of provision. Personality and trademark rights as well as copyright laws regarding art-works shown must be observed. Commercial use at your own risk., Model Release: no, Credit line:

IMAGO/Profimedia

U Rostocku se trenutno formira nova pomorska jedinica NATO-a. Na društvenim mrežama se pojavljuju optužbe da NATO tim potezom krši ugovor o ujedinjenju Njemačke, takozvani ‘Ugovor dva plus četiri’. Je li to točno, istražuje Deutsche Welle.

Njemački ministar obrane Boris Pistorius 21. listopada 2024. svečano otvara novi pomorsko-taktički stožer NATO-a u Rostocku, priopćio je prethodno Centar za tisak i informacije njemačke mornarice. To znači da će Njemačka ratna mornarica, poznata i kao “DEU MARFOR”, ubuduće preuzeti novu ulogu za NATO u regiji Baltičkog mora.

Osim Njemačke, u projekt je uključeno još jedanaest zemalja: Danska, Estonija, Finska, Francuska, Velika Britanija, Italija, Latvija, Litva, Nizozemska, Poljska i Švedska.

Na društvenim mrežama mnogi izražavaju ogorčenost zbog ove vijesti i šire netočne tvrdnje. DW-ov tim za provjeru činjenica istražio je jednu posebno viralnu tvrdnju.

Tvrdnja: “Ovo je eklatantno kršenje Ugovora dva plus četiri, jer on jasno propisuje da NATO postrojbe ne smiju biti stacionirane u istočnoj Njemačkoj”, piše jedan korisnik na platformi X u postu koji je pregledan više od 340.000 puta i podijeljen više od 1.900 puta. Korisnik također citira naslov njemačkog lista Ostsee Zeitung: “NATO otvara novo zapovjedništvo u Rostocku”.

Ugovor dva plus četiri su 12. rujna 1990. godine potpisale četiri pobjedničke države iz Drugog svjetskog rata: SAD, Sovjetski Savez, Francuska i Velika Britanija (“četiri”) sa Saveznom Republikom Njemačkom i Njemačkom Demokratskom Republikom (“dva”).

Ugovorom je utvrđeno da će Savezna Republika Njemačka obuhvatiti postojeći teritorij obje njemačke države kao i da u budućnosti neće polagati prava na teritorije drugih zemalja. Istovremeno je utvrđena i gornja granica njemačkih oružanih snaga, kao i obaveza ujedinjene Njemačke da odustane od nuklearnog oružja.

Osim toga, sporazum predviđa povlačenje sovjetske vojske i pravo Njemačke pristupanju savezima. U članu 5, stav 1. ugovora piše da, dok se sve sovjetske oružane snage ne povuku, oružane snage drugih država ne smiju biti stacionirane na tom teritoriju niti se na njemu mogu vršiti druge vojne aktivnosti. Taj dio se, dakle, odnosi isključivo na to vrijeme.

SCHOLZ U PROBLEMIMA NATO traži da Njemačka izdatke za obranu poveća za 40 milijardi eura

DW provjera činjenica: Netočno

Spomenuti post korisnika na platformi X sugerira da NATO gradi novu bazu u Rostocku pod svojom komandom i sa svojim snagama, što bi bilo kršenje Ugovora dva plus četiri. Međutim, ova tvrdnja je netočna.

U Rostocku se ne uspostavlja novo sjedište NATO-a nego postojeći stožer u Komandi mornarice u Rostocku, koji već surađuje s različitim zemljama, ubuduće će obavljati dodatne zadatke za NATO, priopćio je glasnogovornik Ministarstva obrane Njemačke na upit DW-a.

Prema navodima njemačkog Ministarstva obrane, ta nova funkcija, nazvana “Commander Task Force Baltic” (CTF Baltic), predviđa da njemačka mornarica, zajedno s vojnicima iz partnerskih zemalja, prikuplja vojne i civilne podatke u regiji Baltičkog mora i stavlja ih na raspolaganje NATO-u.

Nema stacioniranja postrojbi NATO-a

Dakle, nije riječ o stožeru NATO-a, nego o mornaričkom zapovjedništvu s multinacionalnim sudjelovanjem, potvrđuje politolog Frank Sauer sa Sveučilišta Bundeswehra u Münchenu u intervjuu za DW.

“Osim njemačkih časnika, tamo će služiti i nekoliko časnika iz NATO zemalja. To nije stacioniranje vojnih snaga“, kaže Sauer.

“Zapovjedni centar je njemačka inicijativa s državama Baltičkog mora koja nije integrirana u strukture NATO-a i nije podređena zapovjedniku NATO-a“, kaže u intervjuu za DW Carlo Masala, direktor Centra za obavještajne i sigurnosne studije Sveučilišta Bundeswehra u Münchenu.

ŠPIJUNAŽE I SABOTAŽE Njemačka optužila ruski GRU za kibernetičke napada na NATO i EU

Je li Ugovor dva plus četiri ugrožen?

Prema mišljenju stručnjaka, tom novom funkcijom se ne krši Ugovor dva plus četiri, kako se netočno tvrdi na društvenim mrežama.

Bernhard Blumenau, predaje međunarodnu povijest i politiku na Sveučilištu St.Andrews u Velikoj Britaniji. U razgovoru za DW ističe povijesni kontekst Ugovora dva plus četiri i njegov cilj.

“U to vrijeme se radilo o sigurnosnim jamstvima za istočnoeuropske države i SSSR. Godine 1990. istočna granica Njemačke je bila vanjska granica NATO-a. Da su tamo bile stacionirane NATO postrojbe, to bi predstavljalo znatno veću razinu prijetnje za tadašnji SSSR. Istočna Njemačka je stoga trebala služiti kao tampon zona i da SSSR poštedi ‘sramote’ da ima zapadne trupe na ‘svom’ bivšem teritoriju. Istočna granica NATO-a danas prolazi kroz Finsku, Poljsku i Baltik“, kaže Blumenau.

Zapovjedni centar u Rostocku ne krši Ugovor dva plus četiri

“U osnovi, Ugovor dva plus četiri, omogućava Njemačkoj da bude suverena država, što znači da može raspolagati svojim oružanim snagama na svojem teritoriju kako želi, uz nekoliko izuzetaka vezanih s nuklearnim naoružanjem”, dodaje Blumenau. S obzirom da je riječ o nacionalnom njemačkom stožeru, to ni na koji način ne krši ugovor.

Što se tiče stacioniranja NATO postrojbi ili raketa u istočnoj Njemačkoj, član 5, stav 3 jasno kaže: “Strane oružane snage i nuklearno oružje ili njihovi nosači neće biti stacionirani niti prebačeni u ovaj dio Njemačke”.

To također nije slučaj s novom funkcijom zapovjednog centra u Rostocku. Dakle, on ne krši Ugovor dva plus četiri, piše Deutsche Welle.

SASTANAK S ERDOGANOM Scholz brani njemačku prodaju oružja Turskoj

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.