Ovo je prizor s jedne od najljepših sljemenskih staza, Hrvatske šume tvrde da su 125 godina stare zdrave bukve ‘odradile’ svoj životni vijek

Autor:

Photo: Nacional

Posljedice sječe šume na zagrebačkom Sljemenu to jest Medvednici i značajno velika “ogoljena” područja već se dugo vremena vide s koje god strane iz grada gledali prema planini. No, mnogi planinari i ljubitelji prirode ostali su ovih dana zaprepašteni vidjevši da su Hrvatske šume na jednoj od najljepših i najočuvanijih staza na Medvednici, onoj koja vodi od Medvedgrada prema planinarskom domu Risnjak, posjekli 30-tak stabala potpuno zdravih bukvi starih više od stotinu godina.

Dio šumske staze sada je postao više proplanak sa žalosnim prizorom na ogromne panjeve promjera većeg od jednog metra s debelim korijenjem koje se u šumsko tlo probijalo stotinu godina. Oko panjeva ostavljena su porušena manja stabla i gomila grana, dok su odneseni samo ogromni trupci koji, naravno, nekome na tržištu najviše vrijede.

Sječa šume na Medvednici: Photo: Nacional

“Svako drvo ima svoj životni vijek”, mogao bi se sažeti odgovor koji je Nacional na pitanje zbog čega je trebalo porušiti tolika zdrava stabla dobio od Hrvatskih šuma.

Primjeri nekoliko stotina godina starih stabala, od Gupčeve lipe do masline s Brijuna stare čak 1600 godina ili 1500 godina stare Kaštelanske masline, zaštićenog spomenika kulture, nisu im očito bili u mislima.

Iz službe za Odnose s javnošću Direkcije Hrvatskih šuma na Nacionalov upit odgovorili su sljedeće:

“Iz navedenog opisa možemo zaključiti da se radi o radilištu koje se nalazi na području gospodarske jedinice Sljeme-medvedgradske šume, odsjek 25 A. Temeljem Programa gospodarenja gospodarskom jedinicom “Sljeme- medvedgradske šume”; s Planom upravljanja područjem Ekološke mreže i Programa zaštite, njege i obnove šuma u kategoriji posebni rezervati šumske vegetacije u gospodarskoj jedinici “Sljeme-medvedgradske šume”; važnosti od 01.01.2018.-31.12.2028. godine propisani su obvezni radovi koje je potrebno izvršiti u desetgodišnjem razdoblju.

Sječa šume na Medvednici: Photo: Nacional

Za odsjek 25 A, površine 5,23 ha, uređajnog razreda – bukva iz sjemena, starosti 125 godina, drvne zalihe 1871 m3, Programom gospodarenja propisan je glavni prihod, tj. dovršni sjek na čitavoj površini odsjeka.

Doznaka naplodnog sjeka u količini od 648 m3, napravljena je 2021 g. od strane ovlaštenog inženjera šumarstva i uvrštena u Plan proizvodnje za 2022. godinu.”

Sječa šume na Medvednici: Photo: Nacional

Još jedna velika posječena površina

Dodatno, u neposrednoj blizini te lokacije vidljiva je još jedna velika posječena površina, a iz Hrvatskih šuma su pojasnili: “U prošloj godini u blizini predmetne lokacije temeljem Plana proizvodnje za 2021 .g. izvršena je sječa prethodnog prihoda u odsjeku 25 B.

Zamolili smo od Hrvatskih šuma pojašnjenje: Ako je riječ o stablima starima 125 godina – ali stablima koja su zdrava, zbog čega je bilo nužno potrebno rušiti ih?

Oni tvrde:

“Zakon o šumama putem Gospodarskih osnova i programa gospodarenja nalaže da se šuma obnovi kad navrši svoju fiziološku zrelost. Zašto je to tako? Upravo zato da bi se zadovoljili svi segmenti koje šuma mora ispuniti – ekološki, socijalni i ekonomski. Struka je propisala fiziološku zrelost za svaku vrstu i ova je bukva svakako morala biti uklonjena nakon što je pomladila površinu svojim sjemenom. Sada kreće s rastom nova generacija drveća od koje će iste te koristi (ekološku, socijalnu i ekonomsku) imati nove generacije ljudi. Kao i svako živo biće, tako i drveće ima svoj životni vijek, a kad je staro, više ne može dati pomladak, ubrzano slabi i samo se može dogoditi da padne pokošeno olujom.”

Pojašnjavaju da se stabla uklanjaju i kad su zdrava – jer, naime, kako ističu:

“Od suhog ili bolesnog (trulog) drva ne možete napraviti niti jedan komad namještaja/parketa/ploče itd, a svi mi živimo okruženi predmetima od drva, neki čak i u drvenim kućama. Svo to drvo nije palo s neba nego je pridobiveno upravo ovakvim održivim gospodarenjem. Ono što je bitno je da se nikad ne siječe više nego što prirasta.”

Sječa šume na Medvednici: Photo: Nacional

Gdje su završili ogromni trupci?

Na pitanje gdje su završili ogromni trupci, iz Hrvatskih šuma kažu:

“Izrađeni drvni sortimenti, uskladišteni na pomoćnom stovarištu, redovno se otpremaju ugovornim kupcima, kao i lokalnom stanovništvu za ogrjevno drvo putem maloprodaje. Nakon završetka radova uspostavit će se šumski red (uhrpavanje granja i sl.).”

Na molbu da pojasne zašto se tako vrijedni trupci prodaju za ogrjev, odgovorili su pak:

“Proizvedeni trupci otpremaju se ugovornim kupcima koje možete naći na ovdjeZa ogrjev se naravno ne prodaje najbolji dio trupca, nego se izrađuje od ostataka, granjevine i manje vrijednih sortimenata. Možete pogledati dvominutni video koji je EUSTAFOR (organizacija europskih državnih šuma) pripremio baš kako bi objasnio održivo gospodarenje šumama.”

Međutim, radovi na navedenoj stazi još nisu gotovi.

Kako su naveli iz Hrvatskih šuma, planirani završetak radova je 31.03.2022. g., što znači da će sječa trajati još gotovo cijeli idući tjedan.

Radilište i radovi, kako tvrde, prijavljeni su Državnom inspektoratu, a o istome su obavješteni i Park prirode Medvednica, HGSS- stanica Zagreb, Grad Zagreb i Planinarski savez Grada Zagreba. Isto tako, obavijesti o radovima redovito se objavljuju na web portalu Hrvatskih šuma.

Sječa šume na Medvednici: Photo: Nacional

Otpad u prirodi

Za otpad koji je Nacionalova ekipa uočila na mjestu radova, iz Hrvatskih šuma tvrde da nije njihov te kažu:

“Što se tiče otpada, koji je i inače velik problem na području Medvednice, napominjemo da ovim radilištem prolaze planinarske staze koje koristi velik broj građana od kojih neki neodgovorno iza sebe ostavljaju otpad, a djelatnici šumarije isti redovno prikupljaju i zbrinjavaju.”

Izrađeni drvni sortimenti, uskladišteni na pomoćnom stovarištu, redovno se otpremaju ugovornim kupcima, kao i lokalnom stanovništvu za ogrjevno drvo putem maloprodaje. Nakon završetka radova uspostavit će se šumski red (uhrpavanje granja i sl.).

U prošloj godini u blizini predmetne lokacije temeljem Plana proizvodnje za 2021.g. izvršena je sječa prethodnog prihoda u odsjeku 25 B.
Planirani završetak radova je 31.03.2022. g. Radilište i radovi prijavljeni su Državnom inspektoratu, a o istome su obavješteni i Park prirode Medvednica, HGSS- stanica Zagreb, Grad Zagreb i Planinarski savez Grada Zagreba.

Isto tako, obavijesti o radovima redovito se objavljuju na web portalu Hrvatskih šuma.  Što se tiče otpada, koji je i inače velik problem na području Medvednice, napominjemo da ovim radilištem prolaze planinarske staze koje koristi velik broj građana od kojih neki neodgovorno iza sebe ostavljaju otpad, a  djelatnici šumarije isti redovno prikupljaju i zbrinjavaju”, poručili su.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.