Zbog otpora državnim institucijama Uprava Ine suočena je sa sudskom tužbom nakon što je Državni inspektorat podnio optužni prijedlog Općinskom sudu u Zagrebu protiv te naftne kompanije, koja svojim (ne)postupanjem može izazvati ekološku katastrofu u Jadranu
Uprava naftne kompanije Ine na čelu s predsjednicom Zsuzsannom Ortutay odbija postupiti po nalogu Državnog inspektorata RH koji joj je još u lipnju 2021. godine naložio da s morskog dna ukloni konstrukciju potonule plinske platforme Ivana D, a nevjerojatno trogodišnje ignoriranje službene državne institucije i zakonskih propisa odvija se uz prešutnu političku podršku premijera Andreja Plenkovića. Ina se zbog toga suočava sa sudskom tužbom jer je Državni inspektorat zbog nepoštivanja spomenutog rješenja protiv Ine podnio optužni prijedlog Općinskom sudu u Zagrebu. Ta bi kazna, upozoravaju Nacionalovi izvori upućeni u ovu problematiku, također značila da je Zsuzsanna Ortutay kao čelna i odgovorna osoba Ine svojim ignoriranjem hrvatskih zakona i propisa uzrokovala veliku financijsku štetu Ini koja se mjeri u milijunima eura i koja će moguće oštetiti i Inu, ali i hrvatsku državu kao njezina suvlasnika.
Osim toga, takvim samovoljnim i nezakonitim ponašanjem Ina ugrožava i nacionalnu sigurnost jer izravno prijeti izazvati dramatičan ekološki incident, život u moru i čak nepovoljno utjecati na klimatske prilike. Štoviše, premijer Plenković, načelno jako osjetljiv na europske standarde ponašanja i postupanja, istodobno šutke gleda kako mađarska šefica Ine izravno krši odredbe EU Protokola o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja koje proizlazi iz istraživanja i iskorištavanja epikontinentalnog pojasa, morskog dna i morskog podzemlja (tzv. Off-shore protokol) te Protokola o sprječavanju onečišćenja Sredozemnoga mora potapanjem otpadnih i drugih tvari s brodova i iz zrakoplova ili spaljivanjem na moru (poznatiji kao Dumping protokol).
Komentari