OSTALA BEZ 28.000 EURA Uplaćivala ‘djelatnicima UN-a i FBI-ja’ pa na aerodromu trebala preuzeti kutiju s novcem

Autor:

Online prevare

Pixabay

Bjelovarskoj policiji 74-godišnjakinja iz Bjelovara prijavila je prevaru u kojoj je izgubila 28.000 eura nakon što je stupila u kontakt s osobama koje su se predstavljale kao djelatnici Ujedinjenih naroda i FBI-a.

Ona je prije otprilike godinu dana – točnije, od rujna 2023. godine, preko društvene mreže stupila u kontakt s nepoznatom osobom koja joj se predstavila kao djelatnik UN-a na mirovnoj misiji u Afganistanu, gdje je zbog ratnih okolnosti ostao bez novca.

U više navrata uplaćivala značajne iznose nepoznatima

Kako bi mu pomogla, na više bankovnih računa u inozemstvu uplatila je više tisuća eura.

Potom ju je preko mobilne aplikacije kontaktirala osoba koja joj je ponudila pomoć da vrati sav svoj novac, ali uz dodatnu novčanu naknadu, pa je i na račun te osobe uplatila značajan novčani iznos.

‘Kirurg’ iz Turske ponudio joj da će je spojiti s FBI-jem

Nakon toga javio joj se i navodni kirurg iz Turske, koji joj je također ponudio pomoć oko vraćanja novca. On joj je obećao da će se spojiti s FBI agencijom.

Uskoro nakon toga, putem mobilne aplikacije dobila je poruku od korisnika pod nazivom “FBI Worldwide“, gdje je obaviještena da je radi pomoći u hvatanju prevaranta dobila nagradu od 25.000 dolara i da će joj sav novac koji je do tad uplatila biti vraćen, samo ga treba preuzeti na aerodromu u Zagrebu.

Obećani novac navodno pod šifrom u metalnoj kutiji, ali i to je trebalo platiti

Navodno, obećani novac se nalazio pod šifrom u metalnoj kutiji. Međutim, prije preuzimanja trebala je uplatiti dodatan novac, što je ona i učinila u više navrata.

Kada je nakon provjera utvrdila da ne postoji nikakav paket s novcem koji bi trebala preuzeti, shvatila je da je prevarena za ukupno 28.000 eura koja je uplatila na račune nepoznatih osoba u inozemstvu.

‘Romantične prevare’

U ovom slučaju radi se o još jednom primjeru romantične prevare, upozorava policija.

ONLINE PREVARE Društvene mreže postale poligon za krađu. Posebno su problematične ‘investicijske prilike’

Stoga na tim primjerima upozoravaju, posebno osobe starije životne dobi, koje su najčešće mete prijevara, da ne nasjedaju na takve modalitete prijevara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.