Otvoreno pismo EK: “Trenutni zakoni ograničavaju sve one koji proizvode izvan okvira industrijske poljoprivrede”

Autor:

Photo: HSEP savez

Udruge proizvođača, oplemenjivača dobavljača i čuvara biljne genetske raznolikosti iz cijele Europe poslali su otvoreno pismo Europskoj komisiji o zajedničkoj viziji za raznolikost kultiviranog bilja.

Naime, EK bi ovih dana trebala objaviti Studiju o mogućnostima ažuriranja postojećih regulativa o proizvodnji i trgovini biljnog reprodukcijskog materijala (PRM), a udruge su mišljenja kako je trenutni okvir ograničavajući za one poljoprivrednike i uzgajivače koji proizvode izvan industrijske poljoprivrede. Primjerice, one koji rade u agroekološkim ili certificiranim ekološkim uvjetima ili one koji žele raditi sa slobodno oprašujućim sortama i druge.

“U kontekstu brojnih izazova s kojima se suočava poljoprivreda, neprihvatljivo je da okvir tržišta sjemena diskriminira poljoprivrednike i uzgajivače koji žele slijediti alternative koje karakteriziraju ekološke i klimatski prihvatljive prakse“, ističe se u pismu među čijim potpisnicima su i četiri udruge iz Hrvatske: Biovrt – u skladu s prirodom, Udruga OPG-a Hrvatske Život, Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača i Zelena mreža aktivističkih grupa.

Potrebne promjene

Udruge naglašavaju da postojeća pravila za proizvodnju i stavljanje na tržište sjemena pogoduju uniformiranosti i kratkoročnoj produktivnosti nauštrb raznolikosti kultiviranog bilja, okoliša i raznolikosti aktera koji razvijaju sjeme i čine ga dostupnim.

“Oni zanemaruju pravo na sjeme utemeljeno na međunarodnom pravu, posebno Deklaraciji Ujedinjenih naroda o pravima seljaka i drugih osoba koje rade u ruralnim područjima (UNDROP) i Međunarodnom ugovoru o biljnim genetskim resursima za hranu i poljoprivredu (ITPGRFA), i dijele aktere na umjetne kategorije “korisnika” i “proizvođača” sjemena“, pojašnjavaju dodajući kako očuvanje, održivo korištenje i dinamično upravljanje raznolikošću kultiviranih biljaka u vrtovima i na poljima mogu ići ruku pod ruku.

Također mora poštivati i podržavati poticajni razvoj nove Uredbe o ekološkoj proizvodnji, ali i prepoznati značajna te skupa opterećenja koja proizlaze iz proizvodnje i prometa sjemena prema novoj Uredbi o biljnom zdravstvu, posebno za manje proizvođače.

“U kontekstu krize klimatskih promjena i smanjenja biološke raznolikosti, potrebne su nam politike koje prepoznaju, štite i podržavaju potencijal kultivirane biljne raznolikosti kako bi se potaknuli otporni prehrambeni sustavi i osigurala naša buduća sigurnost hrane“, navode.

 

INICIJATIVA Sjeme je naše ljudsko pravo: Novi zakonski nacrt o sjemenu je loš, udara na male OPG-ove i cijenu hrane

 

Potrebna kultivirana biljna raznolikost

Iz Udruga napominju kako je kultivirana biljna raznolikost temelj pristupa ekosustavima potrebnog za poljoprivrednu proizvodnju kako bi se usmjerio prijelaz prehrambenih sustava i preokrenuo gubitak biološke raznolikosti.

Reformirano zakonodavstvo o marketingu sjemena, nadalje poručuju, mora podržavati, a ne diskriminirati, raznolikost među vrstama i među sortama. Na taj način podržavat će prilagodbu klimatskim promjenama, prijelaz na klimatski i ekološki prihvatljiviju poljoprivredu, lokalnu proizvodnju sjemena i hrane, prava poljoprivrednika i zdraviju prehranu.

Također bi trebao uistinu prepoznati i podržati mnoštvo sustava uzgoja sjemena i ponuditi veći izbor čitavom spektru poljoprivrednika i uzgajivača.

“Da bi se postigao taj cilj, svaka reforma mora prepoznati, zaštititi i nagraditi ključnu ulogu koju imaju neformalni sustavi uzgoja sjemena u očuvanju, održivom korištenju i dinamičnom upravljanju, raznolikošću na gospodarstvima i vrtovima te u osiguravanju otpornosti naših prehrambenih sustava“, zaključuju.

Ovo otvoreno pismo poslali su izvršnom potpredsjedniku Fransu Timmermansu, povjerenici za zdravlje i sigurnost hrane Stelli Kyriakides, povjereniku za poljoprivredu Januszu Wojciechowskom te povjerenici za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijusu Sinkevičiusu.

Pismo je otišlo i Hrvatskom saboru te Povjerenstvu za izradu prijedloga Nacrta Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja Ministarstva poljoprivrede.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.