Rekordnih 45.000 ilegalnih prelazaka La Manchea u 2022. godini

Autor:

epa10365329 People prepare to disembark a Border Force vessel in Dover Harbour, Dover, Britain, 14 December 2022. A search and rescue operation was launched in the English Channel after an incident involving a small boat was reported. The British Government have reported that three people have died and 43 have been rescued.  EPA/STUART BROCK

EPA/STUART BROCK

Više od 45.000 migranata ilegalno je stiglo na britansko tlo u 2022. čamcima preko kanala La Manche, što je novi rekord unatoč stalnim naporima britanskih konzervativnih vlada da riješe to politički osjetljivo pitanje.

Prema izračunima agencije AFP i na temelju podataka ministarstva obrane, 45.756 migranata prešlo je u 2022. opasan morski put, jedan od najfrekventnijih na svijetu, u odnosu na 28.526 u 2021., koja je također bila rekordna godina.

Migranti su prelazili La Manche najviše ljeti, a rekordni dan je bio 22. kolovoza s 1.295 migranata koji su prešli taj put u 24 sata.

Prelasci su nastavljeni i zimi te je u prosincu bilo 1.745 dolazaka.

Prosinac je bio smrtonosan mjesec jer su četiri migranta poginula 14. prosinca kada se potopio njihov gumeni čamac. Živo su izgubili Afganistanci i Senegalci prema prvi elementima istrage,  a broj žrtava mogao je biti veći da se nije u blizini zatekao ribarski brod koji je spasio 39 drugih migranata.

Noću na 24. studenoga 2021., utopilo se 27 migranata u dobi od sedam do 46 godina, također u nesreći gumenog čamca.

Pitanje ilegalnih dolazaka iz Francuske preko La Manchea izuzetno je osjetljivo za britanske konzervativce koji od izlaska Velike Britanije iz Europske unije obećavaju da će “preuzeti kontrolu nad granicama”, no unatoč raznim planovima, broj dolazaka nastavlja rasti od brexita do danas.

U travnju je London zaključio sporazum s Ruandom o izgonu ilegalnih migranata u tu afričku zemlju odmah po dolasku u Veliku Britaniju prije nego što im vlasti razmotre zahtjev za azil.

Taj sporazum koji su kritizirali UN, Anglikanska crkva i brojne organizacije privrrmeno je izvan snage u očekivanju odluke Europskog suda za ljudska prava no vlada ga želi pokrenuti pošto je Visoki sud u Londonu prije desetak dana ocijeno da je “zakonit”.

London je ove godine potpisao i sporazume o suradnji s Francuskom o jačanju kontrole te s Albanijom čiji su državljani u vrlo velikom broju stizali u 2022. u Britaniju, piše Sky.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.