OZBILJNE INDICIJE ‘Direktor AKD-a oštetio je tvrtku jer Plenkovićevoj obitelji nije naplatio troškove smještaja u vili Costabelli’

Autor:

Igor Kralj, Goran Kovacic, Matija Habljak/PIXSELL

Nacional otkriva zašto se sumnja da je direktor AKD-a Jure Sertić prouzročio štetu AKD-u kada je pribavio protupravnu imovinsku korist članovima obitelji premijera Andreja Plenkovića zbog nenaplaćenog smještaja u vili Costabelli dok su oni tamo boravili bez premijera, a dodatno i ako nisu naplatili hrvatskoj vladi troškove smještaja premijera i njegove obitelji tijekom njihova zajedničkog boravka u toj vili

Visoki pravosudni izvor s višegodišnjim iskustvom obavljanja zahtjevnih poslova unutar Državnog odvjetništva izjavio je za Nacional kako postoje ozbiljne indicije da je direktor AKD-a Jure Sertić prouzročio štetu AKD-u jer je pribavio protupravnu imovinsku korist članovima obitelji premijera Andreja Plenkovića. Sertić je, prema navodima istog izvora, tu štetu AKD-u prouzročio zbog nenaplaćenog smještaja u vili Costabelli članovima obitelji premijera Plenkovića za vrijeme dok su oni u toj vili boravili bez prisustva premijera. Dodatnu je štetu AKD-u Sertić proizveo i ako nije naplatio hrvatskoj vladi troškove smještaja premijera i njegove obitelji tijekom njihova zajedničkog boravka u tom objektu, koji je u vlasništvu MUP-a, nema status državne rezidencije, ali je povjeren na upravljanje AKD-u. Prema navodima istog iskusnog pravosudnog izvora, ako je to slučaj, Jure Sertić trebao bi odgovarati zbog kaznenog djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, u blažoj varijanti kažnjivog zatvorom u trajanju od šest mjeseci do pet godina.

Članovi obitelji premijera Plenkovića, prema navodima istog pravosudnog izvora, ako su u toj vili boravili bez Plenkovićeva prisustva, trebali su za taj period platiti novčanu naknadu. Odnosno morali su prijaviti tzv. ‘’primitak u naravi’’, što se porezno prijavljuje i tretira, ali to nije vidljivo u imovinskoj kartici premijera Plenkovića.

Spomenuti pravosudni izvor to je izjavio suočen s krajnje znakovitim razvojem događaja povezanim s okolnostima korištenja te vile, o čemu je Nacional prvotno informirao javnost prije nekoliko tjedana. Otad do danas, ni AKD niti Vlada nisu odgovorili na više preciznih pitanja o tome kako su boravci obitelji Plenković u tom objektu pravno i komercijalno regulirani. Propustili su i demantirati navode da su ondje članovi obitelji Plenković boravili bez prisustva hrvatskog premijera.

Luksuzna vila Costabella na potezu između Rijeke i Opatije, koja je u državnom vlasništvu no nema službeni status državne rezidencije, a njome upravlja AKD, u proteklih osam godina postala je neslužbeno ljetovalište premijera Andreja Plenkovića u kojemu on svake godine sa svojom obitelji provodi značajan dio vremena u periodu između lipnja i rujna – ali to isto čini i njegova obitelj kada je Plenković zauzet poslovnim obvezama i službenim putovanjima.

Vila Costabella, poznata i kao vila Capone, koju za godišnji odmor koristi premijer Plenković, u vlasništvu je MUP-a i nema status državne rezidencije, ali je povjerena na upravljanje AKD-u. FOTO: Nel Pavletic, Goran Kovacic/PIXSELL

Njegova vlada odbila je do zaključenja ovog teksta odgovoriti na tijekom prošlog tjedna postavljeno pitanje Nacionala radi li se u ovom slučaju o ‘’primitku u naravi’’ Plenkovića i njegove obitelji, odnosno o poklonu i nekoj vrsti prihoda koji bi u tom slučaju trebao biti porezno prijavljen i tretiran. Upravo na tu činjenicu upozorava više vrlo dobro upućenih sugovornika Nacionala koji tvrde da premijerovi dugotrajni boravci u ovoj vili formalno ne moraju biti sporni – no i da je itekako sporno kada članovi njegove obitelji ljeta ondje provode bez njega.

‘’Ako je, kako je Nacionalu potvrđeno, obitelj predsjednika Vlade u toj vili u više navrata boravila tijekom duljeg perioda, pa i kada se sam predsjednik Vlade ondje nije nalazio, radi li se u tom slučaju o ‘primitku u naravi’ koji bi trebao biti prijavljen i porezno tretiran? Ako je, kako tvrdite, predsjednik Vlade podmirio troškove boravka njega i njegove obitelji u vili Costabelli, odnosi li se to i na troškove boravka u samom objektu? Ako je to točno, molimo da nam se dostavi specifikacija tih troškova’’, krajnje su jednostavna pitanja upućena na adresu Plenkovićeve vlade, no ondje su ih odlučili ignorirati.

Upravo je Nacional prije tri tjedna ekstenzivno pisao o raskošnoj vili Costabelli i načinu na koji se ona koristi otkako je Plenković postao hrvatski premijer. On je, istina, od svojih prethodnika naslijedio krajnje dvojben aranžman u kojemu je objekt u državnom vlasništvu neobično izostavljen s popisa državnih rezidencija te je još neobičnije dodijeljen na upravljanje državnoj tvrtki AKD koja djeluje u sustavu Ministarstva unutarnjih poslova, od posebnog je interesa za Republiku Hrvatsku i čija je primarna djelatnost proizvodnja osobnih iskaznica, putovnica, vozačkih dozvola i drugih sličnih dokumenata, kao i razvoj naprednih IT rješenja u području identiteta i sigurnosti te pružanje usluga bankarskom sektoru. Plenkoviću u prilog ide i podatak da su troškovi reprezentacije u vili Costabelli u doba njegovih prethodnika od 2009. do 2017. iznosili 124.953 eura, dok u razdoblju od 2017. do 2024. – dakle, dok vilu kao premijer koristi Andrej Plenković – tih troškova nema, odnosno podmiruje ih on sam. No s druge strane, ova vila upravo u Plenkovićevo doba pretvorena je u neslužbeno ljetovalište premijera i njegove obitelji i još se u manjoj mjeri nego ranije koristi za ostale reprezentativne svrhe. Čak se ne nalazi ni u ponudi za komercijalni najam zajedno s rezidencijalnim objektima u vlasništvu Republike Hrvatske, poput vile Kovač na Hvaru u kojoj po Vladinoj odluci iz srpnja 2018. dnevni najam u punoj sezoni stoji dvije tisuće eura, čime se može doći do zaključka da je AKD kao tvrtka od posebnog državnog interesa u Plenkovićevim mandatima zapravo oštećena za propuštenu dobit od više stotina tisuća, a moguće i preko milijun eura – dok je istodobno prisiljena ulagati u održavanje vile Costabelle i samo u tekućoj godini na to je potrošila točno 26.165 eura.

I dok su prije tri tjedna i u Vladi i u AKD-u barem kurtoazno odgovorili na dio postavljenih pitanja Nacionala, usput ipak izbjegavši otkriti ključne okolnosti, uvjete, opseg i precizan zakonski okvir sukladno kojem hrvatski premijer koristi ovu luksuznu vilu, tijekom prošlog tjedna na obje instance naprosto su se oglušili na postavljena pitanja. Poput Vlade, i AKD je ignorirao krajnje jednostavan upit koji je glasio: ‘’Je li AKD, a vezano uz korištenje ovog objekta, u posljednjih osam godina Vladi ili bilo kojem državnom tijelu fakturirao troškove korištenja ove vile? Ako se to nije dogodilo, može li se smatrati da je time oštećen AKD kao tvrtka?’’.

Direktor AKD-a Jure Sertić, prema navodima visokog pravosudnog izvora bliskog DORH-u, trebao bi odgovarati zbog kaznenog djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju. FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

I taj aspekt, naime, dio sugovornika Nacionala u ovom slučaju smatra u najmanju ruku spornim: premda se radi o tvrtki u državnom vlasništvu i od posebnog državnog interesa, i u nju bi se moralo voditi manirom dobrog gospodara i trebalo bi u najmanju ruku izbjegavati nepotrebne troškove s jedne strane, odnosno nastojati ostvariti logične i očekivanje prihode s druge strane. Na ovoj vili na riječkom području to bi sasvim sigurno bilo moguće čak i kada bi ona bila puštena barem u povremeni najam na tržištu – a pogotovo ako bi Vlada, odnosno država, AKD-u podmirivala troškove najma perioda u kojemu ondje boravio Plenković sa svojom obitelji.

Vila Costabella sagrađena je 1924., smještena je između Bibija i Kantride, u dijelu grada poznatom kao Costabella. Prostire se na 5639 četvornih metara unutar kojih su 3824 kvadrata parka, 500 kvadrata dvorišta, glavna kuća od 288 četvornih metara te manji stambeni objekt od 81 kvadrata. U sklopu objekta je bazen od čak 174 četvorna metra i dva pomoćna objekta površine 34 i 41 četvorni metar. U kompleksu, koji dijelom ulazi u režim pomorskog dobra, dio je obalnog puta od 325 četvornih metara, dio morske obale od 367 kvadrata i dva gospodarska objekta od dva i tri četvorna metra za zaštitarsku službu. Glavna kuća ima saunu, manju vinoteku, salon za zabavne igre sa stolom za biljar. Vanjski bazen je unutar dvorišta, a dvorišna staza i stepenište izlaze na lučicu ispod južnog ulaza na imanje koje okružuje objekt. Ovaj kompleks u vlasništvu je MUP-a, ali ga je MUP na temelju posebnog sporazuma još 1995. dao na upravljanje AKD-u.

I MUP i AKD još ranije su izbjegli odgovoriti na ključna pitanja o načinu na koji premijer i članovi njegove obitelji koriste ovaj državni resurs, pa tako i na pitanja koliko je puta tijekom posljednjih dvaju premijerskih mandata Plenković s obitelji boravio u vili Costabelli u Opatiji, u koliko su navrata i koliko dugo članovi njegove obitelji boravili u vili, a da premijer ondje s njima nije bio te kako to da vila Costabella nije državna rezidencija, kako je formalno realiziran boravak premijera Plenkovića i njegove obitelji u toj vili te je li i koliko AKD prihodovao ustupanjem te vile na korištenje premijeru Plenkoviću i njegovoj obitelji. Iz Vlade su prije tri tjedna otkrili tek podatak koji Plenkoviću ide u prilog – onaj da u njegovu mandatu nisu zabilježeni troškovi reprezentacije – a i to su učinili u Plenkoviću prepoznatljivom pasivno-agresivnom tonu.

‘’Kao što je već svima poznato, jer Vlada o tome informira javnost svake godine, predsjednik Vlade s obitelji provodi odmor u MUP-ovom objektu Costabella kod Opatije tijekom ljetnih mjeseci. Troškove ljetnog odmora, uključujući i trošak hrane i pića, predsjednik Vlade snosi sam za sebe i članove obitelji. U mandatu predsjednika Vlade nije bilo nikakvih troškova reprezentacija, za razliku od nekih drugih korisnika u ranijim Vladama, pa vjerujemo da ćete se s jednakim žarom i energijom posvetiti i toj temi te na jednak način propitati troškove i modele korištenja rezidencija od drugih štićenih osoba 1. kategorije’’, stajalo je u odgovoru iz njegove vlade. Iz AKD-a su, pak, izbjegli odgovoriti na sva ključna pitanja u ovom slučaju: od obima u kojemu vilu koriste Plenković i članovi njegove obitelji, preko eventualnog ustupanja na korištenje drugim državnim dužnosnicima, pa do iznosa prihoda koje AKD po ovoj osnovi (ne) ostvaruje. Umjesto toga i oni su naglasak stavili na troškove reprezentacije koji danas, za razliku od perioda prije Plenkovića, doista ne postoje, a potrudili su se objasniti krajnje neobičan aranžman koji oko ove vile vlada još od 1995. i potpisanog sporazuma između MUP-a i AKD-a. Plenković je, treba naglasiti još jednom, takav aranžman naslijedio – no s njime se očito vrlo dobro snalazi. Neposredno prije njegova dolaska na vlast situacija je trebala biti promijenjena.

Vlada odbija odgovoriti na pitanje radi li se u tom slučaju o ‘primitku u naravi’ Plenkovića i njegove obitelji, odnosno, o poklonu i nekoj vrsti prihoda koji bi u tom slučaju trebao biti porezno prijavljen

Naime, Povjerenstvo za raspolaganje nekretninama u vlasništvu RH trebalo je sredinom 2015. na svojoj 23. sjednici verificirati i predloženi Zapisnik, koji je pod točkom 4. uključivao i davanje suglasnosti MUP-u za davanje na korištenje vile Costabelle AKD-u u komercijalno-turističke svrhe u doba kada se ona ne koristi u službene svrhe, i to ‘’zato što se i pored značajnih investicijskih ulaganja u objekt ne može odgovoriti potrebama za novim ulaganjima koja bi udovoljila suvremenoj rezidencijalnoj razini Vile Costabelle, kao i povratu samih ulaganja’’. Međutim, tadašnji ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić intervenirao je i zatražio da se ova točka skine s dnevnog reda, tako da je postojeća nedefinirana situacija ostala do današnjih dana. Izvor blizak tadašnjoj administraciji premijera Zorana Milanovića objasnio je Nacionalu da je i Ostojić osobno često koristio ovu vilu te da je osim toga i policija htjela biti blizu tadašnjem premijeru, možda zbog u nekom periodu specifičnih odnosa između MUP-a i SOA-e.

No otkako je Plenković postao premijer, vilu Costabellu osim njega i njegove obitelji ne koristi više gotovo nitko.

Još početkom kolovoza 2016. Jutarnji list je objavio kako od 2015. u AKD-u postoji razrađeni plan po kojemu bi se vila Costabella komercijalizirala i umjesto objekta u kojemu dužnosnici aktualne vlasti generiraju troškove na račun poreznih obveznika, postala vila na kojoj bi se dobro zarađivalo. Costabella je po tome planu trebala postati elitna destinacija za odmor bankarima, visokim državnim dužnosnicima, premijerima, ambasadorima, menadžerima… Plan se temeljio na izvješćima interne revizije o gospodarenju vilom Costabellom proteklih godina i programu njene komercijalizacije, a bio je dovršen 2015. Potpisala ga je tadašnja direktorica AKD-a Anita Perković Škalic, prihvatio Nadzorni odbor AKD-a, ali nije ga podržao tada resorni ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić, kao ni Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).

Dok je u vili boravila obitelj tadašnjeg premijera Tihomira Oreškovića, na reprezentaciju je potrošeno 122.514 kuna, a u četiri godine Milanovićeva premijerskog mandata 746.815 kuna

I u tom razdoblju otvoreno je pitanje zašto bi se MUP bavio turizmom. U izvješću o internoj reviziji upravljanja Costabellom tada su se analizirali troškovi održavanja, ulaganja i ostali, poput reprezentacije, koji idu uz taj objekt, od 2011. do 2014. i u prvoj polovici 2015., te je revizorski odbor sugerirao da treba donijeti odluku u kojem smjeru dalje razvijati Costabellu, odnosno treba li je zadržati i pokušati ispravno regulirati njenu punu funkciju preko DUUDI-ja ili odustati od nje ako će biti isključivo trošak AKD-a bez mogućnosti ostvarivanja prihoda barem u visini troškova godišnjeg održavanja.

A samo nužna ulaganja u Costabellu radi održavanja, od 1995. kada ju je MUP odnosno AKD uzeo u najam od DUUDI-ja, pa do početka 2015., iznosila su 1,3 milijuna kuna. U troškovima funkcioniranja vile Costabelle od 2005. do 2010. AKD je imao ukupni trošak od 3,2 milijuna kuna, u koji su uračunati troškovi investicijskog održavanja, amortizacije, plaće domara koji je radio po ugovoru o djelu i troškovi plaća preostalih dvaju zaposlenika te ostali izdaci. U narednom razdoblju, od 2011. do 2014., troškovi funkcioniranja Costabelle su narasli i ukupno su iznosili 4,8 milijuna kuna, dok su prvih osam mjeseci 2015. iznosili 670.500 kuna.

AKD-ov plan predviđao je osnivanje vlastite tvrtke koja bi se bavila turističkom djelatnošću, dok bi se s DUUDI-jem potpisao novi ugovor o korištenju vile u vlasništvu države. Costabella se trebala standardizirati kao kuća za odmor s pet zvjezdica, a uz nju još apartman s pet zvjezdica, i to bez većih investicija. Vila se trebala komercijalizirati, a određena je i ciljna skupina u koju bi spadali državni, bankarski i gospodarski sektor, vlade, ambasade, ministarstva, parlamenti, banke, korporacije, najviše pozicionirani državni dužnosnici, predsjednici, premijeri, ambasadori, ministri, bankari, predsjednici uprava, menadžeri… Ciljanu skupinu kojoj bi se iznajmljivala vila Costabella činili bi gosti kojima je, uz sav luksuz koji vila pruža, važan diskretan odmor uz najvišu razinu sigurnosti i gosti kojima je iznimno važan odmor bez javnosti i medija. U početnoj godini komercijalizacije vile kanali prodaje trebali su funkcionirati uz pomoć matične tvrtke AKD, koja ima uspostavljenu komunikaciju prema ministarstvima, ambasadama, bankama i korporacijama, a kasnije bi se kanali prodaje proširili na specijalizirane agencije za prodaju luksuznih proizvoda.

U financijskoj pripremi projekta za razdoblje od 2014. do 2018., uz popunjenost vile koja bi bila od 42 do 66 posto, planirali su se ukupni prihodi od 1,5 milijuna eura, a ukupni plan troškova za to razdoblje od 1,3 milijuna eura. Povrat ukupnih ulaganja u Costabellu trebao se ostvariti već u trećoj godini. Mladen Pejnović, šef DUUDI-ja u vladi Zorana Milanovića, izjavio je u to vrijeme za Jutarnji list da je Costabella više od dvadeset godina u polulegalnom statusu u kojemu je koristi AKD i u takvome statusu zapravo služi političkim elitama. On je tada izjavio: ‘’Costabella nikad nije bila na popisu državnih rezidencija, a nije ni danas. Državne rezidencije su prazne, a ide se u pararezidencije, objekte koji, poput Costabelle, nemaju do kraja sređen status.’’

FOTO: Borna Filic/PIXSELL

Vila Costabella privukla je pozornost javnosti kada je – prema konačnom obračunu 2016. – dok je u vili boravila obitelj tadašnjeg premijera Tihomira Oreškovića, na reprezentaciju potrošeno 122.514 kuna, a samo u jednom danu u srpnju 2016. račun hotela Grand iznosio je čak 63.095 kuna. Iako je Orešković najavio osobno podmiriti te troškove, u konačnici je izračunao da je njegova obitelj tijekom boravka u vili potrošila više od 18 tisuća kuna, koliko je, kako su tada izvijestili mediji, uplatio u državni proračun. Međutim, mediji su izvještavali da je kasnio s plaćanjem, a prema pisanju Jutarnjeg lista, ipak je i taj račun na kraju podmirio AKD, kao i sve ostale račune. Poreznici su potom počeli istraživati i troškove nastale u vili tijekom mandata premijera Milanovića, kada su troškovi reprezentacije u četiri godine iznosili 746.815 kuna.

Današnjem premijeru Andreju Plenkoviću bit će drago u Nacionalu pročitati da je najviše potrošeno 2015., kad je račun iznosio 292.846 kuna. U vili se te godine najviše boravilo od lipnja do listopada kad su većinom nastali troškovi, dio ih je napravljen u trgovinama Žitnjaka i Metroa, a ostale je ispostavio Grand Hotel 4 Opatijska Cvijeta. U jednom danu, 19. kolovoza, hotel je ispostavio deset računa u ukupnom iznosu od 112.792 kune. Riječ je o pojedinačnim računima u visini od 24.897 kuna, 20.439 kuna, 23.222 kune i slično. U vili se manje boravilo 2014., kad je trošak reprezentacije iznosio 109.440 kuna. Također je račune ispostavljao spomenuti hotel, a potrošeno je nešto i u dućanima. Trošak je tijekom 2013. iznosio 247.925 kuna, a sve račune ispostavio je hotel. Radilo se o računima u iznosima od, primjerice, 97.908 kuna, koliko je iznosila faktura ispostavljena AKD-u 18. srpnja 2013., te 45.809 kuna, koji su dostavljeni na naplatu 27. kolovoza iste godine. Najmanje je potrošeno u prvoj godini Milanovićeva mandata, 2012., kad je trošak reprezentacije u vili iznosio 96.604 tisuće kuna. Prema pisanju Jutarnjeg lista iz rujna 2017., sve račune za boravak državnih dužnosnika u vili Costabelli plaćala je državna tvrtka AKD.

Za razliku od Plenkovićeva doba u kojemu tih troškova nema – ali zato vili Costabelli ne može pristupiti uglavnom nitko osim njega i njegove obitelji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Condor Ito

prije 3 mjeseca

MOGU ŠTO HOĆU !!! Reče AP nositelj potvrde o anemiji, koji je pobjegao od domovinskog rata, ali bi slao našu djecu u ukrajini. Reče anemični koji ždere (vidi tu trbušinu), loče (vidi nadutost, sve više sliči Rexu) koji nema u kasi dovoljno novaca da HR branitelji (od prvih dana domovinskog rata) imaju mirovine dostojne čovjeka. Jučer čitam izjavu lika koja mi je ličila na autobiografiju. HR branitelj, borbeni sektor, u mirovini 400 i neki Eur, ostavlja mjesečno u apoteci cca100 Eur i usput trpi uvrede, kao, svi branitelji su lopovi i dobivaju visoke mirivine. Molim te poštovani premijeru, pogledaj ovaj video https://www.glasistre.hr/hrvatska/2024/10/05/vracaju-li-se-vremena-kupovine-u-trstu-zapanjit-ce-vas-razlika-u-cijenama-u-suparmarketima-u-odnosu-959617 sa razumijevanjem, zatim pošalji anemičnog AP u 3PM. Umirovljenici se jako vesele tvojoj pomoći kupljenu njihovim novcem! Priča se da će SVAKI DOBITI čak po jednu ŽIVOTINJSKO CARSTVO čokoladicu. P.S. "Lp", tebi, Vujčić Borisu, nezamijenjivom i pritajenom Tomislavu Ćorić, Šexu, Rexu i ostalim domaćim izdajnicima! Dao Bog da se ugušiš u našem novcu!

Albonese

prije 3 mjeseca

Dugovi ne zastarijevaju tako brzo zar ne u rvackoj....naplatiti anemicnom pavijanu sve do zadnjega centa sa kamatama.i za razliku od sondor itoa,krepajte kradrezenjare svi do jednoga jeb.. li vam mat.. koja vas je okotila.bando lopovska