Ravnatelj Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac Ivo Pejaković podnio je prošloga utorka ostavku na tu dužnost, posredno ponovo ukazavši i na sve kontroverze oko zločinačkog karaktera ustaškog logora u Jasenovcu.
“Skrenuta nam je pažnja na članak ‘Jesu li utemeljene tvrdnje na mrežnim stranicama Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac o sastanku predstavnika Njemačkoga Reicha i Nezavisne Države Hrvatske 4. lipnja 1941.?’ objavljen na portalu CroFact, u kojem dr. Vladimir Geiger ukazuje na greške i netočne tvrdnje koje se nalaze na mrežnoj stranici Javne ustanove Spomen-područje Jasenovac”, napisao je u ostavci Pejaković.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek u ponedjeljak je poručila da “cijeni i podupire” rad Upravnog vijeća JUSP-a Jasenovac. To je jako zasmetalo zastupniku Domovinskog pokreta Ivici Kukavici koji je rekao: “Kako je moguće da resorno ministarstvo podupire rad Upravnog vijeća koje nije u stanju kontrolirati osnovne informacije koje ustanova kojom upravljaju objavljuje? Je li riječ o namjernom propustu ili naputku Upravnog vijeća usmjerenom prema revizionizmu, prema naputku Beograda?”.
Povjesničar Hrvoje Klasić u intervjuu za novi broj Nacionala poručio je da Pejaković zbog te uočene pogreške nije trebao podnositi ostavku. Naime, sporna informacija unesena je na mrežne stranice te ustanove tijekom mandata njegove prethodnice Nataše Jovičić.
Na greške je ukazao povjesničar Vladimir Geiger, a Klasić kaže da se on isključivo bavi pronalaženjem grešaka u tuđim radovima. “To ne mora biti loše, ali ne znam zna li itko čime se on kao povjesničar inače bavi. To pronalaženje pogrešaka u njegovom slučaju je postalo samo sebi svrhom, a nije mu cilj realno suočavanje s prošlošću”, izjavio je za Nacional Klasić.
Dodao je da postoje pogreške i u samom popisu žrtava Jasenovca, ali, ističe, one ne pobijaju tezu da je Jasenovac bio mjesto stradanja više od 80 tisuća ljudi. “Dakle, pogreške, koje postoje, služe relativiziranju činjenica da bi se obranili ustaški režim i Nezavisna država Hrvatska. Odnosno, ako u tome ne mogu uspjeti zbog međunarodnih okolnosti, onda makar da bi rekli da su partizani i ustaše bili isti. A kad su već bili isti, jedni su se, ustaše, borili za Hrvatsku, a ovi drugi, partizani, za Jugoslaviju”, istaknuo je.
Jasenovac je, naglašava, bez ikakve dvojbe bio logor smrti. “Samo je bilo pitanje kako je ta smrt uslijedila. Izgladnjivanjem, mučenjem radom ili ubijanjem. Danas čuvamo u Povijesnom arhivu i dopis iz Glavnog ustaškog stana u kojem se preporučuje da šalju ljude u Jasenovac jer ih taj logor može primiti u neograničenom broju. Ne postoji mjesto na svijetu koje može primiti neograničen broj ljudi. Valjda je svima to jasno. To znači da kada dođu novi logoraši, oni stari će nekamo otići. Znamo i kamo su oni odlazili. Odlazili su pod zemlju nakon što su ubijeni ili su im tijela bačena u Savu”, rekao je Klasić.
Zašto je smišljena laž o 700 tisuća žrtava Jasenovca
Ministrica Nina Obuljen Koržinek je rekla da će se i ubuduće oštro suprotstavljati svakom pokušaju povijesnog revizionizma u odnosu na zločine koje su počinili NDH i ustaški režim, bilo da se radi o radikalnom preuveličavanju ili umanjivanju procijenjenog broja žrtava logora Jasenovac. Gore spomenuti Kukavica za Novi list je u srijedu rekao da Domovinski pokret smatra i da je brojka od više od 80 tisuća žrtava logora Jasenovac, koja proizlazi iz službenog popisa što ga vode u Spomen-području, debelo napuhana.
“Taj se broj i danas preuveličava. Jasno je da je brojka od 700.000 žrtava u Jasenovcu apsolutna laž. A ta je laž bila smišljena da bi se poslije rata dobio veći novac s osnova ratnih reparacija. Taj smo novac onda i dobili. U Gradini, na bosanskoj strani Save i jasenovačkog logora, i danas na tabli doista stoji ta brojka od 700.000 žrtava u logoru u Jasenovcu. Međutim, svi relevantni povjesničari u svijetu, uključujući i one u Beogradu iz Muzeja žrtava genocida, slažu se brojkama koje i mi navodimo u Spomen-području Jasenovac. One nisu potpune, ali govore da bi donja granica broja žrtava u Jasenovcu iz doba NDH mogla biti oko 80.000, a gornja oko 120.000 žrtava”, rekao je Klasić za Nacional pa zaključio da se govori da zbog tih kontroverzi i manipulacija Tito nikad nije posjetio Jasenovac.
Cijeli intervju s Hrvojem Klasićem pročitajte u novom broju Nacionala…
Komentari