Sirijska vojska objavila je u četvrtak da su pobunjeničke snage ušle u grad Hamu nakon intenzivnih sukoba, što je prisililo njihove jedinice da se rasporede izvan grada “kako bi sačuvali živote civila i spriječili urbanu borbu”.
Vojska je ranije u četvrtak zanijekala da pobunjenici prodiru u Hamu nakon što je zapovjednik pobunjenika Hasan Abdul Gani objavio na društvenim mrežama da su pobunjenici počeli prodirati u grad.
Pobunjenicima otvoren put prema Homsu
Sirijska vojska priopćila je prvo da nije istina da su pobunjenici ušli u grad i rekla da su njezine snage ostale stacionirane oko periferije Hame iza neosvojivih obrambenih linija.
Pobunjenici su prošlog tjedna zauzeli glavni sjeverni grad Alep i otad su napredovali prema jugu iz svoje enklave na sjeverozapadu Sirije.
Hama je ostala u vladinim rukama tijekom građanskog rata koji je izbio 2011. kao pobuna protiv predsjednika Bašara al-Asada.
Grad se nalazi na više od trećine puta od Alepa do Damaska i njegovo bi zauzimanje otvorilo put za napredovanje pobunjenika prema Homsu, glavnom središnjem gradu koji funkcionira kao raskrižje koje povezuje najnaseljenije sirijske regije.
Novi uspon frakcije al Kaide
Povratak punog opsega građanskog rata u Siriji nakon godina zamrznutih linija bojišnice riskira daljnju destabilizaciju regije uz sukobe u Gazi i Libanonu.
Najjača pobunjenička frakcija je Hajat Tahrir al-Šam (HTS), bivši ogranak al Kaide u Siriji. Njezin vođa Abu Mohamed al-Golani obećao je zaštititi sirijske vjerske manjine i pozvao ih da napuste Asada, no mnogi se i dalje boje pobunjenika.
Podržava ih Turska
Pobunjeničke snage koje napreduju prema Hami uključuju pobunjeničku koaliciju koju podržava Turska pod nazivom Sirijska nacionalna vojska, a koja drži dio teritorija duž sirijsko-turske granice, rekli su pobunjenički izvori.
Turska, koja HTS smatra terorističkom organizacijom, dugo je bila najveća vanjska potpora drugim pobunjeničkim frakcijama i njezina će uloga biti ključna za budućnost svake proširene pobunjeničke regije u Siriji.
Kako će reagirati Rusija i Iran?
Na vladinoj strani, Rusija i Iran bili su ključni za Asadov uspjeh u vraćanju većine sirijskog teritorija i svih većih gradova od 2015. do 2020., a obećali su mu ponovno pomoći.
No, Moskva je usredotočena na rat u Ukrajini, dok je najvažniji iranski regionalni saveznik Hezbolah pretrpio teške gubitke od Izraela u Libanonu u posljednja dva mjeseca.
NAKON PADA ALEPA Iran najavljuje vojnu intervenciju u Siriji, za sve krivi ‘zavjeru SAD-a i Izraela’
Ipak, ruski zračni napadi na područja sjeverne Sirije pod kontrolom pobunjenika intenzivirali su se prošlog tjedna. Proiranske iračke milicije pojačale su linije bojišnice nakon što su u ponedjeljak dovele borce preko granice, rekli su irački i sirijski izvori.
Komentari