Palestinci su osudili posjet osporavanom svetom mjestu u Jeruzalemu od strane krajnje desnog izraelskog ministra kao “provokaciju bez presedana”.
Ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir, koji je pozvao na oštriji stav prema Palestincima, šetao je mjestom okružen policijom.
Međusobna potraživanja kompleksa gorko dijele Izrael i Palestince. Napetosti su porasle dolaskom nove izraelske nacionalističke vlade.
Posjet Ben-Gvira bio je njegov prvi javni čin otkako je vlada, na čelu s premijerom Benjaminom Netanyahuom, položila prisegu prije pet dana.
Mjesto na vrhu brda je najsvetije mjesto u judaizmu i treće najsvetije mjesto u islamu. Židovima je poznat kao Brdo hrama, mjesto dvaju biblijskih hramova, a muslimanima kao Haram al-Sharif, mjesto Muhamedova uzlaska na nebo. Muslimani cijeli kompleks smatraju džamijom al-Aqsa.
Židovima i drugim nemuslimanima dopušteno je ići u kompleks, ali ne i moliti se, iako Palestinci vide posjete Židova kao pokušaje da se promijeni delikatan status quo. Ben-Gvir, čelnik stranke Otzma Yehudit (Židovska moć), već je dugo govorio da želi donijeti promjenu pravila kako bi se dopustilo židovsko bogoslužje na tom mjestu.
Uoči izbora u studenom, Ben-Gvir je rekao da će zahtijevati da Benjamin Netanyahu tamo uvede “jednaka prava za Židove”.
The #Israeli far right wing minster Ben Gvir visited in Al-Aqsa compound for 13 minutes for the first time since election, pic.twitter.com/IP2xk4bsTJ
— Rushdi Abualouf (@Rushdibbc) January 3, 2023
Međutim, Netanyahu je pokušao uvjeriti izraelske saveznike da neće dopustiti nikakve promjene. Klauzula u njegovim koalicijskim sporazumima navodi da će status quo “u pogledu svetih mjesta” ostati netaknut. Ben-Gvir je dobio zeleno svjetlo za posjet nakon konzultacija s Netanyahuom i sigurnosnim dužnosnicima.
Nakon 15-minutne šetnje, palestinsko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je ono što je opisalo kao “upad ekstremističkog ministra Ben-Gvira u džamiju al-Aqsa i smatra ga provokacijom bez presedana i opasnom eskalacijom sukoba”.
Palestinski premijer Muhammad Shtayyeh pozvao je na “spriječavanje napada koji su imali za cilj pretvaranje džamije al-Aqsa u židovski hram”, rekavši da je posjet Ben-Gvira “kršenje svih normi, vrijednosti, međunarodnih sporazuma i zakona, te izraelskih obećanja američkom predsjedniku”.
Glasnogovornik palestinske militantne islamističke skupine Hamas, koja vlada Pojasom Gaze, nazvao je to “zločinom” i obećao da će mjesto “ostati palestinsko, arapsko, islamsko”, izvijestila je novinska agencija AFP.
U svom tweetu, Ben-Gvir je poslao poruku prkosa Hamasu, izjavljujući: “Niti jedna izraelska vlada čiji sam ja član neće se prikloniti podloj i ubojitoj terorističkoj organizaciji… i ako Hamas misli da će ga odvratit prijetnje, “mora prihvatiti da su se vremena promijenila i da postoji vlada u Jeruzalemu koja na to ne pristaje.”
Napetosti između Izraela i Palestinaca koje su eskalirale u nasilje na tom mjestu u svibnju 2021. dovele su do toga da je Hamas ispalio rakete prema Jeruzalemu, što je izazvalo 11-dnevni sukob s Izraelom.
Posjet tom mjestu 2000. godine od strane izraelskog desničara Ariela Sharona, tadašnjeg vođe opozicije, razbjesnio je Palestince. Nasilje koje je uslijedilo eskaliralo je u drugi palestinski ustanak ili intifadu.
Brdo hrama Haram al-Sharif najosjetljivije je mjesto u izraelsko-palestinskom sukobu. Smješten u istočnom Jeruzalemu, Izrael ga je osvojio od Jordana u ratu na Bliskom istoku 1967. Prema delikatnom nizu dogovora, Jordanu je dopušteno da nastavi svoju povijesnu ulogu čuvara lokacije, dok je Izrael preuzeo kontrolu nad sigurnošću i pristupom.
Muslimanska je molitva i dalje bila jedini dopušteni oblik bogoslužja, iako je ukinuta zabrana posjeta Židovima. Palestinci tvrde da su posljednjih godina poduzeti koraci koji potkopavaju status quo, pri čemu su ortodoksni židovski posjetitelji često viđeni kako tiho mole, a da ih izraelska policija ne zaustavi.
Broj posjeta Židova je narastao u posljednjih nekoliko godina, nešto što Palestinci tvrde da je dio tajnog pokušaja preuzimanja mjesta, piše BBC.
Komentari