Na parlamentarnim izborima 17. travnja, Ranko Ostojić je s uvjerljivih 12,5 tisuća glasova s prvog mjesta na kandidacijskoj listi SDP-a za 10. izbornu jedinicu izabran za zastupnika u Sabor. Ostojić, veteran je Socijaldemokratske partije (SDP), u kojoj će sljedeće godine navršiti tri desetljeća aktivnog i uspješnog članstva, u intervjuu za novi broj Nacionala komentirao rezultate izbora, pregovore oko sastavljanja većine, ali i o nadolazećim izborima za Europski parlament.
Ostojić se u intervjuu osvrnuo na manjine. Damir Habijan iz HDZ-a govori da treba sačuvati zaštitu manjina, a SDP se o tome ne izjašnjava, a i jedni i drugi razgovaraju s Domovinskim pokretom.
“O notornim činjenicama ne treba raspravljati. SDP se ne treba dokazivati i ne mora govoriti treba li štititi ljudska i manjinska prava ili ne, a da o pravima srpskoj manjini zajamčenima Ustavom i ne govorim. HDZ mora govoriti o tome, jer se jasno vidi njihovo licemjerje i što su spremni prodati. Za SDP prava manjina nisu niti mogu biti predmet nekakvih pregovora i razgovora, prava manjina se podrazumijevaju”, rekao je Ostojić.
Ipak, u provedbi nije tako jednostavno. Zoran Milanović je taj koji se u više navrata vrlo nepovoljno izražavao o Miloradu Pupovcu, a čak ga je i prethodni predsjednik iz redova SDP-a, Ivo Josipović, nazvao etnobiznismenom.
SDSS već godinama uspijeva ostvariti koaliciju s HDZ-om, ali ne i sa SDP-om. “Pupovac je bio s nama u vladi. Podsjetit ću vas na ćirilične ploče u Vukovaru i kako smo to rješavali. Ćirilične ploče u Vukovaru bile su zahtjev SDSS-a. A kad su ušli u koaliciju s HDZ-om, to više nikad nisu zatražili. Zašto? Kad su SDP i ljevica bili na vlasti, postavili su to kao prioritet broj jedan koji je izazvao značajne probleme, da bi nakon toga bili s HDZ-om i nikad više nisu to tražili. Moram ukazati na to licemjerje, na koje su ukazivali i Josipović i Milanović. Podsjetit ću vas da je ćirilicu u Vukovaru uveo HDZ 2009. sa SDSS-ovim potpredsjednikom vlade Slobodanom Uzelcem. Uvođenje dvojezičnosti izglasalo je Gradsko vijeće: od 29 vijećnika, “za” je bilo 11 članova HDZ-a, dva iz HSP-a Ante Starčević, tri vijećnika SDSS-a, a trinaest vijećnika SDP-a je bilo protiv. A kasnije, u našoj vladi 2012., bili smo sa SDSS-om. Ključno je pitanje hoćemo li u Vukovaru graditi suživot odvojenih zajednica ili zajednički život. Mi smo vrlo jasno protiv ovoga prvog”, poručio je.
“Dok god radiš separaciju – odvojene škole, odvojene vrtiće… – i time si zadovoljan, gradiš suživot, a ne život. A danas manjine objavljuju da im je HDZ partner – isti taj HDZ koji pregovara s DP-om, koji postavlja uvjet da nema suradnje sa SDSS-om”, dodao je pa istaknuo da i oni pregovaraju s DP-om, ali se o tom pitanju ne mogu složiti. “Prvo, ne razgovaramo o vladi, nego o konstituiranju Sabora, a i nema šanse da se složimo ili čak samo razgovaramo o umanjivanju Ustavom zajamčenih manjinskih prava”, rekao je.
Komentari