fbpx

Osnovan Krasopis, udruga za krš: “Vrijedan je bar koliko i vode i šume”

Autor:

Hotel Balatura

Udruga za istraživanje, promicanje i zaštitu krša Krasopis ime je organizacije osnovane proteklog vikenda na poticaj Anne-Kathrin Godec, spisateljice, kulturne menadžerice i suvlasnice hotela Balatura u mjestu Tribalj u zaleđu Crikvenice.

Udruga Krasopis okuplja ljude raznorodnih usmjerenja, od umjetnosti do znanosti, koji se u svojim djelatnostima bave kršem, a popularizirat će osobitosti i vrijednost tog uvelike zanemarenog prirodnog fenomena. Udruga će djelovati će preko internetskih platformi, a planira pokrenuti portal posvećen kršu te koristiti široku paletu dostupnih komunikacijskih kanala kako bi povezivala zainteresirane za krš i promovirala radove iz najraznorodnijih područja na temu kamena i krša.

Udruga je osnovana je kao vrhunac trodnevnog “festivala krša” Krasopis, koji je proteklog vikenda u hotelu Balatura u Triblju održan drugi put, nakon što je prošle godine održan prvi festival. “Krasopis je festival koji nastoji široko promisliti odnos prema prirodi krša – umjetnički, znanstveni i uporabni. Pri tome treba imati na umu da je krš jedna od najsloženijih i najbogatijih vrsta krajolika i ekoloških sustava, koja je zahvaljujući vodećim javnim narativima – stereotipima – najmanje vidljiva”, objasnili su organizatori u najavi festivala.

Krasopis je otvoren u petak navečer, nastupom sarajevskog likovnog umjetnika Josipa Lovrenovića i njegova oca, uglednog književnika Ivana, koji su predstavili knjigu “Ikavski zemljopis”. Djelo je napisao Ivan Lovrenović, a ilustrirana je melankoličnim fotografijama srednjebosanskih pejzaža Josipa Lovrenovića.

Drugoga dana festivala, u subotu, njemačka terapeutkinja konjima Judith Stromeyer vodila je izlet na brdo Tić u zaleđu Crikvenice, gdje na petstotinjak metara nadmorske visine slodobno žive divlji konji, koji su pokazali interes i sišli promotriti ljudske goste. Na brdu Tić je i umjetnica Iva Korbar izvela dojmljiv performans, svojevrsnu feminističku rekonstrukciju prisilne udaje i smrti mlade djevojke, tragične priče koja se odvija na kršu i među konjima.

Američko-hrvatska spisateljica Jessica Julian predstavila je svoju slikovnicu na engleskom “Ebby, the Magnificent”, a svoje magično ilustrirane knjige predstavio je umjetnik i istraživač slavenske mitologije Zdenko Bašić. Predstavnici Omladinskog kulturnog centra Abrašević iz Mostara predstavili su svoj multimedijski projekt “Mostovi Hercegovine”, dok su arhitektica Helena Knifić Schaps i arheolog Igor Kulenović govorili o tradicijskoj arhitekturi i povijesnim naseobinama na Velebitu.

Njemački pisac Jan Volker Röhnert i njegov hrvatski prevoditelj Milan Soklić, autor romana “Izlet na kras” u izdanju zagrebačke Frakture, predstavili su svoja djela i prijevode. Na festivalu je sudjelovao i Enes Škrgo, pisac i kustos rodne kuće Ive Andrića u Travniku, koji je ispričao kako je na području Travnika, nažalost, gotovo potpuno izbrisano sjećanje na srednjevjekovnu bosansku mitologiju.

Predstavnici nevladine organizacije “Centar za životnu sredinu” iz Banja Luke govorili su o svom aktivizmu, dok su slovenska geologinja i speleologinja Nadja Zupan Hajna, inače predsjednica Svjetske speleološke unije, bosanskohercegovački znanstvenik krša i speleolog Jasminko Mulaomerović te geomorfologinja Jelena Ćalić iz Srbije iznijeli znanstvenu perspektivu istraživanja krša i faune koja u njemu živi.

Razgovore su vodili i skup organizirali Ivo Lučić, zagrebački ekološki novinar, karstolog i ekološki aktivist te Anne-Kathrin Godec, koja se s mužem Goranom 2008. iz Njemačke doselila u Tribalj, te su ondje otvorili obiteljski vegetarijanski hotel, koji na nesvakidašnje uspješan, apartan način turističku ponudu objedinjuje s umjetničkim, kulturnim i ekološkim aktivizmom. Kako je za portal Nacionala objasnila Anne-Kathrin Godec, zamisao Krasopisa nastala je iz jednostavne činjenice: “Da živim na kamenu.” Taj je početni impuls prošle godine prerastao u festival, a sada i u udrugu kojoj je, prema riječima Ive Lučića, cilj da javnosti osvijesti činjenicu kako je krš, u najmanju ruku, vrijedan isto onoliko koliko su vode i šume.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.