I Hrvatska se pridružila sponzorima rezolucije o Srebrenici čiji je tekst usuglašen ovih dana.
Hrvatska time postaje četvrta zemlja europskog jugoistoka koja će podržati tekst rezolucije kojom se osuđuje genocid što su ga snage bosanskih Srba izvršile nakon pada Srebrenice 11. srpnja 1995. godine. Prije nje, naime, rezoluciju su kao sponzori podržale Slovenija i Sjeverna Makedonija te Albanija.
Rezolucija uskoro pred Općom skupštinom UN-a
Predlagači rezolucije su Njemačka i Ruanda. Usvajanje tog dokumenta podržale su i brojne članice Europske unije, kao i Velika Britanija i SAD.
Usuglašeni prijedlog rezolucije upućen je predsjedniku Opće skupštine UN-a Dennisu Francisu, objavio je HRT. Opća skupština UN-a rezoluciju bi trebala usvojiti tijekom ovog mjeseca.
U rezoluciji se podsjeća na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine te se 11. srpnja uvodi kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u tom gradu na istoku Bosne i Hercegovine. Osuđuje se negiranje srebreničkog genocida koji je utvrđen u više presuda međunarodnih sudova.
Srbija i Republika Srpska protiv
Usvajanju rezolucije protive se Srbija i Republika Srpska, tvrdeći da u Srebrenici nije bilo genocida te da se tim dokumentom srpski narod nastoji prikazati kao genocidan. Predlagači rezolucije to odbacuju ističući kako se ni Srbi ni Srbija ne spominju nigdje u prijedlogu rezolucije.
Srebrenica – jedino mjesto gdje muslimani i Židovi pružaju jedni drugima ruku
Usvajanju rezolucije protivi se i Rusija.
Sudske presude o Srebrenici
Pripadnici vojske i policije bosanskih Srba su u srpnju 1995., nakon okupacije Srebrenice koja je bila proglašena zonom pod zaštitom UN-a, planski i sustavno pobili više od 8000 bošnjačkih muškaraca i dječaka, dok su žene i djecu protjerali iz enklave.
Zbog planiranja i provedbe genocida u Srebrenici na doživotni zatvor osuđeni su ratni politički i vojni čelnici bosanskih Srba Radovan Karadžić i Ratko Mladić.
Komentari