OZBILJNA MANIPULACIJA Levčenko o američkom listu: ‘Cilj im je samo jedan…’

Autor:

23.05.2024., Zagreb - Oleksandr Levchenko, bivsi ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr osvrnuo se na članak iz The Wall Street Journal-a, u kojemu se navodi da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski navodno odobrio operaciju detonacije „Sjevernog toka“, a zatim ju je navodno neuspješno pokušao otkazati. 

The Wall Street Journal (WSJ) objavio je članak u kojem se navodi da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski navodno odobrio operaciju detonacije „Sjevernog toka“, a zatim ju je navodno neuspješno pokušao otkazati. Prema materijalu, u svibnju 2022. nekoliko visokih ukrajinskih vojnih dužnosnika i poslovnih ljudi okupilo se na sastanku, gdje je jedan od sudionika predložio radikalan korak – uništenje “Sjevernog toka”. Navodno je postignut dogovor da gospodarstvenici financiraju i pomognu realizaciju projekta, jer vojska za to nije imala sredstava. Prema neimenovanim osobama koje su navodno sudjelovale u operaciji, za provedbu plana bilo je potrebno 300 tisuća dolara. U operaciju je navodno uključena mala unajmljena jahta “Andromeda” sa šesteročlanom posadom, uključujući obučene civilne ronioce.

List tvrdi da je predsjednik Volodimir Zelenski isprva usmeno odobrio plan, ali kasnije, kada je CIA saznala i zatražila od predsjednika Ukrajine da prekine operaciju, on je naredio da se prekine. Međutim, prema američkoj publikaciji, zapovjednik Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni, koji je navodno nadgledao operaciju, odlučio je nastaviti s planom. Navodno je u pripremu napada na ruske plinovode uključio najbolje ukrajinske specijalce, koji imaju iskustva u organiziranju rizičnih tajnih misija protiv Rusije. Publikacija, oslanjajući se na svjedočenje neprovjerenih ukrajinskih izvora, tvrdi da je V. Zalužni rekao predsjedniku da ne može zaustaviti specijalnu operaciju, jer je diverzantska skupina nakon slanja bila bez kontakta s vanjskim svijetom i ne može se vratiti, jer bi svaki kontakt s njom mogao ugroziti operaciju…

I ovdje je čudna razlika. Akciju bi trebalo otkazati, ali navodno nije moglo, kako se ne bi diskreditirali njezini sudionici koji, usput rečeno, još ništa nisu uspjeli učiniti. Vrlo je dvojbeno da bi vrhovni vojni zapovjednik osobno nadzirao specijalnu operaciju u inozemstvu, što apsolutno nije u njegovoj nadležnosti. To bi uvjetno mogla raditi vojna obavještajna agencija, ali ona odgovorna je samo predsjedniku i ministru obrane.

Dakle, od samog početka priče WSJ-a vidimo ozbiljnu manipulaciju čiji je zadatak posijati nepovjerenje predsjednika Ukrajine prema zapovjedniku oružanih snaga, koji si očito dopušta postupke netipične za njegove funkcije. Već smo bili svjedoci eskalaciji navodnog sukoba između predsjednika V. Zelenskog i generala V. Zalužnog. I ruska strana se u to vrlo aktivno uključila, koristeći se društvenim mrežama. S obzirom da jedino Moskva može biti inicijator takvog sukoba, moguće je da je WSJ prenio upravo želje Kremlja. V. Zalužni, koji je trenutačno veleposlanik Ukrajine u Velikoj Britaniji, u potpunosti je demantirao navode WSJ-a rekavši da nikada ne bih mogao sudjelovati u specijalnim operacijama u inozemstvu, što nikako ne može biti dio njegove nadležnosti kao zapovjednika oružanih snaga Ukrajine. To je svima jasno osim spomenutog američkog izdanja, odnosno autora materijala. Osim toga, savjetnik šefa Ureda predsjednika Ukrajine, Mihajlo Podoljak, odmah izrazio je uvjerenje da je pitanje potkopavanja “Sjevernih tokova” u vlastitom interesu Moskve da okrivi treću stranu. Podsjetimo, Danska i Švedska provele su svoje istrage, a one su zatvorene.

Poljska je općenito bila vrlo skeptična prema izjavama Moskve. I Njemačka je, iako još provodi istragu, rekla da njeni rezultati ni na koji način neće utjecati na odnose s Ukrajinom, rekao je zamjenik glasnogovornika njemačke vlade Wolfgang Buchner. Nedavno je mađarski premijer Viktor Orbán optužio Sjedinjene Države za potkopavanje plinovoda Sjeverni tok, iznoseći narativ Vladimira Putina da korist od ovog čina uništavanja plinovoda na dnu Baltičkog mora imaju bez sumnje samo Sjedinjene Američke Države. I sada je materijal američkog izdanja, međutim, isključivo u interesu Kremlja. Sve spomenute osobe iz Ukrajine, koje publikacija želi povezati s rušenjem izgrađenog plinovoda u Baltičkom moru, to nikada nisu službeno potvrdile. Anonimni izvori WSJ-a zahtijevaju pažljivo preispitivanje.

U trenutku kada cijeli svijet komentira ofenzivu ukrajinskih trupa u regiji Kurska, Kremlj jako željan preusmjeriti pozornost svjetskih medija na druge događaje. Nažalost, takve manipulacije Moskve nalaze potporu u nekim masovnim medijima, posebice onima koji su povezani s ruskim lobistima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.