Ova godina ostati će ostati zapamćena po nizu izvanrednih situacija. Osim što nas je zadesila svjetska pandemija koronavirusa, Zagreb je uz to pretrpio nezapamćeni potres i najnovije poplave.
Upravo zbog takvih događaja, u emisiji Otvoreno raspravljalo se o tome kako su Hrvatska i njezin glavni grad spremni za elementarne nepogode i izvanredne situacije?
Odgovore na ta pitanja pokušali su dati direktor zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje Marin Galijot, Zoran Čavlović iz Hrvatskih voda, saborski zastupnik stranke Možemo Tomislav Tomašević, saborski zastupnik HDZ-a Domagoj Ivan Milošević, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković i stanovnik Trnja Domagoj Vorberger.
Stanovnici Trnja se sami organizirali
Opisivajući situaciju kada je sve poplavilo, Vorberger je rekao kako je susjed došao njemu i počeo vikati da izađe iz stana zato što „šahtovi” lete van.
“Nakon osam minuta od toga, u kuću mi je počela ulaziti voda, fekalije. Susjeda je vikala, dečki idite u ustavu i dignite branu. Rekao sam kako mi to ne smijemo, a ona je rekla, dajte to su već radili”
“Mom prijatelju i susjedu je izlazila voda kroz sifone. Bandić priča da su to bili podrumski stanovi, ali ne. To su najnormalnije kuće s dozvolama”, govori Vorberger.
“Mi nismo razmišljali, išli smo dići ustavu do kraja. Bilo je teško. Moja je supruga onkološki bolesnik i mi držimo kuću sterilnom i sada zamislite da u moju kuću ulaze fekalije”, govori Vorberger.
Na pitanje kako je moguće da ljudi moraju provaljivati u ustave Hrvatskih voda, Čavlović je rekao kako za to nema potrebe zato što te ustave nisu za odvodnju fekalnih voda u Savu.
“Na ovom mjestu je mješoviti sustav kanalizacije i njime upravljaju jedinice lokalne samouprave, rekao je i dodao kako je DHMZ dao svoju prognozu u petak i dao crveni alarma za središnju Hrvatsku i zagrebačku regiju. Hrvatske vode su dale svoju prognozu i poslale je na 180 adresa, na sve sudionike obrane od poplava.”
“Ustava o kojoj govori gospodin Vorberger je bila zatvorena upravo zbog prognoze da ne bi Sava „ušla” i poplavila, te je pojasnio kako je funkcija ustava da spriječe vodu ulazak vode koja može ući u ovaj sustav”, dodao je.
Rekao je kako se radi o mješovitom sustavu kanalizacije gdje voda ne ide u Savu već prema uređaju za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba.
Prebacivanje odgovornosti nadležnih službi
Čavlović je naglasio kako je ova oborina koja je pala u 3 sata, bila veća je veća od srednje mjesečne oborine koja je pala u zadnjih 50 godina, a po nekim analizama to je 100 godišnji povratni period.
Bila je najava i ne postoji sustav kanalizacije koji takvu količinu vode može „progutati”, rekao je i dodao kako je ova sva voda trebala ići na uređaj za pročišćavanje voda.
Galiot je na pitanje što se događa nakon naglog rasta oborinskih voda koje odlaze u kanalizaciju i zašto one moraju ići na uređaj za pročišćavanje voda, a ne direktno u Savu kako ljudima ne bi poplavile kuće te zašto je Ilica poplavljena, odgovorio.
“Desilo se to da je u 4 sata došlo na području Zagreba do oborina od gotovo 80 litara po metru kvadratnom. Računajući slivnu površinu koja seže od vrha Medvednice pa sve do Save na jugu, radi se o ogromnoj površini koja je prihvatila oborinsku vodu i u konačnici ta je voda završila u javnom sustavu odvodnje mješovitog tipa koji se nalazi sjeverno od Save i to je naša odgovornost”, naglasio je Galiot.
Komentari