Osijek nastavlja razvijati zelenu i digitalnu dimenziju grada

Autor:

TZ Osijek

Aplikacija i portal Moj Unikom veliki su projekt digitalizacije osječkog komunalnog poduzeća Unikom d.o.o. Aplikacija je nastala u sklopu strategije digitalizacije Grada Osijeka s ciljem modernizacije i povećane dostupnosti javnih usluga građanima

Pod krilaticom ”Bez naknada, bez papira, bez otpada” u Osijeku je lansirana aplikacija i portal Moj Unikom. Riječ je o mobilnoj i web aplikaciji koja, osim što ima edukativnu vrijednost, građanima Osijeka nudi i plaćanje računa bez naknade, praćenje odvoza otpada, informacije o najbližem reciklažnom dvorištu i brojne druge usluge. A za sve kojima je potrebna pomoć pri recikliranju kreiran je i „čarobnjak“ za otpad. Aplikacija predstavlja jedan od modula buduće jedinstvene gradske aplikacije koja će obuhvatiti sve usluge i komunikaciju s Gradom.

‘’Moj Unikom aplikacija i portal veliki su projekt digitalizacije osječkog komunalnog poduzeća Unikom d.o.o.. Aplikacija je nastala u sklopu strategije digitalizacije Grada Osijeka koja je temelj za sustavno i organizirano provođenje digitalizacije sa svrhom modernizacije i povećane dostupnosti javnih usluga visoke kvalitete i poboljšane komunikacije s građanima. Poduzeće je uz Vodovod – Osijek d.o.o. prvo koje je građanima ponudilo aplikaciju, koja predstavlja početak digitalizacije gradskih poduzeća i dobar primjer kako modernizirati i unaprijediti odnose s građanima. Svrha strategije i aplikacije je stvaranje ‘pametnog grada’, okruženja u kojem građani imaju brz i jednostavan on line pristup svim podacima i uslugama koje nude gradska poduzeća uz smanjena čekanja na šalterima i jednostavniju komunikaciju. Osijek je zeleni grad koji radi na svojoj digitalizaciji i cilj nam je razviti učinkovita rješenja u funkciji građana, ali i dugoročne strategije razvoja grada Osijeka’’, izjavio je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.

Direktor Unikoma Igor Pandžić rekao je kako je aplikacija realizirana uz projekt ”Eco City legosi”, vrijedan oko 60.000 eura i sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u iznosu od 40 posto. Ocijenio je da će aplikacija pridonijeti dosezanju cilja od 55 posto odvojeno prikupljenog otpada.

Igor Pandžić, direktor Unikoma (lijevo), rekao je da je aplikacija realizirana uz projekt ‘Eco City legosi’, a gradonačelnik Ivan Radić (desno) naglasio je da Osijek dvije godine zaredom nosi titulu hrvatskog Eco Cityja. FOTO: Unikom

„Pretprošle i prošle godine prešli smo 50 posto, što je izvrstan rezultat. Cilj je da kroz edukaciju građana i ovu aplikaciju taj postotak raste. Aplikacija prvenstveno nudi edukaciju građana, raspored odvoza otpada, informacije o vrstama spremnika i najbližim reciklažnim dvorištima, karticu za reciklažno dvorište, naručivanje Unikomovih usluga poput naručivanja ili pranja spremnika, plaćanje računa bez naknade i drugo. Personalizirana je i izravno povezuje korisnike s Unikomom, a pomaže građanima u odvajanju otpada. Nadamo se da će je građani dobro prihvatiti’’, kazao je Pandžić.

Grad Osijek postavio je visoke standarde u organizaciji sustava gospodarenja otpadom. Osječani 6 frakcija otpada (papir, plastiku, staklo, metal, biootpad i miješani komunalni otpad) odvajaju na kućnom pragu, što predstavlja najviši europski standard u odvojenom prikupljanju otpada. Osijek ima 4 reciklažna dvorišta koja su suvremeno opremljena, natkrivena, osvijetljena i koja primaju čak 51 vrstu otpada. Osijek je jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj s izgrađenom kompostanom gdje se biootpad iz kućanstava i s javnih zelenih površina prerađuje u kompost prve klase.

Navedeni rezultat Osijek je postigao kroz edukaciju stanovništva, kao i osiguranu infrastrukturu za odvojeno prikupljanje otpada. Onaj tko odvaja i predaje manje miješanog komunalnog otpada u Osijeku je nagrađen smanjenim računom za odvoz smeća. Prošle su godine kućanstvima podijelili 31.600 žutih i smeđih spremnika za odvojeno prikupljanje plastike i biootpada. Riječ je o ulaganju vrijednom više od milijun eura od čega Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurava 85 posto sredstava iz EU fondova, dok je 15 posto investicija Grada. Tako osječka kućanstva sada imaju 4 spremnika. Uz spomenute žute i smeđe, tu su plavi za papir i zeleni za miješani otpad. Zgradama u kolektivnom stanovanju u gradu Osijeku dodijeljen je Ekološki certifikat, što omogućuje svakoj zgradi odvojeno sakupljanje 6 vrsta otpada koji se sakuplja jednom tjedno specijaliziranim dvokomornim vozilima koji istovremeno odvojeno sakupljaju dvije frakcije otpada. Odvojeno sakupljanje 6 vrsta otpada (papir, plastika, staklo, metal, biootpad i miješani komunalni otpad) sustavom od vrata do vrata predstavlja najviši standard u odvojenom sakupljanju otpada U zgradama sa 100 i više stanova omogućeno je odlaganje papira i plastike, a u zajedničkim prostorijama za odlaganje otpada uspostavljeno je mini reciklažno dvorište gdje mogu odložiti metal, staklo, tekstil, baterije, lijekove, biootpad. U potpunosti je razvijen sustav primarne selekcije otpada koji se temelji na odvojenom sakupljanju iskoristivih otpadnih tvari na mjestu nastanka otpada.

Pod krilaticom ‘Bez naknada, bez papira, bez otpada’ u Osijeku su lansirani aplikacija i portal Moj Unikom, koji građanima omogućuju brojne usluge. FOTO: Unikom

Grad Osijek dvije godine za redom nosi titulu hrvatskog Eco-cityja.

„Ova nagrada pripada građanima Osijeka koji su najzaslužniji za naše izvrsne rezultate. Jedini smo veliki grad koji ima dovoljan broj reciklažnih dvorišta na broj stanovnika i koji neće plaćati penale zbog otpada. Završen je i jedan od najvećih projekata sanacije odlagališta otpada u Republici Hrvatskoj, onog u Sarvašu. Samo je taj projekt vrijedan preko 9,56 milijuna eura“, izjavio je osječki gradonačelnik Radić.

„Nabavili smo i 13 novih ekološki prihvatljivijih autobusa, a radi se i na modernizaciji tramvajske infrastrukture. Gradi se i najmoderniji pročistač otpadnih voda u Hrvatskoj. Imamo preko 50 kilometara biciklističkih staza, više parkova nego trgova. Grad Osijek s pravom nosi ovu eko titulu“, dodao je Radić.

Istaknuo je da se u Osijeku, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja i s Fondom za zaštitu okoliša, sustavno ulaže u gospodarenje otpadom. Nova aplikacija samo dodatno osnažuje i povezuje dimenzije Osijeka kao eko i digitalnog grada. Preuzimanje aplikacije je besplatno, a korištenje intuitivno i jednostavno. Za sve građane koji imaju više obračunskih mjesta moguće je na jednom korisničkom računu dodati više adresa te tako imati potpunu kontrolu nad dospjelim i budućim računima te svim informacijama o odvozu otpada. Aplikaciju je besplatno moguće preuzeti putem Apple Storea ili Google Playa te koristiti na web portalu moj.unikom.hr.

OZNAKE: Osijek, eco city

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.