Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu u petak, jer se očekuje daljnje povećanje kamata središnjih banaka, a zbog toga rastu i rizici od recesije u svjetskom gospodarstvu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 1,2 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 1,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji pale između 0,1 i 1,4 posto.
Azijske burze prate oštra pad Wall Streeta u petak, kada se pokazalo da je snažan rast burzovnih indeksa od prethodnog dana bila samo kratkotrajna korekcija.
Kako se inflacija i dalje kreće oko najviših razina u 40 godina, očekivanja na tržištu nisu se promijenila.
Tako se i dalje procjenjuje da će Fed na dvodnevnoj sjednici 1. i 2. studenoga ponovno, već četvrtu sjednicu zaredom, povećati ključne kamate za agresivnih 0,75 postotnih bodova.
I ovoga će tjedna nekoliko čelnika Feda komentirati aktualnu gospodarsku situaciju, no ne očekuje se da će promijeniti dosadašnju retoriku o tome da je prioritet suzbijanje inflacije.
Stoga se i ovoga tjedna očekuje nestabilno trgovanje na Wall Streetu, a u fokusu ulagača bit će kvartalni poslovni rezultati kompanija i banaka.
Zbog visoke inflacije, povećanja kamata i usporavanja rasta gospodarstva, očekivanja su znatno smanjena posljednjih mjeseci.
Tako analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju porasle 3,6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Početkom srpnja očekivali su, pak, rast zarada za više od 11 posto.
A u fokusu europskih ulagača danas će biti britansko tržište obveznica, s obzirom da je tamošnja središnja banka u petak završila s intervencijama u cilju stabilizacije tog tržišta.
Za vikenda je, pak, središnja banka upozorila kako će možda kamate morati povećati više nego što se nedavno očekivalo.
U petak je, pak, premijerka Liz Truss smijenila ministra financija Kwasi Kwartenga, koji je svojim kontroverznim planom o smanjenju poreza bogatima, a velikom zaduživanju države izazvao poremećaje na britanskim financijskim tržištima.
Novi ministar financija Jeremy Hunt najavio je, pak, povećanje poreza i veću kontrolu javnih financija, no u ponedjeljak će se vidjeti kako će tržišta na to reagirati.
Uz to, vidjet će se hoće li Truss ostati premijerka zbog velikih kritika oponenata u njezinoj Konzervativnoj stranci.
Dolar stabilan, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta stabilna.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 113,02 boda, dok je u petak navečer iznosio 112,99 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo 0,2 posto, na 148,50 jena, no i dalje se kreće blizu najviše razine u 32 godine.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla 0,26 posto, na 0,9750 dolara.
Cijene se nafte, pak, porasle, nakon što su prošloga tjedna pale više od 6 posto zbog strahovanja trgovaca od recesije, što bi oslabilo potražnju za ‘crnim zlatom’.
Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,75 posto, na 92,30 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,71 posto, na 86,25 dolara.
Komentari