Ovo je najveća boljka hrvatskog turizma

Autor:

14.08.2023., Novalja  -  Plaza Cista na otoku Pagu Photo: Sime Zelic/PIXSELL

Photo: Sime Zelic/PIXSELL

Ograničenost najvećeg dijela turističkog prometa na ljetno razdoblje kronični je problem hrvatskog turizma. No sezonalnost je prisutna i u ostalim europskim turističkim destinacijama.

U gotovo tri četvrtine europskih regija kolovoz je bio mjesec s najvećom koncentracijom broja noćenja (170 od 242 regije EU NUTS 2). Slijedio je srpanj u 62 regije EU-a, pokrivajući veći dio sjeverne Europe te dijelove Belgije, Češke, Njemačke, Francuske, Italije, Mađarske i Slovačke.

U 15 obalnih regija u Bugarskoj, Grčkoj, Francuskoj, Hrvatskoj, Italiji, Rumunjskoj i Švedskoj, više od 50 posto turističkih noćenja ostvareno je tijekom srpnja ili kolovoza, dva najbolja mjeseca u tim regijama.

S druge strane, regije s najnižom sezonalnošću bilježe manje od 20 posto noćenja u dva sezonska mjeseca. Pritom se razdoblje sezone razlikuje od regije do regije.

Mayotte

Regija Mayotte u Francuskoj izvijestila je o najnižoj sezonalnosti u EU, s 18,8 posto turističkih noćenja ostvarenih u ožujku i svibnju.

Slijedila je poljska regija Warszawski stołeczny (19 posto noćenja u lipnju i kolovozu), španjolska regija Comunidad de Madrid (19,2 posto noćenja u lipnju i listopadu), francuski otok La Réunion (19 posto noćenja u kolovozu i listopadu) te španjolska regija Canarias (20 posto noćenja u srpnju i kolovozu).

Općenito govoreći, regije koje uključuju glavne gradove imaju tendenciju privlačenja turista cijele godine, bilo iz privatnih, bilo poslovnih razloga te pokazuju manje izražen sezonski obrazac. U 15 od 22 zemlje EU-a koje imaju regionalne potpodjele, regija glavnog grada najmanje je sezonska regija.

To je slučaj s regijama koje uključuju Bruxelles, Sofiju, Prag, Kopenhagen, Dublin, Madrid, Zagreb, Rim, Vilnius, Budimpeštu, Beč, Varšavu, Bukurešt, Bratislavu i Stockholm, piše Tportal.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.