Otkriven spomenik nadbiskupu Josipu Jurju Posiloviću u Ivanić-Gradu

Autor:

Udruga nadbiskup Josip Juraj Posilović

Spomenik uglednom nadbiskupu Josipu Jurju Posiloviću svečano je otkriven u Parku hrvatskih branitelja u Ivanić-Gradu.
Uz gradonačelnika Javora Bojana Leša, svečanosti su prisustvovali biskup sisački mons. dr. Vlado Košić, koji je blagoslovio spomenik i održao misno slavlje, državni tajnik Ministarstva uprave, Darko Nekić i akademski kipar Ivan Kujundžić, koji je izradio kip.
“On je izuzetno značajna osoba za naš grad. Primjerice, crkva Svetog Petra apostola najvećim je dijelom baš njegovim donacijama i zalaganjem danas ovako prekrasno oslikana i po mom mišljenju jedna od najljepših crkvi takvog tipa u Hrvatskoj“, pojasnio je gradonačelnik Leš, zahvalivši Udruzi nadbiskup Josip Juraj Posilović, koja je prije pet godina i potakla inicijativu za podizanjem spomenika.

Gradonačelnik Javor Bojan Leš


“Preda mnom je bio možda naizgled jednostavan zadatak, no imajući u vidu čovjeka koji je uveo Zagrebačku nadbiskupiju u 20. stoljeće, kiparski zadatak je bio sigurno puno složeniji. Trebalo je oživotvoriti duh i fuzionirati ga s tjelesnom staturom. Danas ovdje među nama ponovno se rađa, spreman ući u kulturnu, nacionalnu i crkvenu povijest Hrvatske. Rođen je u vrijeme bana Jelačića, bio je suvremenik Strossmayera, Mažuranića, Starčevića, Šenoe, a umro je iste godine kada i Matoš. Sve je to trebalo uzeti u obzir i kroz nadahnuće sabrati u jednu kiparsku formu koja odgovara današnjem vremenu i prostoru. Kip Posilovića budi nas iz stoljetnog zaborava“, poručio je kipar Kujundžić.

Akademski kipar Ivan Kujundžić


Prema riječima Josipe Hlevnjak, predsjednice Udruge, ideja za spomenik nastala je prije pet godina, ponukana činjenicom da se o njegovom liku i djelu malo zna. Podsjetimo, Josip Juraj Posilović rođen je 24. travnja 1834. godine u Ivanić-Gradu, u obrtničkoj obitelji s devetero djece. Bio je profesor povijesti Novog zavjeta i Kanonskog prava u Zagrebu te nadstojnik zagrebačkog sjemeništa, a 1976. godine imenovan je senjsko-modruškim biskupom. Tako postaje i članom Sabora, da bi 1894. bio ustoličen za zagrebačkog nadbiskupa. Pod njegovim pokroviteljstvom restaurirana je zagrebačka prvostolnica, izgrađeni su samostan i crkva isusovaca u Zagrebu i održan prvi Hrvatski katolički kongres, 1900. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.