Grindadrap je tradicionalni pokolj dupina na Farskim otocima, protiv kojeg se neumorno bori kapetan Paul Watson, utemeljitelj Greenpeacea i Sea Shepherda, organizacije za zaštitu oceana koja se brodovima i provokativnim akcijama suprotstavlja uništavanju svjetskih mora.
Watson je danas na svom Facebooku još jednom upozorio na tu krvožednu praksu, koja seže još u deveto stoljeće, kada su prvi naseljenici stigli na Farske otoke, arhipelag u Sjevernom Atlantiku, na sredini trokuta između Norveške, Islanda i Škotske.
“Usprkos globalnoj pandemiji, krvožedni psihopati na Farskim otocima nastavljaju svoje terevenke serijskog ubijanja”, nije štedio riječi Watson, izvijestivši i podijelivši fotografije pokolja više od 280 dupina u zaljevu Halba na Farskim otocima prošle noći.
“Grindadrap” na farskom znači “pokolj”, a provodi se tako da brodovi natjeraju dupine u plitke vode nekog od zaljeva na Farskim otocima, nakon čega ih mještani, u vodi do pasa, zatuku pijucima, noževima i sjekirama. To zna trajati satima, a nakon pokolja svo je more u zaljevu krvavo. Paul Watson samo je jedan od ekologa koji se zgražaju nad običajem, nastojeći objasniti da tradicija ne mora uvijek značiti nešto dobro, kao i da su pokolji takve vrste u današnje vrijeme više nego nepotrebni.
“Dok je svijet na rubu ekološkog kolapsa, bori se s globalnom pandemijom i neizvjesnom budućnošću zbog nepredvidivih klimatskih promjena, neznalice i arogantni na tim područjima ne dopuštaju da ekološka realnost omete njihovu opsesiju sadističkim ubijanjem”, napisao je Watson na Facebooku. “Grindadrap je ritualni masakr koji provode ljudi što tim nasilnim izbacivanjem vlastitih frustracija uzimaju sebi pravo provesti svoje sadističke kompulzivne fiksacije”, ljutito je napisao Paul Watson, čija se organizacija Sea Shepherd već godinama bori protiv Grindadrapa.
Komentari