Povijesno priznanje krivnje, šokantnu pokajničku izjavu o višestrukoj pedofiliji, tijekom koje je izvršio bludne radnje prema trinaest dječaka u dobi između šest i 13 godina, Nacionalu je u subotu 20. svibnja e-mailom poslao Milan Špehar, bivši visoki crkveni velikodostojnik i bivši rektor Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Rijeci.
Špehar je to učinio suočen s Nacionalovim otkrićem o novim, puno širim razmjerima pedofilije i homoseksualnog uznemiravanja u riječkim, splitskim i zadarskim crkvenim krugovima na koje upozoravaju svećenički i bogoslovni izvori s neposrednim saznanjima. Radi se o otkriću skandala bez presedana u hrvatskoj Crkvi, baziranom na svećeničkim izvorima čija su neposredna saznanja takva da uključuju informacije o kanonskim postupcima vođenim protiv većeg broja Crkvenih velikodostojnika, o iskazima svjedoka u tim postupcima, kao i o brojevima spisa pod kojima su neki od tih predmeta zavedeni u Vatikanu.
Nacional je sa svojim otkrićima sredinom prošlog tjedna suočio riječkog nadbiskupa Matu Uzinića i zatražio ga da se o njima očituje. Radi se o toliko dramatičnim i šokantnim informacijama da su isključivo one, nakon što je iz redakcije Nacionala primio pitanja, motivirale Uzinića da u ponedjeljak u podne sazove konferenciju za medije i progovori o onome što je osobno sistematski i potpuno svjestan toga što čini skrivao od hrvatske javnosti sve dok nije bio pritisnut upitom Nacionala.
Ovo su odgovori Mate Uzinića na spomenuta pitanja:
NACIONAL: Je li točno da su protiv mons. Milana Šimunovića, bivšeg profesora i rektora Teologije u Rijeci, postojale dojave i optužbe za zlostavljanje bogoslova?
Tijekom provedenih kanonskih istraga 2007. i u siječnju 2021. godine utvrđeno je da su postojale optužbe protiv spomenutog svećenika M.Š., bivšeg profesora i predstojnika Teologije u Rijeci. Utvrđeno je postojanje SMS poruka neprimjerenog seksualnog sadržaja koje je upućivao bogoslovima. Utvrđene su i optužbe koje su se odnosile na komuniciranje SMS porukama neprimjerenog seksualnog sadržaja prema maloljetnim osobama u jednoj od župa u kojoj je djelovao. Prema istrazi utvrđeno je da se radilo o razdoblju 2006. i 2007. godine.
NACIONAL: Je li točno da je protiv njega na crkvenome sudu svjedočilo nekoliko bogoslova koje je mons. Šimunović navodno zlostavljao? Kada je to bilo?
Prema kanonskim istragama, tijekom 2007. i 2021. godine svjedočilo je nekoliko bogoslova o primanju SMS poruka neprimjerenog seksualnog sadržaja.
NACIONAL: Je li točno da su ti bogoslovi obvezani zavjetom šutnje da o tome neće nikome govoriti?
U vrijeme kanonske istrage 2007. godine prema Zakoniku kanonskog prava u svim kanonskim kaznenim postupcima na snazi je bila prisega koja se temelji na kan. kan. 1717, § 2 ZKP. Njome se željelo osigurati tajnost istrage. Papa Franjo 2019. dokida tu praksu za sve prijave, suđenja i odluke koji se tiču zlostavljanja maloljetnika. Tako u istrazi iz 2021. koju spominjete nije postojala obveza zavjeta šutnje.
NACIONAL: Je li točno da je mons. Šimunović i nakon tih svjedočenja nastavio biti rektor Teologije u Rijeci?
Prema kanonskoj istrazi utvrđeno je da svećenik M.Š. krajem 2007. godine kao vanjski suradnik Teologije u Rijeci otišao u mirovinu.
NACIONAL: Je li mons. Šimunović umirovljen bez sankcija, ili je protiv njega nekada izrečena ikakva crkvena kazna?
S obzirom na to da krajem 2007. godine nije bila dovršena prethodna kanonska istraga, iz iste se ne može utvrditi jesu li mu bile nametnute određene sankcije ili se samo umirovljenje smatralo sankcijom.
U siječnju 2021. godine ponovno je pokrenuta kanonska istraga za zlostavljanje bogoslova i maloljetnih osoba, nakon što je nadbiskup koadjutor Mate Uzinić preuzeo Riječku nadbiskupiju.
Ponovnim pokretanjem kanonske prethodne istrage osumnjičenom su određene mjere predostrožnosti, zabrana dolaska u bilo kakav kontakt s maloljetnim osobama i zabrana javnog vršenja svećeničke službe.
Također je, u skladu s obvezom Kaznenog zakona RH, čl. 302, st. 2 i spomenutog Motu proprija Vos estis lux mundi, čl. 19, dana 22. veljače 2021. g. upućena prijava Županijskom državnom odvjetništvu u Rijeci za kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta počinjena 2006. i 2007. godine za optužbu za mamljenje djece za zadovoljenje spolnih potreba.
Kanonska prethodna istraga je zaključena u studenome 2021. izvještajem delegata prethodne istrage koji je zaključio da postoji „fumus delicti“, odnosno da postoje elementi kaznenog djela te su spisi prethodne istrage odmah proslijeđeni nadležnom Dikasteriju.
Početkom 2023. zaprimljeno je očitovanje nadležnog Dikasterija kojim su se proglasili nenadležnim u slučaju zlostavljanja bogoslova, budući da su oni u to vrijeme bili stariji od 18 godina. U slučaju zlostavljanja maloljetnika Dikasterij nas obavještava da iznesene optužbe datiraju iz 2007. godine te je prema crkvenim zakonima nastupila zastara. Pošto se i u prvom slučaju radi o optužbama iz istog vremena, i za te optužbe je nastupila zastara te nije moguće provesti kazneni crkveni postupak.
No polazeći od činjenica utvrđenih prethodnom istragom, te sukladno kanonskim mjerama, optuženom svećeniku M.Š. nadbiskup Uzinić uputio je pismo opomene i popravka te mu ponovio zabranu dolaska u bilo kakav kontakt s maloljetnim osobama i javnog vršenja svećeničke službe.
U ovom trenutku nisu nam poznata postupanja DORH-a po upućenoj prijavi u veljači 2021. godine.
NACIONAL: Je li o svemu tome ikada išta objavljeno u javnosti?
Ne, koliko nam je poznato, do danas to nije objavljeno u javnosti. Shodno ranijim najavama, nadbiskup Uzinić upoznao je javnost o prijavama i poduzetim radnjama vezano za slučajeve zlostavljanja maloljetnika i odraslih osoba u Riječkoj nadbiskupiji, koji su nam u ovom trenutku poznati, na današnjoj press-konferenciji, te je govorio o ovom kao i drugim slučajevima.
Riječka nadbiskupija će shodno svojim novim procedurama u budućnosti pravovremeno izvještavati javnost o slučajevima zlostavljanja maloljetnih i odraslih osoba.
NACIONAL: Je li točno da je mons. Milan Špehar, bivši profesor i rektor Teologije u Rijeci, sveden na laički stalež? Zašto se to dogodilo i tko je o tome odlučio?
Uvidom u predmet slučaja bivšeg svećenika M.Š. možemo potvrditi da je isti lišen svećeničke službe, i to prema njegovoj vlastitoj zamolbi Papi kojom moli da mu se udijeli oprost od svećeničkih obveza i celibata, što je i odobreno 13. 12. 2018.godine.
NACIONAL: Je li točno da je tako zato što je utvrđeno da je mons. Špehar održavao nedopuštene veze s maloljetnicima i bogoslovima? Kada se to dogodilo?
Prema dostupnim dokumentima, u veoma mučnoj prethodnoj kanonskoj istrazi koja se odvijala u dvije faze, 2016. i 2018. godine, utvrđeno je da su se dogodile dvije različite optužbe za zlostavljanje maloljetnika. U prvoj fazi ove prethodne kanonske istrage osumnjičenik M.Š. je priznao zlostavljanje jednog maloljetnika te su mu bile određene kanonske kazne i zabrane, oduzimanje službe i mandata na Bogosloviji, određivanje boravka u samostanu, oduzimanje dozvole za slavljenje misa s narodom, zabrana javnih nastupa.
U drugoj fazi ove prethodne istrage, 2018. godine, Apostolska nuncijatura dobila je nove anonimne prijave, nakon čega je, s novim istražiteljima, utvrđeno novo priznanje za zlostavljanje više dječaka u rasponu od šest do 13 godina, koja su se prema očitovanju osumnjičenika događala u godinama 1987.-1988., 1992.-1993. i moguće u 1994. Prema istrazi, negirao je da je zlostavljao bogoslove. Istražitelji su izrazili sumnju u priznanju cjelovite istine osumnjičenika. Nakon toga, u srpnju 2018. godine, on se sam prijavio policiji.
U listopadu 2018. godine, nakon priznanja, osumnjičenik je sam odlučio zatražiti otpust iz svećeničke službe, što mu je udovoljeno i nakon toga je njegov slučaj arhiviran.
Budući da su njegovim priznanjem utvrđena puno teža zlodjela nego li su ona koja je on priznao u svojoj prijavi policiji, riječki nadbiskup Mate Uzinić je smatrao da ima dužnost, u skladu s obvezom Kaznenog zakona RH, čl. 302, st. 2 i spomenutog Motu proprija Vos estis lux mundi, čl. 19, to dati na znanje Županijskom državnom odvjetništvu u Rijeci te je to i učinio u veljači 2021. Prijava se odnosi za kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.
U ovom trenutku nisu nam poznata postupanja Županijskog državnog odvjetništva u Rijeci po ovom predmetu.
NACIONAL: Koji je sadašnji status mons. Špehara?
Prestankom svećeničke službe, M.Š. je prestao biti svećenik Riječke nadbiskupije i više nije pod jurisdikcijom riječkog nadbiskupa. Koliko smo upoznati, M.Š. živi pokorničkim životom u zatvorenom benediktinskom samostanu negdje u Italiji te više nije svećenik.
NACIONAL: Je li o tom slučaju ikada obaviještena javnost?
Ne, koliko nam je poznato, do danas to nije objavljeno u javnosti. Shodno ranijim najavama, nadbiskup Uzinić upoznao je javnost o prijavama i poduzetim radnjama vezano za slučajeve zlostavljanja maloljetnika i odraslih osoba u Riječkoj nadbiskupiji, koji su nam u ovom trenutku poznati, na današnjoj press-konferenciji, te je govorio o ovom kao i drugim slučajevima.
Riječka nadbiskupija će shodno svojim novim procedurama u budućnosti pravovremeno izvještavati javnost o slučajevima zlostavljanja maloljetnih i odraslih osoba.
NACIONAL: Je li točno da su protiv Dinka Popovića, bivšeg župnika na Donjoj Vežici, postojale sumnje na to da je započeo vezu s maloljetnim ministrantom?
Svećenik D.P. (1938.) optužen je zbog kažnjivih djela protiv maloljetne osobe anonimnim pismom, uz koje su postojale glasine o ucjenjivanju svećenika D.P. od strane bivšeg ministranta. Kongregacija za nauk vjere upoznala je riječkog nadbiskupa s time 11. studenog 2020. Nadbiskup Uzinić otvorio je prethodnu kanonsku istragu, sa zadaćom provjeriti opravdanost anonimnih optužbi, koje optuženi niječe. Istoga dana svećeniku D.P. pod prijetnjom suspenzije, izrečena je zabrana dolaska u kontakt s maloljetnim osobama, zabrana javnog vršenja svećeničke službe te za vrijeme istrage naloženo preseljenje u Svećenički dom. Po završetku prethodne kanonske istrage delegat zaključuje da se ne može utvrditi temelj za iznesene optužbe za kazneno djelo zbog kojeg je pokrenuta istraga. D.P. je obaviješten da nije utvrđeno počinjenje kaznenog djela te da se povlače sve kanonske mjere koje su mu bile nametnute. Danas stanuje u Svećeničkom domu. Slučaj je prijavljen Županijskom državnom odvjetništvu u Rijeci, ali nemamo informacije o postupanju po ovom predmetu. O svemu je obaviješten nadležni Dikasterij.
NACIONAL: Je li točno da je jedan mladić, pod utjecajem alkohola, doživio prometnu nesreću u automobilu koji je glasio na mons. Dinka Popovića?
Prema nalazima kanonske istrage potvrđeno je da se dogodila prometna nesreća, no prema dokumentima nije poznato je li mladić bio pod utjecajem alkohola.
NACIONAL: Je li točno da je mladić u trenutku nesreće bio maloljetan?
Prema nalazima istrage, mladić koji je izazvao nesreću bio je punoljetan.
NACIONAL: Je li točno da je predstavnik osiguravajuće kuće na očevidu te nesreće bio Antun Tomljanović, otac današnjeg generalnog vikara Riječke nadbiskupije Marija Tomljanovića?
U predmetima istrage nisu pronađene takve informacije, no, prema neslužbenim informacijama kojima se raspolaže, predstavnik osiguravajuće kuće na očevidu te nesreće bio je Antun Tomljanović.
Bogoslovi protiv Šimunovića ‘Prema kanonskim istragama, tijekom 2007. i 2021. godine svjedočilo je nekoliko bogoslova o primanju SMS poruka neprimjerenog seksualnog sadržaja’
NACIONAL: Je li točno da je mons. Dinko Popović umirovljen bez ikakvih sankcija ili zabrana?
U rezultatima kanonske istrage potvrđeno je da nije bilo moguće utvrditi mjesto, vrijeme mogućeg kaznenog djela kao niti konkretnu žrtvu, već samo potencijalnu, te ne postoje elementi kaznenog djela iz kan. kan. 1395, 2 ZKP. O tome je obaviješten nadležni Dikasterij, a Apostolska nuncijatura u RH je dana 20. svibnja 2022. dostavila obavijest da iz spisa ne proizlazi da bi bilo potrebno poduzimati bilo što protiv tuženoga. 25. svibnja 2022. D.P. je obaviješten da nisu potvrđene sumnje na počinjenje kaznenog djela te da se povlače sve kanonske mjere koje su mu bile nametnute.
Slučaj je arhiviran, a ukoliko se dogode nove prijave i procijeni da za to postoje opravdani razlozi, istraga će biti ponovno otvorena. U ovom trenutku nemamo saznanja o postupanju Županijskog državnog odvjetništva u Rijeci o eventualnom pokretanju kaznenog procesa protiv umirovljenog svećenika D.P.
NACIONAL: Je li, prema crkvenome pravu, kažnjivo imati intimne odnose među punoljetnim osobama u hijerarhijskom odnosu? Drugim riječima, dopušta li crkveno pravo intiman odnos nadređenog i podređenog? Smatra li ga dobrovoljnim odnosom, ili odnosom prisile?
U takvom slučaju radilo bi se o kaznenom djelu. To jasno ističe već spomenuti Motu proprij pape Franje Vos estis lux mundi koji donosi odredbe koje se primjenjuju u slučaju prijava koje se odnose na klerike ili članove ustanova posvećenog života ili družbi apostolskog života ili na voditelje međunarodnih vjerničkih društava, a u kojemu se, u čl. 1.a, nabraja na što se sve odnose te odredbe, a među ostalim zlodjelima se na prvom mjestu spominju zlodjela protiv šeste Božje zapovijedi počinjena nasiljem ili prijetnjom ili zlouporabom vlasti ili u prisiljavanju nekoga da se podvrgne spolnim radnjama.
NACIONAL: Objavljuje li Crkva javno dokumentirane slučajeve takvih odnosa? Ako objavljuje, molim primjer. Ako ne, zašto ne?
Do papine Upute Sulla riservatezza delle cause, od 6. prosinca 2019., Crkvi to nije bilo dozvoljeno. Riječka nadbiskupija svjesna je da je nužno napraviti iskorake te javno i transparentno objavljivati dokumentirane slučajeve zlostavljanja maloljetnih i odraslih osoba u Crkvi uz maksimalnu zaštitu žrtava, što će ubuduće i činiti. Transparentnost nam samo može biti pomoć u razračunavanju s ovim zlom.
Dolaskom nadbiskupa Uzinića u Riječku nadbiskupiju, prije dvije i pol godine, ponovno su pokrenute istrage u slučajevima u kojima su postajale određene sumnje na nepravilnosti tijekom provođenja ranijih istraga. Nadbiskup smatra da je učinio najviše što je znao, no svjestan je da to nije dovoljno. Shodno tome odlučio je, osim kanonskih istraga, u procese zlostavljanja maloljetnika i odraslih osoba uključiti i neovisne stručnjake na području kliničke psihologije s iskustvom rada sa zlostavljanom djecom i odraslim osobama, te pravnike, također s iskustvom u ovom području. Ovo će biti redovna procedura u slučajevima zlostavljanja maloljetnika i odraslih osoba u Riječkoj nadbiskupiji, a takve procedure nadbiskup će predložiti i drugim biskupijama u Hrvatskoj.
Nadbiskup Uzinić ističe da sustavno radi na otklanjanju poteškoća na koje nailazi u slučajevima zlostavljanja maloljetnika i odraslih osoba i neće se obeshrabriti u borbi protiv ovog zla, zaštiti žrtava zlostavljanja i ustrajnosti pravednosti za žrtve. Ujedno, zahvaljuje svim medijima koji otvaraju ove teške teme, senzibiliziraju javnost na patnje žrtava i pomažu na svoj način u rasvjetljavanju ovih slučajeva.
Nadbiskup moli sve koji išta znaju o slučajevima zlostavljanja od strane svećenika ili osoba povezanih s Riječkom nadbiskupijom da to prijave policiji i povjerenici za zaštitu maloljetnika Riječke nadbiskupije. Sve koji su proživjeli ove ili slične zastrašujuće zločine zlostavljanja poziva da se ne boje i da se jave. Svima želimo ponuditi ispriku i pružiti pomoć u njihovom oporavku.
Za sve dodatne upite stojimo Vam na raspolaganju.
S poštovanjem, Helena Anušić
Voditeljica ureda za medije Riječke nadbiskupije
Komentari