Osmaniju u Španjolskoj određen pritvor, odbio je odgovarati na pitanja sutkinje i tužitelja

Autor:

Photo: Twitter/Screenshot

Bashkimu Osmaniju (56), optuženom da je na čelu albanske kriminalne organizacije koja je iz Južne Amerike uvozila kokain u Europu, određen je pritvor nakon što je izručen iz Hrvatske u Španjolsku.

Osmani je u srijedu iz Hrvatske preko Zuricha doveden na španjolski otok Mallorcu u pratnji policije. Ruku vezanih lisicama odveden je na sud u gradu Palma de Mallorca ispred kojeg su se okupili novinari, pokazuju fotografije objavljene u novinama El Mundo i Diario de Mallorca.

El Mundo je izvijestio kako se Osmani branio šutnjom, odnosno odbio je odgovarati na pitanja istražne sutkinje i državnog tužitelja nakon čega mu je sutkinja odredila pritvor zbog teških djela koja mu se stavljaju na teret te zbog mogućnosti bijega.

U pritvoru će ostati do nastavka suđenja.

Nacional je detaljno pratio slučaj Osmanija

Podsjetimo, nedavno je u velikoj međunarodnoj akciji Eurojusta i Europola, u kojoj su sudjelovali i Uskok i Zagrebačko županijsko državno odvjetništvo, razbijena jedna od najaktivnijih mreža za krijumčarenje kokaina u Europi, koju je organizirala albanska mafija.

Osumnjičeni su navodno uvozili kokain iz Latinske Amerike u razne europske luke, a drogu su prevozili avionima, brodovima, automobilima i kamionima. Drogu su zatim prodavali na veliko. Novac su prali kroz niz tvrtki u raznim zemljama, uključujući Hrvatsku i Španjolsku.

Njemački mediji pisali su o Bashkimu Osmaniju, Albancu s hrvatskom putovnicom, i trojici njegove braće, navodeći da se radi o klanu koji je bogatstvo zgrnuo nelegalnim poslovima. Pisali su da se bave dilanjem droge i preprodajom oružja.

Bashkim Osmani pak tvrdi da je bogatstvo stekao ulaganjem u nekretnine u Hamburgu, a kasnije i u Španjolskoj. Osmani je u intervjuu za Nacional objavljenom 2007. godine rekao da je obitelj nakon selidbe u Hamburg ’80-ih značajno uvećala bogatstvo koje su već imali u Albaniji, između ostalog i političkim vezama u Njemačkoj. Hotel u središtu Poreča Bashkim je kupio 2007. godine kada je započela renovacija koja je tada bila povod za veliki intervju u Nacionalu.

Danas odbacuje umiješanost u nezakonita djela

Lokalne novine Diario de Mallorca izvijestile su kako je jedino odgovarao na pitanja svog odvjetnika odbacujući bilo kakvu umiješanost u nezakonita djela. Nakon što je bio uhićen u Hrvatskoj, preko odvjetnika je poručio da je nedužan te se nije protivio izručenju u Španjolsku.

Osmani ima vilu na zapadu Mallorce, u mjestu Camp de Mar, a istražitelji kažu da je 35 milijuna eura uložio na otoku uglavnom u hotele i talijanske restorane u marini Puerto Portals.

Istražitelji smatraju da je tako “prao novac” od preprodaje kokaina.

Na Mallorci je prošli mjesec uhićeno osam osoba u sklopu međunarodne policijske operacije u kojoj su sudjelovale policije iz šest europskih zemalja uključujući i Hrvatsku. Ukupno je uhićeno 45 osoba u nekoliko zemalja Europe.

“Organizacija je imala kompletno uspostavljenju strukturu na Mallorci od kuda je ‘prala’ novac. U Njemačkoj i Hrvatskoj su također imali sličnu strukturu, odnosno poslove koji su im služili kao paravan”, priopćila je španjolska policija 16. veljače.

U Hrvatskoj su uhićene dvije osobe, od kojih je jedna bio Osmani kojeg je španjolska policija označila “glavnim ciljem” operacije. Također je pod istragom i treća osoba koja nije uhićena. Identitet preostale dvije osobe nije objavljen.

Policija je u Hrvatskoj pretražila tri objekta te zaplijenila dva pištolja, 56.000 eura, jedan lažni dokument te nekoliko računala i mobitela.

Tko je Bashkim Osmani, uhićen u sklopu narko akcije? Za Nacional je pričao kako je stekao bogatstvo

Dogovarali nezakonite poslove

Osmani je prije Mallorce živio u Njemačkoj a policija vjeruje da je bio povezan s kriminalnom grupom u lučkom gradu Hamburgu.

“Uhićeni su uvozili kokain iz Južne Amerike pa ga dopremali u više europskih luka te zatim organizirali njegov transport avionima, brodovima, kamionima i automobilima. Na taj su način uspostavili kompletnu mrežu od mjesta nabave do konačne destinacije”, priopćila je španjolska policija.

Dodala je kako su članovi organizacije često putovali u Dubai, Meksiko i Kolumbiju gdje su “dogovarali nezakonite poslove”.

Istraga je počela 2018. godine kada je u Španjolskoj uhićen navodno visokopozicionirani član te organizacije koji se i dalje nalazi pod istragom. U siječnju 2020. je zaplijenjeno 440 kilograma kokaina u Barceloni gdje su bila privedena četiri albanska državljana. U rujnu 2020. godine je u Belgiji pronađeno 2500 kilograma kemijskih proizvoda koji se koriste za preradu i čuvanje kokaina namijenjenog prodaji.

“Policijski agenti vjeruju da je velika količina kokaina zaplijenjenog posljednjih godina diljem Europe bila vezana uz osobe uhićene u ovoj akciji”, priopćila je španjolska policija.

U sklopu zajedničke operacije u Belgiji je privedeno 30 osoba te zaplijenjeno 1,3 milijuna eura. Ondje je pronađeno i 10 kilograma kokaina te 12 komada kratkog vatrenog oružja od kojih su dva imala prigušivače, izvijestila je španjolska policija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.