Ove godine u Hrvatskoj se provodi 25 LIFE projekata: Zaštita barske kornjače i bjeloglavog supa

Autor:

30.01.2023., Torak - Bjeloglavi sup koji je pocetkom prosinca prosle godine pronadjen neuhranjen i dezorijentiran na Hvaru nakon opravka u Sokolarskom centru u Dubravi kod Sibenika danas je pusten u prirodu.

  Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Ilustracija: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Hrvatska će ove godine raditi na provedbi 25 projekata iz područja zaštite prirode i okoliša, borbe protiv klimatskih promjena te prelaska na čistu energiju, od ukupno 168 LIFE projekata koji se provode na području čitave Europske unije, priopćeno je u petak iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

U okviru LIFE natječaja za 2021. godinu EU je dodijelila 380 milijuna eura za njihovu provedbu. Projektne aktivnosti ukupno će mobilizirati 562 milijuna eura.

“Financijski doprinos hrvatskim korisnicima iz Programa LIFE za projektnu provedbu iznosi 7,8 milijuna eura. Pri njegovu je ostvarivanju prijaviteljima podršku pružala Nacionalna kontakt točka za Program LIFE u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Hrvatski koordinatori vode pet projekata. Tako će se u okviru potprograma Priroda i bioraznolikost provoditi projekti kojima će se poboljšati stanje ugroženih vrsta životinja: barske kornjače (Mauremys rivulata), koordinatora Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, i bjeloglavog supa (Gyps fulvus), koordinatora Udruge BIOM”, istaknuli su u MINGOR-u.

U okviru potprograma Prijelaz na čistu energiju provode se projekti kojima će se u Republici Hrvatskoj podržati integriranje energetskog, klimatskog i prostornog planiranja (IN-PLAN, koordinator Regionalna energetsko-klimatska agencija Sjeverozapadne Hrvatske – REGEA), potaknuti više od 40 milijuna eura investicija u sektor toplinarstva (D2HEAT, koordinator REGEA), te ojačati vještine radnika u sektoru graditeljstva (CRO skills RELOAD, koordinator Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu).

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović naglasio je da LIFE projekti doprinose uspješnijoj provedbi politika Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i integraciji okolišnih i klimatskih ciljeva u relevantne sektore. „Svaki pojedini LIFE projekt je značajan korak prema postizanju ovih ciljeva, stoga svake godine hrvatskim korisnicima, u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, osiguravamo sredstva za sufinanciranje dijela vlastitog učešća.“

Program LIFE, koji postoji od 1992. godine, vodeći je financijski instrument Europske unije posvećen zaštiti okoliša i djelovanju u području klime te je ključan za ostvarivanje ciljeva iz Europskog zelenog plana i postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine. LIFE natječaji raspisuju se svake godine (aktualno programsko razdoblje je 2021. – 2027.), a konkurenciju čine prijavitelji iz svih država članica EU te trećih pridruženih zemalja poput Islanda i Ukrajine. U pravilu, LIFE projekti zahtijevaju uključenost svih dionika (javna tijela, poslovni sektor, nevladine organizacije) kako bi se pronašla odgovarajuća rješenja za implementaciju ključnih politika. Ocjenjivanje i odabir projekata vrše neovisni evaluatori u okviru Izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA). Upravo zbog toga, za sufinanciranje se odabiru samo najkvalitetniji projekti čije aktivnosti na inovativan način rješavaju postojeći okolišni ili klimatski problem, a čiji rezultati se mogu replicirati na području cijele Europska unije.

Otvaranje LIFE natječaja za 2023. godinu očekuje se sredinom travnja.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.