Nacional otkriva kako je istup osječko-baranjskog župana Ivana Anušića u kojem je rekao da šef HEP-a Frane Barbarić mora otići, izazvao lavinu reakcija u HDZ-u, a Anušić je dobio veliku podršku i puno poziva podrške od članova HDZ-a na svim razinama, koji od njega, po svemu sudeći, očekuju da postane predvodnik unutarstranačke oporbe Plenkoviću i njegovoj toleranciji korupcijskih i drugih afera
Posljednji žestoki istup osječko-baranjskog župana Ivana Anušića na N1 televiziji, kada je u intervjuu za „Točku na tjedan“ otvoreno rekao da šef HEP-a Frane Barbarić, zbog afere Plin za cent i afere s izgradnjom nelegalne kuće na Hvaru, mora otići, nije bio koordiniran s premijerom i šefom HDZ-a Andrejem Plenkovićem. Potvrdio je to za Nacional izvor blizak vrhu osječko-baranjskog HDZ-a koji tvrdi da je Anušić nakon tog istupa dobio jako puno poziva podrške od članova HDZ-a na svim razinama, koji od njega, po svemu sudeći, očekuju da postane predvodnik unutarstranačke oporbe Plenkoviću i njegovoj toleranciji korupcijskih i drugih afera.
Izvor blizak vrhu HDZ-a tvrdi čak da je Anušić i u svojim istupima u kojima je zbog ogromnog požara u osječkoj tvornici Drava International, vlasnika Zvonka Bedea, prozvao državne inspekcije, ciljao na vrh Vlade, a ne na Državni inspektorat na čelu s Andrijom Mikulićem, inače bivšim šefom zagrebačkog HDZ-a.
Plenković se na te njegove izjave referirao u ponedjeljak izjavivši: ‘Od ljeta ja ga nisam vidio nijedan put na predsjedništvu. Valjda je bio spriječen. Ako želi nešto takvo reći, onda on i svi drugi u HDZ-u imaju prigodu tada reći što žele. Valjda nije bio na sastanku kad smo o tome raspravljali, kad smo rekli da je to pitanje Vlade’.
“Anušić vam tu nije napao Mikulića, nego MUP, čija je inspekcija pod nadležnošću Civilne zaštite to jest Ravnateljstva Civilne zaštite, čiji je ravnatelj Damir Trut koji se nije ni udostojio doći u Osijek”, tvrdi izvor blizak vrhu HDZ-a. Anušić je i u svojim javnim istupima, a i neformalnim razgovorima okrivio državne inspekcije za 20-godišnji nemar u nadgledanju i kažnjavanju tvrtke Drava International. Nacional je doznao da je na zgarištu ispod ostataka plastičnog otpada pronađeno i dosta protupropisno zakopanog otpada, a tvrdi se da će tu biti još posla za razne inspekcije.
“Ovaj Anušićev istup nije usmjeren ni protiv koga, nije politički motiviran, ali odgovornost ima cijeli sustav koji je morao kontrolirati što Bede tamo radi, a taj sustav već 20 godina tom čovjeku gleda kroz prste iako su u više njegovih tvrtki bila već četiri požara. U jednom od njih, u Šibicari, poginula je mlada žena. Taj čovjek već 20 godina uništava razne tvrtke, a svi mu gledaju kroz prste. Kako to da u njegovim tvrtkama izbija već četvrti požar? Ono što jest činjenica, taj čovjek imao je na skladištu višestruko više plastike no što je smio imati, a tu plastiku niti je imao kamo izvesti niti je od većine tog otpada proizvodio druge proizvode. Dakle, nije tu plastiku mogao reciklirati jer taj otpad više nitko ne otkupljuje, a to su do sada radili Kinezi.
Izvor blizak vrhu HDZ–a tvrdi da je Anušić i u svojim istupima u kojima je zbog ogromnog požara u osječkoj tvornici Drava International prozvao državne inspekcije, ciljao na vrh Vlade, a ne na Inspektorat
On se, dakle, trebao riješiti te plastike, a riješio je se očito požarom. Osim toga, uslijed sanacije požarišta ispod zemlje su se počele pojavljivati ogromne količine plastičnog otpada koje su zatrpane, a nisu se smjele zatrpavati. Ono kad ste na slikama vidjeli da ta plastika doslovno kipi, ta ogromna temperatura otopila je svu plastiku koju je Bede zakopao pod zemlju, pronađene su i neke bale i sada je na inspekcijama ponovno da utvrde o čemu je riječ“, iznio je teške optužbe izvor blizak vrhu osječkog HDZ-a koji je sve spreman potvrditi i na sudu i dokazati. Osječani su zbog tog podmetnutog požara danima udisali ogromne količine kancerogenog dima, a otrovne čestice zagadile su i poljoprivredne površine i dječja igrališta.
Izvor blizak vrhu osječko-baranjskog HDZ-a tvrdi kako je indikativno da je na dan požara u Osijek došao Mile Horvat, državni tajnik iz redova SDSS-a, i da se sastao sa Zvonom Bedeom, a nije se javio ni županu Anušiću ni gradskom stožeru koji je za to vrijeme vodio bitku s havarijom.
S druge strane, Bede je u više javnih istupa najavio tužbe protiv Anušića.
“Nikome nisam ništa zlo napravio, nisam ni njemu. Nikad u životu. Imam pravo podići kaznenu prijavu protiv njega zbog neistina koje je o meni izjavio. To što Stožer radi nije normalno, nije došao ni Inspektorat, nije bilo ni istrage. Ne može netko pričati o 500.000 tona plastike. U Dravu nije ušla kila plastike koja nije izvagana i za koju se ne zna. Sve je evidentirano i Inspektorat će to vidjeti”, rekao je Bede novinarima tijekom prosvjeda svojih radnika, koji su ga podržali i izrazili bojazan da će ostati bez radnih mjesta.
‘Anušić nije napao Mikulića, nego MUP, čija je inspekcija pod nadležnošću Civilne zaštite to jest Ravnateljstva Civilne zaštite, čiji je ravnatelj Damir Trut koji se nije ni udostojio doći u Osijek’
Jutro nakon izbijanja požara Bede je izjavio da su noć ranije u 3.50 imali pokušaj provale u sjedište tvrtke u Radićevoj ulici gdje se nalaze sva dokumentacija i računalni sustavi: “Iz mjera predostrožnosti stavili smo dva radnika po noći ondje. Da nije bilo njih, vjerojatno bi i to zapalili ili uništili dokumentaciju, jer je nekome stalo da je nemamo i da ne možemo dokazati suprotno od onoga što se po medijima piše i što određeni ljudi pričaju.” Ističe da treba utvrditi uzrok požara i tko ga je podmetnuo: “Motiv za podmetanje požara nemam nikakav. Svu robu sam kupio i platio. Taj PET se prerađuje i od toga radimo gotove proizvode. Teza je da zašto je taj otpad bio tu, a ne tko ga je zapalio. Nemam motiva paliti jer sad imam štetu od par milijuna eura, a sva roba koja je izgorjela, sve je plaćeno. Od države nikad nisam kune dobio, jednog eura. To su sve naša sredstva, krediti itd.”
Komentirajući izjavu zamjenika zapovjednika JVP-a Osijek Borisa Banjana da su propuštene preventivne mjere zaštite od požara, Bede je rekao:
“Imali smo kontrole vatrogasnog inspektora iz Osijeka, obratite se Smolčiću, kod nas je bio više puta. Ako je imao primjedbu, dao je, mi smo to ispravili i riješili. Ne kažem da je sve bilo idealno, ali napravili smo novu halu od 10 tisuća kvadrata, sirovine smo htjeli prebaciti, tehnički pregled te hale trebao je biti uskoro, ali sad se ovo dogodilo.”
Negira da u krugu tvornice nema dovoljno hidranata: “Kad je došlo do požara, Vodovod Osijek po noći spušta pritisak vode u sustavu. Hidranti su bili slabi. Mi po zakonu moramo imati hidrante i imamo ih.” U više navrata Bede je rekao kako misli da je požar podmetnut. Bede se spominje i kao član uprave Drava savjetovanja, Eko-brijesta i Beme. Nekoć je bio predsjednik Uprave Eko-Slavonije, član uprave Eko-Osijeka, Dosega, GT Litokartona, direktor Plasteksa, član uprave Na-me, predsjednik Nadzornog odbora Drave d.d. i zamjenik predsjednika Zagrebplasta. Tvornicu žigica Drava, koja je 1986. proizvela milijardu kutija šibica, Bede je preuzeo u privatizaciji 2001. godine. Te godine tvornica je proizvela 200 milijuna kutija, a prestala je s radom 2003. kada su preostala 84 radnika isprva poslana “na čekanje“, a ubrzo potom i otpuštena. U privatizaciji je preuzeo i osječku Svilanu i Litokarton. Obje te tvrtke su propale. Preuzeo je i robnu kuću Nama, koju je kasnije prodao Konzumu. Potom se opet okrenuo PET ambalaži i počeo dobro zarađivati. Njegov prvi doticaj s tom granom industrije bio je u tvrtki Doseg, koju je 2008. ugasio.
U trenutku izbijanja požara Drava International imala je 488 zaposlenih. Radi se o najvećoj hrvatskoj firmi za preradu plastike. Dvorište tvrtke prostire se na čak 86 hektara u osječkom prigradskom naselju Brijest. Prošle godine u njega je montiran i “svemirski” stroj za proizvodnju nafte od plastike, čija je turbina proizvedena u postrojenjima NASA-e u Meksiku, a plaćena je 2,2 milijuna eura. Prošle godine tvrtka je ostvarila 56 milijuna eura prihoda i ostvarila dobit od 6,3 milijuna eura. Bede je isprva u toj tvrtki bio partner s rukometnim moćnikom i poduzetnikom Zoranom Gopcem i njemu bliskim Višeslavom Vukojevićem, sinom Vice Vukojevića. Zanimljivo je da se još 2010. za Bedea zauzimao Vladimir Šeks, koji je zahtijevao da Bedeova tvrtka Drava International dobije povoljne kredite na aukciji Hrvatske agencije za obnovu i razvoj (HBOR) za proširenje proizvodnje i novo zapošljavanje. Kasnije je Zoran Gobac demantirao da je HBOR financirao Dravu International.
‘Na Predsjedništvu ga od ljeta nisam vidio. Valjda je bio spriječen. Ako želi nešto takvo reći, on i svi drugi u HDZ-u imaju prigodu tada reći što god žele’, komentirao je u ponedjeljak Plenković Anušićeve izjave
Drava International uživala je privilegirani status tijekom vlade Zorana Milanovića, koja je dopustila stečaj njihove jedine konkurencije BBS-a d.o.o., a zahvaljujući niskim cijenama otkupa ambalaže, omogućila im je i enorman profit. Upravo je Bede bio jedan od svjedoka u istrazi DORH-a nad tvrtkom BBS, koja je bila prva domaća tvornica za reciklažu PET ambalaže.
Bio je to jedinstven primjer rješavanja konkurencije na hrvatskom tržištu. Intrigantno je da su Gobac i Vukojević dugogodišnji prijatelji bivšeg SDP-ova ministra Ante Kotromanovića, s kojim su bili suvlasnici tvrtke za razminiravanje Enigma. Gobac je upravo u intervjuu Nacionalu demantirao da je Drava International preko svojih skrivenih lobista dovela konkurenciju do ruba propasti. Rekao je da to nije točno i da Drava International više pomaže državi nego što država pomaže njihovu poslovanju. Gobac i Vukojević od 2017. više nisu suvlasnici te tvrtke, koja se prošlog tjedna suočila s neočekivanom tragedijom koja predstavlja ozbiljan izazov za daljnje poslovanje.
Komentari