Možda je istina da luksuzna odmarališta na Maldivima zaista imaju sve: tirkizno more, bogat morski život i, u nekim slučajevima – vlastiti vremenski sustav.
Naziva se “otočko vrijeme” i nije samo metafora koja poziva goste da se opuste i zaborave na minute koje prolaze.
Mnoga odmarališta pomiču svoje satove barem jedan sat unaprijed u odnosu na službenu vremensku zonu zemlje – što je četiri sata ispred našeg vremena.
“Ova namjerna prilagodba vremena je više od pukog hira putovanja; to je promišljeno poboljšanje iskustva gostiju, koje zadovoljava različite potrebe naših međunarodnih posjetitelja”, kaže Mohit Dembla, generalni direktor JW Marriott Maldives Resort & Spa za CNN Travel.
JW Marriott jedan je od četiri objekta na Maldivima pod okriljem Marriott grupe i sva četiri resorta poštuju otočko vrijeme.
Više dnevnih aktivnosti i večere uz zalazak sunca
Iako se ova promjena od jednog sata možda ne čini kao velika stvar za one koji žive na mjestima gdje su dani dugi, zapravo čini veliku razliku kada ste na odmoru i postoji samo određen broj sati dnevnog svjetla u koje želite ugurati što više doživaljaja.
“Budući da je većina odmarališta na Maldivima smještena na vlastitim privatnim otocima i često kilometrima daleko od kopna Maléa, često rade prema vlastitim pravilima, odnosno prema ‘otočkom vremenu’ tako da putnici mogu iskoristiti dodatni sat dnevnog svjetla svaki dan kako biste se potpuno prepustili odmaralištu”, objašnjava Zhilah Vego, direktor prodaje i marketinga u Resortu St. Regis Maldives Vommuli.
Pomicanje vremena znači da sunce u resortima izlazi u 7 umjesto u 6 ujutro – službeno vrijeme na Maldivima.
Soneva, još jedna skupina luksuznih odmarališta s brojnim nekretninama diljem Maldiva, također postavlja satove u svojim odmaralištima sat vremena unaprijed u odnosu na službeno vrijeme. Samo što oni umjesto riječi “otok”, pomak sata nazivaju po nekom od objekata pa Soneva Jani ima, primjerice “Soneva Jani vrijeme”.
“Sunce izlazi u 7 ujutro i zalazi u 19:15, naši gosti uživaju u savršenom dnevnom svjetlu za ranojutarnje trčanje ili sport u svježimvečerima, bježeći od najveće vrućine dana,” kaže Charles Morris, upravitelj Soneva Jani.
“To im također daje spokojnu ljepotu sumraka do 19:45, savršeno za spektakularne zalaske sunca na South Beachu”, kaže.
Osoblje u drugim odmaralištima ima slična objašnjenja. Za CNN govore da neslužbena vremenska zona pomaže njihovim gostima da više uživaju u aktivnostima na otvorenom prije zalaska sunca i uživaju u zalasku sunca za vrijeme večere. Za te zlatne sate često se planiraju posebne aktivnosti.
Resort Westin Maldives Miriandhoo, na primjer, organizira jogu uz izlazak sunca i trčanje – i sve to prigodno zovu WestinRun.
Ritz-Carlton Maldives smješten na otočju Fari poslužuje večeru u baru pored bazena uz izvedbu maldivskih boduberu bubnjeva za zalazak sunca, dok St. Regis gostima nudi šampanjac u 18:45.
Iako je rašireno, vrijeme na otoku još uvijek može predstavljati šok za one koji prvi put dolaze na Maldive, osobito dok pokušavaju uravnotežiti opuštanje sa stvarnošću i brinuti se oko transfera do zračne luke kako bi uhvatili let kući.
Osoblje St. Regisa kaže za CNN da shvaćaju da bi gosti mogli biti zbunjeni. Kako bi to ispravili, predani batleri obavještavaju goste o vremenu na otoku prije njihovog boravka i pomažu u koordiniranju vremenskih razgovora i transfera, posebno od zračne luke do odmarališta.
Nema svako otočko odmaralište otočko vrijeme
Ne slijedi svaki resort na Maldivima otočko vrijeme. To uključuje i Kurumbu, koja ima časnu titulu prvog resorta u zemlji.
“Ovdje u Kurumba Maldives ne koristimo otočno vrijeme i nikada nismo, jednostavno zato što kao prvo odmaralište na Maldivima koncept otočnog vremena nije postojao”, kaže Ali Farooq, upravitelj odmarališta u Kurumbi, koje je otvoreno 1972. godine.
“Mnogi članovi našeg tima putuju na posao iz Maléa pa također volimo poštovati njihovu ravnotežu između posla i privatnog života, a naše je iskustvo pokazalo da je gostima zgodnije i manje zbunjujuće biti u jednoj vremenskoj zoni. Kurumba je udaljena samo kratku vožnju gliserom od zračne luke tako da ne gube vrijeme dok borave ovdje”, kaže Farooq.
Maldivi su arhipelag koji se sastoji od 1.190 niskih otoka i protežu se na 90.000 četvornih kilometara.
Većina od više od 160 resorta u zemlji nalazi se na pojedinačnim otocima, od kojih se mnogima može pristupiti hidroavionom iz međunarodne zračne luke Velana u glavnom gradu Maleu. Ovi zrakoplovi ne mogu letjeti nakon što padne mrak, pa su dnevni sati dragocjeni.
Tijekom godina ljetovališta u drugim zemljama su iz raznih razloga kreirala svoje vremenske zone, ali na Maldivima ih je svakako najviše.
Za Dembla iz tvrtke JW Marriott sve se svodi na putnikovo iskustvo.
“Odmaralište nije samo pružanje luksuznog smještaja i usluga; Radi se o održavanju okruženja u kojem je vrijeme prilagođeno udobnosti i preferencijama naših cijenjenih posjetitelja”, kaže.
“Ona odražava lagani tempo i opuštenost karakterističnu za otočne zajednice, obogaćujući cjelokupno iskustvo putovanja”, dodaje.
Komentari